Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Mirosław Gliński

SPIS HASEŁ:
ABEGG GEORG FRIEDRICH HEINRICH, lekarz, honorowy obywatel Gdańska
ABEGG HEINRICH BURKHARD, radny
ABRAHAM MAX, fizyk
ABRAMOWSKI PAUL, historyk sztuki
ACHENBACH HEINRICH KARL JULIUS von, nadprezydent prowincji Prusy Zachodnie
ADAM ALFRED, lekarz
ADMINISTRACYJNY PODZIAŁ I TERYTORIALNY ROZWÓJ GDAŃSKA
ADWOKATURA
AHRENS FELIX BENIAMIN, naukowiec
AIRD ALEXANDER, budowniczy wodociągów
AKADEMIA HANDLOWA
ALBERTI JOHANN CARL, wydawca
ALBRECHT PHILIPP, były patron gdańskiej ulicy
ALLGEMEINE GEWERBLICHE MÄDCHEN-FORTBILDUNGSSCHULE, szkoła dla dziewcząt
ALLGEMEINE POLITISCHE ZEITUNG FÜR DIE PROVINZ PREUSSEN, gazeta
ALMONDE CORNELIUS van, kupiec
ALMONDE HERMANN van, kupiec
ALTER DANIEL, bursztynnik
AMALIE MECK TÖCHTERSCHULE, prywatna szkoła ogólnokształcąca
ANDREÁ JOHANN ERNST, pastor w Ujeścisku
ANGER KARL THEODOR, astronom, dyrektor Towarzystwa Przyrodniczego
ANKER SIMON, kupiec
ANKUM THEODOR WILHELM, radny
ANTHONY CARL GOTTFRIED, ludwisarz
APRECK GEORG ERNST, przewodniczący Danzig-Zoppoter Yacht Club „Goode Wind”
ARCHEOLOGIA GDAŃSKA
ARENDT CHRISTIAN EPHRAIM, fortepianmistrz
ARENDT JACOB FERDINAND, radny Gdańska
ARTUS. DANZIGER REEDEREI- UND HANDELS-AKTIENGESELLSCHAFT, firma handlowo–żeglugowa
ASSMANN HERBERT, lekarz
AUERNHAMMER OSCAR, pastor kościoła św. Jana
AUGUSTYŃSKI JERZY (II), operator filmowy, scenarzysta, reżyser
AUGUST HEINRICH LINDEMANN WATTEN UND BONBONFABRIKANT, firma cukiernicza
AUTOBUSY MIEJSKIE
AXT FRIEDRICH EDUARD AUGUST, kupiec
AXT HERMANN EDUARD, kupiec
AXT JOHANN CHRISTIAN, radny Gdańska
AXT JOHANN EDUARD, prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Wioślarskiego
AYCKE JOHANN CHRISTIAN, radny Gdańska
AYCKE PAUL JOACHIM, radny Gdańska
BACHDACH CARL HEINRICH, radny
BACH CARL FRIEDRICH HEINRICH, lekarz
BADT SIEGFRIED, artysta plastyk
BAIL HUGO, nadburmistrz Gdańska
BAIL THEODOR KARL, botanik
BALLERSTÄDT RICHARD ADALBERT, fotograf
BANKHAUS MEYER UND GELHORN
BANK RICHARD DAMME
BARTELS & CO.
BARTH ARTUR, lekarz
BARTH HUGO RUDOLF, bursztynnik
BASNER FRIEDRICH ARTUR GUSTAV, kupiec, kolekcjoner
BAUER ADOLPH EDUARD, bursztynnik, radny
BAUER AUGUST WILHELM, ogrodnik, radny
BAUMBACH KARL ADOLF, nadburmistrz Gdańska
BAUM GEORG, kupiec, radny
BAUM GEORG WILHELM, lekarz
BAUM MARIE, uczona
BAUM NATHANAEL GEORG WILHELM, kupiec, radny
BAUM SAMUEL, kupiec, radny
BAUM UND LIEPMANN WECHSELBANK UND COMMISSIONS-GESCHÄFT
BAUM WILHELM, lekarz, honorowy obywatel Gdańska
BAX JOHANN CHRISTIAN LUDWIG, prezydent Gdańska
BEAULIEEN PAUL, kupiec
BECHLER KARL, sportowiec, pedagog
BECKER FRIEDRICH WILHELM, kupiec
BECKER JOHANNES ERNST THEODOR, cukiernik
BECU FRIEDRICH OTTO, prawnik
BEHNKE EMIL HEINRICH OTTO, armator
BEHNKE UND SIEG, firma handlowo–żeglugowa
BEHREND FELIX ADOLPH, kupiec
BEHREND GERHARD, prawnik, właściciel ziemski
BEHREND HEINRICH THEODOR, kupiec, radny
BEHREND MAXIMILIAN, kupiec
BEHREND MICHAEL GERHARD, kupiec
BEHREND PAUL AUGUST ADOLPH, kupiec
BEHREND PAUL GERHARD, profesor Technische Hochschule Danzig
BEHREND WILHELM MICHAEL THEODOR, kupiec
BEHRENS HENRY, profesor Technische Hochschule Danzig
BEHRENT HERMANN WILHELM, kupiec, armator
BELCK CARL EUGEN WALDEMAR, przyrodnik
BELLAIR FRANZ, pastor kościoła św. Piotra i Pawła
BELOW OTTO HERMANN, jubiler
BENDRAT ARTHUR, artysta malarz, grafik
BERENDT CARL THEODOR, kupiec, armator
BERENDT GEORG KARL, lekarz
BERENDT KARL HERMANN, lekarz
BERENDT NATHANAEL, lekarz, dyrektor Towarzystwa Przyrodniczego
BERENT ALBERT, lekarz
BERENZ CARL HERMANN EMIL, honorowy obywatel Gdańska, były patron ulicy
BERGER FELIX, kupiec, meloman
BERGER JOHANN ISIDOR IMMANUEL, kupiec, radny
BERGHOLD, rodzina
BERICHT ÜBER DEN HANDEL UND DIE SCHIFFAHRT ZU DANZIG, rocznik
BERTLING CARL FRIEDRICH THEODOR, pastor
BERTLING ERNST AUGUST KARL, archidiakon kościoła NMP, bibliotekarz
BERTLING KARL THEODOR, księgarz, wydawca
BERTRAM FERDINAND WILHELM, właściciel ziemski
BEYL EDMUND, pedagog, działacz partyjny
BIBER LUDWIG AUGUST, kupiec, radny
BIBER OSKAR HERMANN, jubiler
BIERNAT CZESŁAW, historyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Gdańsku
BILIKIEWICZ ADAM WITOLD, profesor Akademii Medycznej w Gdańsku
BINEROWSKI ZBIGNIEW, historyk, bibliotekarz
BIRNBACHER GUSTAV, lekarz
BISCHOFF MAX, inżynier
BISCHOFF OSKAR ERNST SIMON, kupiec, radny
BISCHOFF THEODOR LUDWIG HEINRICH, kupiec, radny
BJÖRN SÖREN
BLECH ABRAHAM FRIEDRICH, pastor
BLECH BENJAMIN FRIEDRICH, pastor
BLECH EPHRAIM PHILIPP WILHELM, lekarz
BLECH ERNST OTTO, pastor
BLECH KARL ADOLPH, pastor
BLECH PHILIPP WILHELM, pastor
BLOCK JULIUS CÄSAR ROGER, kupiec, radny
BLUMENTHAL ROBERT LUDWIG WERNER, prezydent rejencji gdańskiej
BOBRIK JOHANN FRIEDRICH, dyrektor Akademii Handlowej w Gdańsku
BOCKELMANN AUGUST WILHELM von, kupiec, radny
BOCKELMANN KARL ALBERT von, profesor Technische Hochschule Danzig
BOCKELMANN ROBERT CARL AUGUST von, lekarz
BODENSTEIN JOHANN CHRISTOPH, kupiec senator
BODE KURT, prawnik, członek NSDAP
BOESZOERMENY ERNST GOTTFRIED, pastor kościoła św. Elżbiety
BOESZOERMENY PAUL ERNST OPTATUS RULEMAN, pedagog, radny
BOIE BERNHARD, wojskowy
BOIE KARL LUDWIG, pastor kościoła Bożego Ciała
BOIE REINHOLD, prawnik
BOLDT JOHANN NATHANAEL, artysta plastyk
BONIUSZKO ALICJA, baletmistrzyni
BONSTEDT ERNST EDUARD PAUL, dyrektor Conradinum
BORKOWSKI CARL FRIEDRICH, pastor kościoła św. Katarzyny
BORMFELDT OTTO EMIL, kupiec, mechanik, optyk
BOROWSKI JACOB HERMANN ALEXANDER, jubiler
BOSSELMANN EDUARD, armator, poseł do Volkstagu
BOTH HERMANN GOTTFRIED ALEXANDER, artysta plastyk
BOY ADOLF, malarz
BRAMA NOWYCH OGRODÓW
BRAMA ORUŃSKA
BRAMA SZEROKA
BRANDIS AUGUST von, artysta plastyk
BRANDSTÄTER FRANZ AUGUST, pedagog
BRANDT JOHANNES HEINRICH LUDWIG, kupiec, radny
BRANDT JOHANN HEINRICH, kupiec
BRAUNSCHWEIG BENIAMIN GOTTLIEB, prawnik
BRAUNSCHWEIG OTTO THEODOR, radny
BRAUN GUSTAV ADOLF, cukiernik
BRAUN KARL HEINRICH, poseł do Volkstagu
BRAUSER ERNST LUDWIG, pastor kościoła w Wisłoujściu
BRAUSEWETTER ARTHUR, pastor, pisarz
BRAUSEWETTER OTTO, artysta plastyk
BREDOW OSCAR AUGUST LUDWIG, lekarz, radny
BREITENBACH HEINRICH AUGUST, prawnik, radny
BREITENBACH PAUL JUSTIN, minister
BREYSIG JOHANN ADAM, artysta plastyk
BREYSIG JOHANN BAPTISTA, artysta plastyk
BRIESEWITZ GEORG WILHELM EMIL, lekarz
BRONK OTTO, fizyk, wynalazca
BROSCHKE GEORG ANDREAS, kupiec
BROSCHKE MATTHIAS, kupiec, armator
BROSCHKI GEORG ANDREAS
BROWARY
BROWAR W KUŹNICZKACH
BRUNATTI FRANZ CHRISTIAN, lekarz, położnik
BRUNIES ALBERT, cukiernik
BRUNZEN ERNST ROBERT HEINRICH, radny
BRUSKI MAGNUS, proboszcz kościoła św. Mikołaja
BRÄMER CHARLOTTE, pedagog
BRÄMER HERMANN GUSTAV, kupiec, radny
BRÜSSOW HERMANN HEINRICH FRIEDRICH, jubiler
BUCHHOLZ JOHANNES, dziennikarz, pisarz
BUCHHOLZ MAX, artysta plastyk
BUKOWSKI ROMUALD, artysta plastyk, poseł
BULCKE CARL HEINRICH jr, armator, radny
BULCKE CARL HEINRICH sen., kupiec, armator
BURAU, firma
BURMISTRZOWIE MIAST GDAŃSKICH
BURSZTYNNICTWO, BURSZTYNIARSTWO
BURSZTYNNICY, CECHY BURSZTYNNICZE
BURSZTYN BAŁTYCKI
BUSENITZ, firma
BUSSE FRIEDRICH GUSTAV, artysta plastyk, fotograf
BÄRREYSEN JOHANN WILHELM LUDWIG, pastor kościołów w Sobieszewie i Zbawiciela
BÄR MAX, dyrektor Archiwum Państwowego w Gdańsku
BÖCKEL ERNST GOTTFRIED ADOLPH, kaznodzieja kościoła św. Jakuba
BÖCK’SCHE PRIVATSCHULE UND ERZIEHUNGSANSTALT, szkoła
BÖHM WALTER, pastor, poseł do Volkstagu
BÖNIG HERMANN FRIEDRICH, drukarz
BŁĘDNIK, wiadukt
CARNUTH OTTO ALEXANDER, dyrektor Gimnazjum Miejskiego
CATOIR-LINDNER HILDEGARDA, pierwsza kobieta lekarz w Gdańsku
CENTRAL HOTEL
CHOCOLADEN- UND BONBONFABRIK, wytwórnia czekolady i cukierków
CHRANICKI JAN, dyrektor Muzeum Pomorskiego w Gdańsku
CITRON GEORG, prawnik
CLAASSEN, firma handlowo-przemysłowa
CLAUSEWITZ FRIEDRICH WILHELM, urzędnik, honorowy obywatel Gdańska
CLAUSSEN HERMANN, litograf
CMENTARZE WE WRZESZCZU (Z ANIOŁKAMI). PRZY WIELKIEJ ALEI
COHN EDUARD, kupiec, śpiewak
COHN THEODOR, lekarz
COLLIER JEAN OTTO WILHELM, właściciel odlewni dzwonów
CONRADINUM
COSACK CARL WILHELM, radca szkolny
COSACK GEORG FRIEDRICH, drugi pastor kościoła NMP
CRUSEN GEORG, prawnik, sędzia
CSOMBOR MÁRTON, pastor, podróżnik
CUPIDO, żaglowiec
CURSCHMANN CARL FRIEDRICH, kompozytor
CZACHOWSKI, oliwska rodzina
CZAS ŚRODKOWOEUROPEJSKI
CZEPIELÓWNA-SCHILLER ZOFIA KAZIMIERA, śpiewaczka operowa
CZIHAK EUGEN von
CZOSNOWSKA BOGUSŁAWA, aktorka, reżyser
CZWALINA JULIUS EDUARD
DADLER SEBASTIAN, medalier, złotnik
DAHMS GOTTLIEB ROBERT, artysta plastyk
DAHMS OTTO HERMANN, artysta plastyk
DAHMS PAUL HERMANN, pedagog
DALITZ JOHANN CHRISTIAN, jubiler
DALKOWSKY JOHANN ERNST, kupiec, armator
DALMER, rodzina browarników
DAMME CARL FRIEDRICH, pierwszy fotograf w Gdańsku
DAMME PAUL FRIEDRICH, bankowiec, radny
DAMME RICHARD THEODOR, bankowiec, radny
DAMUS RUDOLF, pedagog, radca szkolny
DANN GOTTFRIED CASPAR, lekarz
DANZIGER BÜRGERBLATT, miesięcznik
DANZIGER CARL HERMANN, jubiler
DANZIGER INTELLIGENZBLATT, pismo ogłoszeniowe
DANZIGER REEDEREI AKTIENGESELLSCHAFT, firma żeglugowa
DANZIGER SCHULALMANACH FÜR ELTERN UND LEHRER, informator szkolny
DANZIGER WOCHENSCHRIFT, czasopismo
DAUTER NATHANAEL ERNST, lekarz
DAVIDSOHN GUSTAV, kupiec, radny
DAVIDSOHN ISIDOR, kupiec
DAVIDSON ISRAEL SIMON, lekarz
DELBRÜCK CLEMENS GOTTLIEB, nadburmistrz Gdańska
DESCHNER FRIEDRICH, pastor
DETTLOFF CARL EDUARD, artysta malarz
DEVRIENT CARL FELIX, właściciel stoczni, radny
DIAKONISY
DIEST GUSTAV FRIEDRICH HEINRICH PAUL, prezydent rejencji gdańskiej
DIETRICH EMIL OTTO, pastor w Sobieszewie
DIETRICH GEORGE THEODOR, kaznodzieja
DILLER OTTO FRIEDRICH, artysta malarz, fotografik
DILLER RUDOLF FERDINAND, artysta malarz, fotografik
DINNIES GUSTAV, kupiec, radny
DIRCKSEN ERNST, budowniczy
DITTMANNSCHE HÖHERE MÄDCHENSCHULE, prywatna szkoła dla dziewcząt
DOBE JOHANNES, prawnik, radny
DODENHOFF PETER (I), kupiec, senator
DODENHOFF PETER (II), rzemieślnik, radny
DOMANSKY CARL WILHELM, kupiec, radny
DOMANSKY MAX ERNST, fabrykant
DOMANSKY WALTER, pastor, publicysta
DOM DZIECKA / KATOLICKI SIEROCINIEC DLA CHŁOPCÓW
DOM DZIECKA / KATOLICKI SIEROCINIEC DLA DZIEWCZĄT
DONNET SAMUEL, miedziorytnik
DR. OETKER, firma
DREWCKE GOTTFRIED BENJAMIN, browarnik
DREWCKE OTTO FRIEDRICH, browarnik, radny
DREWITZ, rodzina cukierników i kupców
DREWITZ FRIEDRICH WILHELM, cukiernik
DREWITZ LEONHARD FERDINAND HERMANN, kupiec, śpiewak
DREWITZ OTTO FERDINAND, bankowiec
DREYLING MAXIMILIAN WILHELM, lekarz
DROST WILLY, dyrektor gdańskiego Muzeum Miejskiego
DRZYCIMSKI ANDRZEJ, dziennikarz, działacz opozycji demokratycznej
DUISBURG FRIEDRICH KARL GOTTLIEB von, pastor
DUISBURG KARL LUDWIG von, lekarz, kolekcjoner
DULKIEWICZ ALEKSANDRA MARIA, prezydent Gdańska
DWORZEC BRAMA NIZINNA
DWORZEC BRAMA WYŻYNNA
DWORZEC CENTRALNY
DWORZEC WE WRZESZCZU
DWORZEC W NOWYM PORCIE
DWORZEC W OLIWIE
DWÓR ARTUSA
DZIELNICOWE RADY NARODOWE W GDAŃSKU
DÖBLIN ADOLF, pastor
DÖRING CARL GOTTLIEB, burmistrz Gdańska
DÜSTERBECK DAVID, cukiernik
DŁUGIE OGRODY
EBERTSCHE HÖHERE TÖCHTERSCHULE, prywatna szkoła ogólnokształcąca
ECHTLER ADOLF ALEXANDER FRIEDRICH, artysta plastyk
EDLER HEINRICH LEOPOLD, malarz
EFFLER ERNST ALEXANDER, lekarz
EGGERT JOHANN GABRIEL
EGGERT PETER, kupiec, senator
EGGERT PETER DAVID HEINRICH, kupiec, radny
EHLERS HEINRICH, nadburmistrz Gdańska
EHRENSTEIN WALTER, profesor Technische Hochschule Danzig
EHRHARDT ALBRECHT, profesor Technische Hochschule Danzig
EHRHARDT BRUNO, architekt
EHRLICH JOHANN CARL, muzyk
EICHHORN JOHANN CONRAD, pastor kościoła św. Katarzyny
EICHHORN OSKAR, profesor Technische Hochschule Danzig
EICHSTÄDT LORENZ, profesor Gimnazjum Akademickiego
EISELIN OTTO, profesor Technische Hochschule Danzig
ELLERHOLTZ EMMANUEL, jubiler
EMMANUEL LEOPOLD JONAS, jubiler
ENDE FRIEDRICH GUSTAV WILHELM am, prawnik
ENDE FRIEDRICH WILHELM II, złotnik, jubiler
ENDE GUSTAV FRIEDRICH am, radny
ENGELHARDT FRIEDRICH WILHELM, dyrektor Gimnazjum Miejskiego
EPIDEMIE 1801–1945
ERNSTHAUSEN KARL ADOLF, urzędnik, honorowy obywatel Gdańska
ERNST JOHANN AUGUST RICHARD, kupiec, radny
ERPENSTEIN JULIUS LEOPOLD, lekarz
ERTEL KARL EDUARD, pedagog, poeta
ESCHNER FRIEDRICH WILHELM, właściciel składu instrumentów
EWERBECK CHRISTIAN GOTTFRIED, rektor Gimnazjum Akademickiego
EWERSBACH FRANZ PAUL, jubiler
FABER WALTHER, dyrektor szkoły św. Jana
FABRYKA KARABINÓW
FARNE NATHANAEL EDUARD KARL ADOLF, lekarz
FAST, firma
FEDERAU WOLFGANG, pisarz
FEHLHABER KARL FRANZ HERMANN, architekt
FENTZLOFF FRIEDRICH WILHELM EMIL, artysta plastyk, rzeźbiarz
FERDINAND PROWE, firma
FEWSON JOHN GEORGE, lekarz
FEYERABENDT, firma
FEYERABENDT GUSTAV EDUARD, pastor
FEY ALEXANDER EDUARD, mistrz ciesielski i murarski, radny
FINDEISEN HERMANN ERNST FELIX, lekarz
FINDEISEN LUDWIG KARL, lekarz
FISCHER, menonicka rodzina gdańskich browarników
FISCHERSCHE TÖCHTERSCHULE, szkoła
FISCHER & NICKEL, firma
FISCHER CARL PAUL FERDINAND, kupiec, poseł do Volkstagu
FISCHER GUSTAV ADOLPH, kupiec
FISCHER JOHANN CHRISTIAN RICHARD, artysta plasyk
FISCHER JOHANN GOTTLIEB, jubiler
FISCHER KARL CHRISTIAN TRAUGOTT, lekarz
FLACH ANNA, dentystka
FLIEGE PAUL, jubiler
FLOTA HANDLOWA I PASAŻERSKA 1793–1945
FLOTTWELL FRIEDRICH WILHELM EDMUND, fotograf
FLUGE JOHANN GOTTFRIED, kupiec, ławnik
FLÜGEL GUSTAV, profesor Technische Hochschule Danzig
FOCKING, firma
FOCKING JOHANN HEINRICH, kupiec, radny
FONTANNA WINTERA
FOSS HERMANN RUDOLF ALEXANDER, pedagog, historyk
FRANCKE VICTOR, lekarz
FRANCK CARL FRIEDRICH CHRISTOPH, pastor kościoła NMP
FRANTZIUS FRIEDRICH WILHELM, kupiec, radny
FRANTZIUS JOHANN GOTTHARD von, kupiec, senator
FRANTZIUS THEODOR CHRISTIAN, kupiec, armator
FRANZ DAVID CARL, artysta plastyk
FRANZ GEORGE, producent cukierków
FRECH FRANZ THEODOR, dyrektor Gimnazjum Realnego we Wrzeszczu
FREITAG GEORG MAX CARL
FREITAG RUDOLF, artysta plastyk
FREYMANN KASPAR, właściciel domu towarowego
FREYMUTH ISIDOR, lekarz
FRIEDRICHSEN DANIEL, kupiec
FRIEDRICHSEN ERNESTINE, malarka
FRIESE JOHANN CARL, prawnik, ławnik
FROMM JOHANN CARL LUDWIG, kupiec, radny Gdańska
FROST, rodzina
FUCHS HANS, lekarz
FUHST KARL ADOLF OTTO, pastor kościoła św. Barbary
FUNDACJA ABEGGA
FUNK OTTO, lekarz
FÖRSTER LOTHAR, prezydent rejencji gdańskiej
FÜGLER EDUARD, artysta plastyk
FÜRST HERMANN LEVIN, kupiec, bankowiec
GADE CARL THEODOR, dyrektor Conradinum
GALL ERNST, historyk sztuki
GAMM, gdańska rodzina kupiecka
GAMM HEINRICH JULIUS, browarnik
GAMM JOHANN CARL BENIAMIN, kupiec, radny
GAMM JOHANN EDUARD GUSTAV, kupiec, radny
GAMM JOHANN FRIEDRICH OSCAR, kupiec, radny
GAMM JOHANN FRIEDRICH WILHELM, kupiec
GAMM JULIUS CÄSAR, kupiec, radny
GAMM KARL EGMONT, kupiec
GAMM RUDOLF WALTER, kupiec, poseł do Volkstagu
GARBE EDUARD LUDWIG, kupiec, kolekcjoner
GDAŃSKA CZWÓRKA RADIOWA, zespół rewelersów
GDAŃSKIE AUTOBUSY I TRAMWAJE
GDAŃSKIE STUDIA MUZEALNE
GEISSLER GEORG OTTO, artysta plastyk
GELHORN ALBERT CHRISTIAN, bankowiec
GERHARD GUSTAV ADOLPH FRIEDRICH, księgarz, radny
GERICH CARL GOTTFRIED, kupiec, radny
GERIKE OTTO JULIUS, kupiec, radny
GERLACH HEINRICH AUGUST, jubiler
GEWERBE- UND HANDELSSCHULE FÜR FRAUEN UND MÄDCHEN, szkoła
GIBSONE ALEXANDER I, kupiec, rezydent angielski w Gdańsku
GIBSONE ALEXANDER II, kupiec, konsul Wielkiej Brytanii i księstwa Hanoweru w Gdańsku
GIBSONE ALEXANDER III, armator, radny
GIBSONE ARCHIBALD, bankowiec
GIBSONE JOHN, armator, radny, były patron gdańskiej ulicy
GIERKE LEOPOLD GUSTAV, cukiernik
GIEŁDZIŃSKI LESSER, kupiec, kolekcjoner
GIEŁGUD IGNACY, generał, patron gdańskiej ulicy
GIMNAZJUM KRÓLEWSKIE REALNE (Długie Ogrody)
GIMNAZJUM MIEJSKIE
GIMNAZJUM MIEJSKIE REALNE W OLIWIE
GINZBERG JAKOB, lekarz
GLASER EDUARD VIKTOR, lekarz
GLAUBITZ HEINRICH AUGUST, browarnik, radny
GLAUBITZ HEINRICH RICHARD, kupiec, radny
GLEINERT RENATA
GLOSEMEYER JOHANN, lekarz
GLÄSER EMIL, lekarz
GNUSCHKE JOHANN CARL, kupiec, radny
GNUSCHKE JOHANN EDUARD, lekarz
GOLCHERT ADOLPH, jubiler
GOLDSCHMIDT DAVID LEVIN, bankowiec
GOLDSCHMIDT LASER, kupiec, radny
GOLDSCHMIDT LEVIN, prawnik
GOLDWASSER, wódka gdańska
GOMPELSOHN BRUNO, bursztynnik
GOMPELSOHN FRANZ ADOLF, bursztynnik
GOMPELSOHN RICHARD, bursztynnik
GOMULICKI WIKTOR, poeta, pisarz, patron gdańskiej ulicy
GOSSLER GUSTAV HEINRICH, nadprezydent prowincji Prusy Zachodnie, honorowy obywatel Gdańska, były patron gdańskiej ulicy
GOTTHEIL, rodzina
GOTTWALDT CHRISTOPHER, lekarz, kolekcjoner
GRABOWSKI IGNATZ von, proboszcz kościoła św. Józefa
GRABOW ADOLF HEINRICH WILHELM von, gubernator twierdzy Gdańsk, honorowy obywatel Gdańska
GRADE EDUARD WILHELM, kupiec, radny
GRADE FREDERIKA, plastyczka
GRALATH DANIEL II, rektor Gimnazjum Akademickiego
GRALATH FRIEDRICH WILHELM von, kupiec, radny
GRALATH KARL FRIEDRICH von, burmistrz Gdańska
GRALATH KARL STANISLAUS von, właściciel ziemski
GRANZOW JOACHIM, lekarz
GRASS FRIEDRICH GUSTAV, właściciel ziemski
GRASS JOHANN CHRISTOPH, kupiec, radny
GRASS JOHANN HEINRICH, kupiec, radny
GRASS JOHANN LEOPOLD von, właściciel ziemski, polityk
GREGOROVIUS GEORG FERDINAND, artysta plastyk
GREGOROVIUS WILHELM EDUARD, artysta plstyk
GRENTZENBERG ANDREAS GOTTFRIED, cukiernik
GRENTZENBERG FERDINAND GOTTLIEB, artysta plastyk
GRENTZENBERG JOHANN EDUARD, cukiernik
GRENTZENBERG JOHANN GOTTFRIED, cukiernik
GRENTZENBERG JOHANN WILHELM, kupiec
GRENTZENBERG MAX, pedagog, radny
GRENTZENBERG ROBERT FERDINAND, handlowiec, kolekcjoner
GRETH JULIUS GOTTHARD BENIAMIN, artysta plastyk
GROBELSKI TEODOR, inżynier, poseł do Volkstagu, działacz gdańskiej Polonii
GRODDECK BALTHASAR JACOB, prawnik
GRODDECK CARL GUSTAV von, prezes Sądu Handlowo-Morskiego
GRODDECK KARL AUGUST, nadburmistrz Gdańska
GRODDECK KARL MICHAEL von, senator
GRODZISKO
GROMSCH GEORG RICHARD, inżynier
GRONAU GEORG HERMANN, kupiec, radny
GRONAU HERMANN RICHARD, kupiec, radny
GROSSKOPF JOHANN ADOLPH MAX, pastor kościoła św. Jerzego
GROSSMANN PAUL, pastor kościoła Wniebowstąpienia
GROTT, rodzina
GRUNDMANN EMIL, kupiec, poseł do Volkstagu
GRUNDMANN JOSEF, pedagog, dyrektor
GRUPPE OTTO FRIEDRICH, pisarz, historyk
GRÖNING CARL EDWIN, wydawca
GRÖNING CARL LOUIS, drukarz, wydawca
GRÜBNAU DANIEL FRIEDRICH, pedagog, radny
GRÜTZMACHER CHRISTIAN BENEDIKT
GRÜTZMACHER JOHANN ADOLPH, prawnik
GUSEWSKY FRIEDRICH WILHELM, pastor kościoła św. Barbary
GÖTZ EMIL FRIEDRICH I, lekarz, honorowy obywatel Gdańska
GÖTZ EMIL FRIEDRICH II, lekarz
GÖTZ GOTTFRIED, lekarz, radny
GÜNTHER KARL RICHARD, lekarz
HAASE MARTIN AUGUST
HABERMANN FRIEDRICH AUGUST i OTTO EDUARD, kupcy, armatorzy
HAFFNER JEAN GEORG, lekarz
HAGEMANN ALBRECHT BRUNO JOHANN FRIEDRICH, burmistrz Gdańska
HAGENS WALTER von, prawnik
HALA MIĘDZYNARODOWYCH TARGÓW GDAŃSKICH
HALA WIDOWISKOWO-SPORTOWA
HANDELSSCHULE FÜR DAMEN, szkoła
HARMENS ALBRECHT WILHELM, kupiec, ławnik
HARMS PAUL HEINRICH, pastor kościoła św. Jerzego
HARMS THEODOR EMIL, artysta plastyk
HASSBARGEN HERMANN, dyrektor Biblioteki Miejskiej
HASSE MARTIN AUGUST, przedsiębiorca, radny
HAUEISEN ERICH, cukiernik
HAUEISEN OTTO, cukiernik
HAUSSMANN BERNHARD THEODOR, kupiec, armator, radny
HEBERER FRIEDRICH WILHELM, lekarz wojskowy
HEBERLEIN JOHANN WILHELM GUSTAV, jubiler
HEIDFELD JOHANN MATHIAS PETER, kupiec, radca
HEINRICH-SCHEFFLER-MÖBELFABRIK
HEIN FRIEDRICH REINHOLD, lekarz, radny
HEIN FRIEDRICH WILHELM, jubiler
HEIN JOHANN CARL, lekarz
HEIN JOHANN FRIEDRICH, armator, radny
HEISE JOHANNES, architekt
HELDT HEINRICH HERMANN, lekarz
HELD CARL SAMUEL, architekt
HELLWIG MAX, prawnik, radca
HELMBOLD RUDOLF, profesor Medizinische Akademie Danzig
HELM OTTO, aptekarz, radny
HENDEWERK CARL FRIEEDRICH, aptekarz, radny
HENNIG-HENNINSKI FRIEDRICH ERNST, dyplomata
HENNINGS FRIEDRICH, kupiec, radny
HENRICHSDORFF CARL GOTTFRIED, kupiec, armator
HENRICHSDORFF JOHANN CARL FRIEDRICH, kupiec
HENZE MAX, prezydent policji
HEPNER JACOB AUGUST HERMANN, pastor
HEPNER SIMON LUDVIG ADOLPH, kupiec, radny
HEPPE ADOLF, prezydent rejencji gdańskiej
HERMANN FRITZ, prezydent rejencji gdańskiej
HERRMANN BALDUIN, dziennikarz, radny, poseł
HEVELCKE FRIEDRICH WILHELM ALEXANDER HEINRICH, pastor kościoła św. Bartłomieja
HEVELCKE JOHANNES THEODOR, pastor kościoła św. Barbary
HEYKING FRIEDRICH, przedsiębiorca
HEYN FRIEDRICH, kupiec, armator
HILDEBRANDT CONSTANTIN AUGUST, lekarz
HILDEBRANDT EDUARD, lekarz
HILDEBRANDT EDUARD AUGUST, artysta plastyk
HILDEBRANDT ERNST FRIEDRICH, artysta plastyk
HILDEBRANDT NATHANAEL EPHRAIM, aptekarz, ławnik
HILDEBRANDT RICHARD, oficer, zbrodniarz wojenny
HILDEBRAND CARL ROBERT, aptekarz, chemik
HILDEBRAND RICHARD, artysta plastyk
HINGELBERG FRIEDRICH THEODOR, lekarz, radny
HINTZ CARL EDUARD ADALBERT, jubiler
HINTZ HERMANN ROBERT, kupiec, cukiernik
HINZ JOHANN AUGUST, kościelny, autor przewodników
HIRSCH AUGUST SIMSON, lekarz, profesor, historyk medycyny
HIRSCH DANIEL HEINRICH, prawnik, radca
HIRSCH JOSEPH, kupiec
HIRSCH LEWIN GOTTLIEB, kupiec
HIRSCH SAMUEL SIMON, kupiec
HIRSCH SIMON JOSEPH THEODOR, pedagog, historyk, archiwista
HISTORISCHE UND GELEHRTE NEUIGKEITEN, gazeta
HITLER ADOLF
HOBURG CARL WILHELM, oficer, historyk
HOCK GEORG LEO, jubiler
HOCK PAUL OSCAR, jubiler
HODAM ROBERT RUDOLPH, przedsiębiorca
HOENE FRIEDRICH AUGUST THEODOR, kupiec, przedsiębiorca, radny
HOFFERRT JOHANN HEINRICH, prawnik
HOFFMANN ALBERT GUSTAV OTTO, pastor kościoła Zbawiciela
HOFFMANN ERNST GOTTLIEB, pastor kościoła św. Jerzego
HOFFMANN FRANZ OTTO, prezydent rejencji gdańskiej
HOFFMANN JOHANN BENEDIKT jr, malarz
HOFFMANN JOHANN BENEDIKT sen., malarz
HOFFMEISTER JOHANN ADOLPH, prawnik
HOHENZOLLERN-HECHINGEN JOHANN KARL LUDWIG, biskup chełmiński, opat oliwski
HOHENZOLLERN-HECHINGEN JOSEPH WILHELM FRIEDRICH
HOHENZOLLERN-HECHINGEN MARIA
HOHENZOLLERN FRIEDRICH WILHELM VICTOR
HOHNFELDT ERNST ALBERT ALBRECHT, lekarz
HOLWEDE FRIEDRICH HEINRICH, prezydent rejencji gdańskiej
HONDIUS WILHELM, rytownik, kartograf
HONOROWE OBYWATELSTWO MIASTA
HOPPE BERNHARD JULIUS THEODOR, pastor kościoła św. Jana
HOTELE
HOTEL GDAŃSK RADISSON BLU
HUCISKO
HUHN FRIEDRICH WILHELM, artysta plastyk, oficer
HUTA MARII
HUTA OSTRÓW
HUTH WILHELM, poseł do Volkstagu
HÄSER GEORG FRIEDRICH WILHELM, lekarz
HÖHERE TÖCHTERSCHULE, szkoła
HÖHN JOHANN jr, medalier
HÖHN JOHANN sen., medalier
HÖPFNER EDUARD FRIEDRICH ADOLPH, pastor
HÖPFNER JOHANNA FRIEDERIKE LUISE, pedagog
HÖPFNER JOHANN FRIEDRICH, pedagog
ICK JOHANNES FERDINAND LEOPOLD, armator
IHLEFELD MARTHA, artystka plastyk
JACHMANN EDUARD KARL, kontradmirał, dyrektor stoczni
JACOBI CARL GEORG ADOLPH, burmistrz Gdańska
JACOBSEN EMIL, przedsiębiorca
JAENICKE FRITZ, architekt, felietonista
JAGOW ERNST LUDWIG, nadprezydent prowincji Prusy Zachodnie
JAHR RICHARD GOTTHILF, cukiernik
JANTZEN CARL BENEDIKT, senator
JANTZEN CHRISTIAN ADOLPH FRIEDRICH, senator
JANTZEN WILLY WALTER FRITZ, kupiec, armator
JAROTZKI JAROSLAW, prezydent rejencji gdańskiej
JASSE ERNST, pedagog, radny
JASTAK JOHANN, proboszcz kościoła św. Ignacego
JASTRAM MARTIN, lekarz
JEBENS ADOLPH, artysta plastyk
JEBENS ALBRECHT WILHELM, prawnik
JEBENS FRIEDRICH AUGUST, kupiec, bankowiec
JEBENS FRIEDRICH WILHELM, kupiec, radny
JENTZSCH WILLI, pedagog, dyrektor
JESCHKE FRIEDRICH KARL, prawnik, senator
JORCK ARCHIBALD THEODOR LEONHARD, kupiec, radny
JUCHANOWITZ ALBERT WILHELM ADAM, malarz, grafik
JUNGKHERR CHRISTIAN WILHELM, prawnik
JUNGKUNTZ FRANZ WILHELM, prawnik, ławnik
JÄGER JOHANN LUDWIG WILHELM, lekarz
JÄRCKE CHRISTIAN ERNST, złotnik
JÜNCKE, gdańska rodzina kupiecka
JÜNCKE ALBERT THEODOR HEINRICH, kupiec
JÜNCKE ANTON CHRISTOPH FRIEDRICH, kupiec
JÜNCKE ARTUR, kupiec, urzędnik
JÜNCKE FRIEDRICH ANTON JOHANN, kupiec, radny
JÜNCKE FRIEDRICH WILHELM, kupiec, radny
JÜNCKE LOUIS EDUARD, kupiec
KABRUN JAKOB, kupiec, kolekcjoner
KAFEMANN AUGUST WILHELM, drukarz
KAFEMANN OTTO JULIUS, wydawca
KAHLEN GEORG NIKOLAUS, syndyk
KAHLE ERNST, dyrektor Gimnazjum Miejskiego
KAISMANN JOSEPH, cukiernik
KALAHNE ALFRED, profesor Technische Hochschule Danzig
KALCKREUTH FRIEDRICH ADOLF von, komendant twierdzy Gdańsk
KALWEIT PAUL FRIEDRICH MAX, pastor kościoła NMP
KAREHNKE PAUL JOHANN RUDOLF, pedagog
KARMANN FRIEDRICH, pastor kościoła św. Barbary
KAROW AUGUSTYN GUSTAV, mistrz piekarnictwa, radny
KAROW AUGUST GUSTAV
KASCHLINSKY CARL ANTON, zegarmistrz
KATASTROFA ŁODZI ŻAGLOWO-WIOSŁOWEJ W 1848 ROKU
KATKE ANASTAZY, lekarz
KATZMANN FRITZ, oficer, zbrodniarz wojenny
KAUFFMANN FRANZ, lekarz
KAUFMANN KARL JOSEPH, historyk, archiwista
KAWALKI FELIX ALBERT ERDMANN, kupiec, radny
KAYSER FRIEDRICH ERNST, astronom
KEILER JOHANN SAMUEL, kupiec
KERUTH RUDOLF, prawnik, radny, poseł do Volkstagu
KEYSER ERICH, historyk, profesor Technische Hochschule Danzig
KIESOW JOHANNES CARL CHRISTIAN, pedagog
KIRCHNER CARL FRIEDRICH AUGUST, pedagog, radny
KIRCHNER ERNST, dyrektor Gimnazjum Miejskiego
KIRCHNER OTTO JULIUS, lekarz
KIRCHNER PAUL, prawnik
KLAWITTER CARL WILLIAM, przedsiębiorca, właściciel stoczni
KLAWITTER FRIEDRICH DAVID, przedsiębiorca, właściciel stoczni
KLAWITTER JOHANN WILHELM, właściciel stoczni, radny
KLAWITTER JULIUS WILHELM, właściciel stoczni, radny
KLEDZIK WITOLD, działacz gdańskiej Polonii, radny
KLEEFELD JOHANN EDUARD THEODOR, pastor kościoła św. Jerzego
KLEEFELD JOHANN GOTTFRIED, lekarz
KLEIN AUGUST EDUARD, pastor kościoła w Sobieszewie
KLEIN DANIEL, malarz
KLINK GUSTAV, pedagog
KLINSMANN ERNST FERDINAND, lekarz
KLOSE KARL GOTTFRIED, kupiec, radny
KNABENSCHULE ZUR KÖNIGLICHEN KAPELLE, szkoła
KNIEWEL THEODOR FRIEDRICH, archidiakon kościoła NMP, kompozytor, dyrygent
KNOCHENHAUER HERMANN, aptekarz, radny
KOCH JULIUS AUGUST, lekarz
KOHNKE RICHARD, profesor Technische Hochschule Danzig
KOLEJ
KOLKOW VALENTIN LEOPOLD HERMANN von, kupiec, były patron gdańskiej ulicy
KOLKOW VALENTIN LEOPOLD von
KOLKOW von, rodzina
KORPORACJA KUPCÓW GDAŃSKICH
KOSMACK FRIEDRICH WILHELM ALBERT, kupiec, radny
KOSSAK WOJCIECH, malarz batalista, patron gdańskiej ulicy
KOŚCIÓŁ EWANGELICKI
KOŚCIÓŁ LUTERAŃSKI (Stogi)
KOŚCIÓŁ NIEPOKALANEGO SERCA MARYI
KOŚCIÓŁ ZBAWICIELA (II)
KOŚCIÓŁ ŚW. JERZEGO
KRAHN ROBERT EMIL, artysta plastyk
KREISEL PAUL, artysta plastyk
KREMATORIUM (przy St. Michaelsweg)
KREMATORIUM (przy cmentarzu Srebrzysko)
KRESSIG JACOB BENEDIKT, cukiernik
KRETSCHMANN HEINRICH, pedagog
KRETSCHMER JOHANN FRIEDRICH, złotnik
KRIESCHEN ENGELHARDT EUGEN, muzyk
KRIESCHEN JULIUS JOHANN, złotnik, organista, carillonista
KRIESCHEN KONRAD OTTO JULIUS, muzyk
KRIESCHEN OTTO LUDWIG, muzyk, organista
KRIESCHEN PAUL WILLIAM, muzyk, organista
KROMPHOLZ EMIL ADOLF, artysta plastyk, pedagog
KRUSE CARL ALFRED THEODOR, pedagog
KRUSZYŃSKI TADEUSZ, ksiądz katolicki, historyk sztuki
KRÓLEWSKA SZKOŁA SZTUK PIĘKNYCH
KRÜGER BENIAMIN GOTTHILF, browarnik, armator
KRÜGER FRIEDRICH WILHELM, budowniczy, radny
KSIĘGARSTWO
KUBERT JOHANNES WALTER, pastor kościoła Wniebowstąpienia
KUDLIK ANDRZEJ, wiceprezydent Gdańska
KUHN RUDOLF THEODOR ROBERT, fotografik
KULLING HERMANN, przedsiębiorca, radny
KUMM PAUL, dyrektor Muzeum Prowincji Zachodniopruskiej
KUPFERSCHMIDT HEINRICH ADOLPH, kupiec, kolekcjoner
KUPFERSCHMIDT JOHANNES EUGEN OSCAR, przedsiębiorca, radny
KWIATKOWSKI JAN, wydawca, działacz gdańskiej Polonii
KÄMMERER CARL DANIEL, kupiec
KÄMMERER CARL RUDOLF, kupiec, radny
KÖLLER FRANTZ, pedagog
KÖNIGLICH PREUßISCHE DANZIGER NACHRICHTEN UND ANZEIGEN ZUM NUTZEN UND BESTEN DES PUBLIKUMS
KÖNIG ADOLF HERMANN, złotnik
KÖSTLIN RUDOLF lekarz, dyrektor szpitali
KÖTTER WILHELM EMIL, cukiernik
KÜHN HEINRICH, profesor Gimnazjum Akademickiego
LABES JOHANN, kupiec, senator
LADEWIG ADOLPH FERDINAND, prawnik, radca miejski
LAKOWITZ KONRAD WALDEMAR, pedagog
LAMPE PHILIPP ADOLPH, profesor Gimnazjum Akademickiego, lekarz miejski
LANDMANN MARIE, pedagog
LANDMESSER FRIEDRICH, proboszcz kościoła św. Mikołaja
LANKAU GEORG ALEXANDER, burmistrz Gdańska
LAUBMEYER HERMANN AUGUST, przedsiębiorca
LAURENTIN ALEXANDER, kupiec, senator
LAU FRIEDRICH WILHELM, fotograf
LA BAUME WOLFGANG, dyrektor Muzeum Prowincji Zachodniopruskiej
LEHMANN-KINAST GERTRUDE, pedagog
LEHMANN GEORG FRIEDRICH, artysta malarz
LEHMANN MAX FELIX PAUL, malarz pejzażysta
LEHNHARD AUGUST NATHANAEL, jubiler
LEIPZIGER ADOLF HILMAR von, nadprezydent prowincji Prusy Zachodnie
LEKARZE W GDAŃSKU
LEKARZ MIEJSKI
LELEWICZ KAZIMIERZ, fotografik
LEMCKE KARL THEODOR HEINRICH, kupiec, radca
LENDZION LEON, radny, poseł
LENTZ JOHANN EDUARD, jubiler
LENTZ JULIUS FRIEDRICH, jubiler
LENZ AUGUST, ogrodnik
LENZ FRIEDRICH, lekarz, radny
LENZ GEORG FRIEDRICH, lekarz
LEO GUSTAV ADOLPH, urzędnik, honorowy obywatel Gdańska
LESSE GOTTLIEB FRIEDRICH, kupiec, senator
LICEUM W OLIWIE
LICHTENBERGER JOHANN JACOB, rajca
LICHT JULIUS ALBERT, inżynier, architekt, honorowy obywatel Gdańska
LICKFETT GEORG, złotnik
LICKFETT JOHANN GEORG GUSTAV, kupiec, radca
LIEK ERWIN, lekarz
LIEPMANN FRITZ, bankowiec
LIEPMANN LEOPOLD, kupiec
LIEPMANN WILHELM GUSTAV, lekarz
LIERAU MARTIN FRIEDRICH, kupiec
LIETZAU, firma
LIETZAU FRITZ, optyk, poseł do Volkstagu
LIKIERY
LILIENTHAL FRANZ HEINRICH, artysta malarz
LINCK GEORG, browarnik, armator, radny
LINCK HERMANN ALBERT, lekarz
LINCK OTTO FERDINAND, armator, radny
LINDENOWSKI JOHANN CHRISTIAN von, prezydent Gdańska
LINDE JOHANN WILHELM, pastor kościoła św. Ducha
LINDNER ARTUR, historyk sztuki
LINTZ JOHANN HEINRICH, burmistrz Gdańska
LIPPKE GEORG, nadburmistrz Gdańska
LIPPKY ERNST HERMANN FRANZ, pastor kościoła Bożego Ciała
LISSAUER ABRAHAM, lekarz
LIÉVIN ALBERT KARL LUDWIG, lekarz, radny
LIÉVIN HEINRICH, lekarz, radny
LOHSSE HERBERT CONRAD, lekarz
LOSSAU JOHANN FRIEDRICH CONSTANTIN von, komendant twierdzy Gdańsk, honorowy obywatel Gdańska
LUCKWALDT FRIEDRICH KARL, profesor Technische Hochschule Danzig
LUDOLFINA
LUDWIG CHRISTIAN GOTTLIEB, artysta plastyk
LUTTERMANN FRIEDRICH BOGUSLAV, lekarz
LUTZE JOHANNES EDUARD KARL, pastor
LÖBEL EDUARD SIGISMUND, prawnik
LÖSCHIN MATTHIAS GOTTHILF, historyk, pedagog, radny
LÖVENSTEIN HEINRICH, artysta plastyk
LÖWENSTEIN JACOB MORITZ, kupiec, cukiernik
LÜDEMANN JOHANN GEORG LUDWIG, dyrektor poczty pruskiej w Gdańsku
MAACK BERTHOLD, oficer
MACKENSEN AUGUST ANTON von, feldmarszałek
MAC LEAN, rodzina
MAILLARD HEINRICH FRIEDRICH, budowniczy wojskowy
MAJEWSKA ZOFIA, profesor Akademii Medycznej w Gdańsku
MAKOWSKI ALEKSANDER KAZIMIERZ, kupiec
MALZAHN HERMANN GUSTAV ADOLPH, pastor kościoła św. Trójcy
MANGOLDT HANS von, rektor Technische Hochschule Danzig
MANNHARDT HERMANN GOTTLIEB, przewodniczący gminy menonickiej
MANNHARDT JACOB, kaznodzieja menonicki
MANNHARDT JOHANN WILHELM EMANUEL, bibliotekarz
MANNOWSKY WALTER, dyrektor Muzeum Miejskiego
MANSKIRSCH FRANZ JOSEPH, artysta plastyk
MARIACKA, ulica
MARIENSCHULE
MARPRESS
MARQUARDT JOACHIM FRIEDRICH, kupiec, radny
MARQUARDT KARL JOACHIM ALEXANDER, pedagog
MARTENS HEINRICH WILHELM, prawnik, radny
MARTINY CARL FRIEDRICH PETER, prawnik, radny
MARZAHN ARTUR RICHARD, kupiec
MARZAHN CARL RICHARD, kupiec
MARZIAN HERMANN, burmistrz Gdańska
MASSALSKI MICHAŁ, dyrektor Ogrodu Zoologicznego
MASURKE ALEXANDER, lekarz
MATHY JOSEPH HIACYNTH ADALBERT, lekarz
MATTHAEI ADALBERT, rektor Technische Hochschule Danzig
MATZKO EMANUEL GOTTHILF, kupiec, radny
MEBLE GDAŃSKIE
MECKBACH CARL ERNST HEINRICH, burmistrz Gdańska
MEINEKE AUGUST, dyrektor Gimnazjum Miejskiego
MENGE FRANZ ANTON, przyrodnik, pedagog
MENONICI
MENTZELL LUDWIK, oficer wojsk polskich
MESECK FELIX ADALBERT, artysta plastyk
METODYŚCI
MEYERHEIM FRIEDRICH EDUARD, artysta malarz
MEYERHEIM HERMANN ROBERT, artysta malarz
MEYERHEIM KARL FRIEDRICH, artysta malarz, radny
MEYERHEIM ROBERT GUSTAV, artysta malarz
MEYERHEIM WILHELM ALEXANDER, artysta malarz
MEYER ALBERT, kupiec, radny
MEYER BERNHARD LOUIS, pastor kościoła Zbawiciela
MEYER HANS BERNHARD, pisarz, artysta malarz
MEYER MAX FRIEDRICH, psycholog
MEYER THEODOR HERMANN, jubiler
MICHELSEN FRITZ ERNST, lekarz
MIECZKOWSKI LEON DIONIZY
MIEJSKI ZAKŁAD OPIEKI SPOŁECZNEJ
MIELCARZEWICZ BARBARA, nauczycielka w Gimnazjum Polskim, dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej
MIELNIK KONRAD, muzyk, dziennikarz
MIESIĘCZNIK DIECEZJALNY GDAŃSKI
MILEWSKA TERESA DANUTA, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku
MILL JOHANN THEODOR, polski kaznodzieja
MIX, wytwórnia marcepanów i czekoladek
MIX BENIAMIN FERDINAND, kupiec
MIX CARL BENIAMIN, bursztynnik
MIX ERNST CHRISTOPH, kupiec, radny
MIX FRANZ ALBERT, budowniczy instrumentów
MIX GEORG CHRISTOPH ERNST, kupiec
MIX JOHANN EDUARD, prawnik, radny
MIX JOHANN FRIEDRICH, aptekarz, radny
MIX JOHANN WILHELM, krawiec
MIX LUDWIG GEORG, kupiec, radny
MIX PETER ERNST, kupiec
MIĘDZYNARODOWE TARGI GDAŃSKIE 1920–1930
MOHR LUDWIG FRIEDRICH JOHANN, cukiernik
MOMBER ALBERT, pedagog
MOMBER CARL AUGUST, jubiler
MOMBER CARL HEINRICH, jubiler
MOST KOLEJOWY NAD MARTWĄ WISŁĄ
MOST MENONICKI
MOST MOTŁAWSKI
MOST NA NOWEJ MOTŁAWIE
MOST NA SZOPY
MOST POPIELNY
MOST SMOLNY
MOST TORUŃSKI
MOST ZIELONY
MROCZEK CARL FRIEDRICH, browarnik, radny
MRONGOWIUSZ KRZYSZTOF CELESTYN, kaznodzieja, językoznawca
MUHL ABRAHAM LUDWIG, kupiec, senator
MUHL FRIEDRICH, kupiec, rajca
MUHL JOHN ADOLF, prawnik, prokurator, historyk
MUSCATE ALFRED PAUL GUSTAV, kupiec, radny
MUZEUM KRAJOWE HISTORII GDAŃSKA
MUZEUM MIEJSKIE
MUZEUM RZEMIOSŁA ARTYSTYCZNEGO
MÄNNCHEN ADOLF, artysta plastyk
MÜLLERSCHE MÄDCHENSCHULE, szkoła
MÜLLER JOHANN GOTTLIEB, profesor Gimnazjum Akademickiego
MÜNSTERBERG EMIL, prawnik
MÜNSTERBERG MORITZ, kupiec, radny
MÜNSTERBERG OSCAR, przemysłowiec, historyk sztuki
MÜNSTERBERG OTTO, kupiec, radny
NAGEL ALBRECHT EDUARD, lekarz
NALOTY BOMBOWE PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ
NANDÉ HANS, pastor kościoła św. Piotra i Pawła
NAST OTTO, profesor Akademii Medycznej
NEUBER RUDOLF HEINRICH, artysta plastyk
NEUHÖFER JOHANN ADAM, pastor kościoła św. Jerzego
NEUMANN ALBERT CARL LUDWIG, kupiec, armator
NEUMANN OTTO EDUARD FERDINAND, dyrektor Conradinum
NEUMANN STEPHAN, dyrektor Victoriaschule
NEURÄHS JOHANN JACOB, pastor kościoła Zbawiciela
NICKEL CARL FERDINAND HERMANN, współwłaściciel firmy
NICKEL WALTER, bankowiec, radny
NICOLOVIUS THEODOR BALTHASAR, prezydent rejencji gdańskiej
NIEMANN JOHANNA, pedagog, pisarka
NIXDORFF JOHANN, prawnik
NOLLAU ERNST, lekarz
NOTHWANGER ROBERT FERDINAND, kupiec, radny
NOWAK HENRYK, lekarz, społecznik
OBNISKA WANDA, dziennikarka
OBOZY JENIECKIE W GDAŃSKU
OBOZY PRACY W GDAŃSKU W OKRESIE II WOJNY ŚWIATOWEJ
OBOZY W NARWIKU
OBROŃCÓW WYBRZEŻA, ulica
OBUCH JOHANN GOTTFRIED, złotnik
OBÓZ DLA POLAKÓW W NOWYM PORCIE
OBÓZ STUTTHOF, PODOBOZY W GDAŃSKU
OEHLRICHSCHE HÖHERE TÖCHTERSCHULE, szkoła
OEHLSCHLÄGER ERNST CARL, pastor kościoła św. Barbary
OEHLSCHLÄGER JOHANN GOTTLIEB, lekarz
OELRICHS HEINRICH, prawnik
OELRICHS HEINRICH WILHELM
OERTELL JOHANN WILHELM, kupiec, malarz–amator
OKĘCKI MIECZYSŁAW SZCZĘSNY, wojewoda gdański
OLSCHEWSKI ALEXANDER JULIUS, kupiec, radny
OLSCHEWSKI ERNST GUSTAV, przedsiębiorca
OSTERMEYER FRIEDRICH RICHARD, pastor kościoła św. Katarzyny
OTTO, rodzina
OTTO KARL EMIL ALBERT, pastor kościoła św. Jakuba
PAKOWNIE
PALESKE JOHANN GOTTLIEB, kupiec
PALESKE JOHN HEINRICH, kupiec, radny
PANNENBERG CARL FERDINAND, aptekarz, radny
PANTEN EMIL WILHELM FRANZ, dyrektor szkoły św. Jana
PANTZER CARL HEINRICH, kupiec
PANZER CARL GUSTAV, kupiec
PAPIEŻ JAN PAWEŁ II W GDAŃSKU
PARPART ANNA von, artysta plastyk
PASTORIUS JOACHIM, uczony, proboszcz kościoła NMP
PATSCHKE RUDOLF, przedsiębiorca
PATZIG JUSTUS ERNST EUGEN, kupiec
PAULLING LUDWIG, lekarz
PAWLOWSKI JOSEPH NICODEMUS, pedagog, historyk
PAŁKIEWICZ JÓZEF, dziennikarz, podróżnik
PAŃSTWOWA RZEMIEŚLNICZA SZKOŁA DOKSZTAŁCAJĄCA
PAŃSTWOWA WYTWÓRNIA WYROBÓW BURSZTYNOWYCH
PAŃSTWOWY ZAKŁAD OPIEKI SPOŁECZNEJ
PAŃSTWOWY ZAKŁAD WYCHOWAWCZY
PEGELAU DANIEL AUGUST, radca, ławnik
PEGELAU JOHANN GOTTLIEB, burmistrz Gdańska
PENNER FRIEDRICH WILHELM, browarnik, radny
PERLBACH, rodzina
PERLIN JOHANN CASPAR, cukiernik
PETERSEN CHRISTIAN JOHANN, kupiec
PETERSEN ERNST, profesor Technische Hochschule Danzig
PETRUSCHKY JOHANNES, profesor Technische Hochschule Danzig
PETSCHOW OTTO ROBERT HERMANN, radny, były patron gdańskiej ulicy
PFANNENSCHMIDT FRANZ JULIUS AUGUST EDUARD, przedsiębiorca, radny
PFEFFER OTTO FERDINAND, prawnik, były patron gdańskiej ulicy
PFUHLE FRITZ AUGUST, profesor Technische Hochschule Danzig
PHLEPS HERMANN, profesor Technische Hochschule Danzig
PIASKOWSKI TADEUSZ LEON, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku
PIEPER EMIL JOHANNES, lekarz wojskowy
PIETZKER EDUARD, dziennikarz
PISTORIUS WILHELM, kupiec
PIWKO HEINRICH THEOPHIL LEOPOLD, lekarz, radny, były patron gdańskiej ulicy
PIWNA
PIĘCIORACZKI GDAŃSKIE
PLEHN AUGUSTE, literatka
POLL PETER MARTIN WILHELM, przedsiębiorca, radny
POMNIK ZAŁOGI JACHTU „POŚWIST”
POMORANIA ANTIQUA
POSERN FRANZ, kupiec
POTRYKUS, rodzina
POTRYKUS FRANZ, prezydent Volkstagu
POWIAT GDAŃSKI
PREZYDENT GDAŃSKA
PRITTWITZ GAFFRON ROBERT KARL, prezydent rejencji gdańskiej
PRITZEL ERWIN, pastor kościoła św. Piotra i Pawła
PROCHNOW JOHANN FRIEDRICH ERNST, aptekarz, radny
PROCHNOW JOHANN HEINRICH HERMANN, mistrz budowlany
PROWE FERDINAND CARL, kupiec, armator
PROWINCJONALNA WYSTAWA PRZEMYSŁOWA, 1858
PROWINCJONALNA WYSTAWA ROLNICZA, 1878
PROWINCJONALNY ZAKŁAD KSZTAŁCENIA POŁOŻNYCH
PRZAŁA JAN, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku
PRZEDSIĘBIORSTWA I ZAKŁADY PRZEMYSŁOWE
PRZEWODNIKI PO GDAŃSKU
PÜTTNER JOHANNA AUGUSTINA ELISE, pisarka
PŁYWALNIE
QUITSCHE MÄDCHEN-MITTELSCHULE, szkoła
RADA MIEJSKA
RADDE GUSTAV RICHARD FERDINAND, podróżnik, przyrodnik, były patron gdańskiej ulicy
RADIKE JULIUS GOTTLIEB, ogrodnik, dyrektor teatrów
RADIO GDAŃSK
RADTKE ADOLF HERMANN ERNST, pastor kościoła w Sobieszewie
RADTKE PAUL OTTO, kupiec, kuśnierz
RANDT AUGUST LOBEGOTT, kupiec, malarz–amator
RAPP JEAN, gubernator Gdańska
RASCH KURT WILLY ALFRED, jubiler
RATHKE ANTON, ogrodnik
RATHKE CARL LEONHARD HERMANN, cukiernik
RATHKE MARTIN HEINRICH, lekarz
RATHS CARL LEOPOLD, jubiler
RATHS FERDINAND ROBERT, jubiler
RATHS JOHANN JACOB, złotnik
RATUSZ GŁÓWNEGO MIASTA
REDNER LEO, proboszcz Kaplicy Królewskiej
REHEFELDT CARL LUDWIG FRIEDRICH, złotnik, jubiler
REIMANN CONRAD FRIEDRICH, lekarz
REINHARD WILHELM, pastor kościoła NMP
REINHOLD, firma
REINICKE ERNST WILHELM, pastor kościoła NMP
REINICK ALFRED, kupiec, radny
REINICK DANIEL FRIEDRICH, kupiec, radny
REINICK ROBERT, artysta plastyk, poeta, były patron gdańskiej ulicy
REIS VICTOR van der, ordynator w Szpitalu Miejskim
REJENCJA GDAŃSKA
RENNÉ ALBERT FERDINAND, artysta plastyk
REUTENER RICHARD, bankowiec, śpiewak amator
RICCIUS CHRISTOPHER, profesor Gimnazjum Akademickiego
RICHTER CARL BENJAMIN, dyrektor Akademii Handlowej
RICKERT HEINRICH I, polityk, honorowy obywatel Gdańska, były patron ulicy
RICKERT HEINRICH II, profesor filozofii
RINDFLEISCH ALBERT THEODOR, pastor kościoła św. Jerzego
RINDFLEISCH CARL FRIEDRICH THEODOR, radca prawny
RODDE KARL GUSTAV, artysta plastyk
RODENACKER CARL EDUARD, kupiec, radny, były patron gdańskiej ulicy
RODENACKER ERNST EDUARD, kupiec
RODENACKER ERNST THEODOR, kupiec, radny
RODENACKER JOHANN JACOB, kupiec
RODENACKER JOHANN JULIUS THEODOR, kupiec
RODENACKER WILHELM THEODOR, kupiec, radny
RODE MAX CHRISTIAN GUSTAV ADOLPH, pastor kościoła św. Trójcy
ROEPELL CARL, adwokat, notariusz, radny
ROEPELL RICHARD, historyk
ROESSLER GUSTAV, profesor Technische Hochschule Danzig
ROGGATZ JOHANN CARL, jubiler, złotnik, radny
ROGGATZ MARTIN, jubiler
ROGGATZ MARTIN ADOLF, jubiler
ROGIŃSKI BOLESŁAW, artysta plastyk, grafik
ROGORSCH RUDOLF AUGUST, fotograf
ROSALOWSKY ROBERT ADOLPH, jubiler
ROSENSTEIN HIRSCH GUSTAV MENDEL, jubiler
ROSOŁKIEWICZ STANISŁAW KOSTKA, ksiądz, honorowy obywatel Gdańska
ROSS JOHANN FRIEDRICH HERMANN, botanik
ROTHE JOHANN KARL, prezydent rejencji, honorowy obywatel Gdańska
ROTHE KONRAD ANTON, prezydent rejencji gdańskiej
ROTZOLL CHRISTIAN FRIEDRICH, kupiec
ROTZOLL GOTTFRIED FRIEDRICH HERMANN, kupiec
ROTZOLL GOTTLIEB ANDREAS, kupiec
ROY CARL WILHELM von, bursztynnik
ROZYNSKI HANS OTTO, radny
RUDELSKI JAN, koszykarz, trener
RUDY KOT, klub muzyczno-rozrywkowy
RUNGE PAUL, dyrektor szkoły im. Wiktorii (Victoriaschule)
RUSSAU OTTO, kupiec, cukiernik
RYNKOWSKI KAZIMIERZ, prezydent Gdańska
RÖHR ARTHUR HUGO PAUL, cukiernik
RÖHR JOHANN, kupiec, polski konspirator
RÖSNER DANIEL FRIEDRICH, pastor
RÜCHEL von KLEIST JACOB FRIEDRICH, gubernator twierdzy Gdańsk, honorowy obywatel Gdańska
RÜMKER, rodzina
SACHSZE JULIUS AUGUST DAGOBERT, pastor kościoła św. Jerzego
SADOWSKI ADAM EMANUEL, pastor kościoła św. Jakuba (Oliwa)
SALAMON ANDRZEJ, pływak, olimpijczyk
SALTZMANN JOHANN CARL FRIEDRICH, kupiec, radny
SANDER GEORG, dziennikarz
SANDER ROBERT, dziennikarz
SAUER JOHANN JULIUS ALEXANDER, przedsiębiorca
SCHAHNASJAN JOHANN STEPHAN
SCHAHNASJAN JOHANN STEPHAN, kupiec, radny
SCHALCK JOHANN JACOB, pastor kościoła Zbawiciela
SCHAPER JULIUS REINHOLD, pastor kościoła św. Katarzyny
SCHARMER FRANZ, proboszcz kościołów św. Ignacego i św. Mikołaja
SCHAUB JOHANN CHRISTIAN, dyrektor Gimnazjum Miejskiego
SCHEFFLER DANIEL JACOB, kupiec, senator
SCHELWIG SAMUEL, rektor Gimnazjum Akademickiego, pastor
SCHENK PAUL, lekarz
SCHERRES CARL FRIEDRICH WILHELM, artysta malarz
SCHERRES CARL GUSTAV ALFRED, artysta malarz
SCHICKUS FRANZ, pastor na Stogach
SCHIRMACHER RICHARD ALBRECHT, kupiec, armator
SCHMIDT ARNO, pedagog
SCHMIDT FERDINAND GOTTLIEB, cukiernik
SCHMIDT GEORG LUDWIG
SCHMIDT JACOB MICHAEL, senator
SCHMIDT JOHANN EPHRAIM, senator
SCHMIDT JOHANN HEINRICH, radny
SCHMIDT MICHAEL CHRISTOPH, prawnik, radny
SCHMIDT PAUL THEODOR
SCHNAASE EDUARD DAVID, kaznodzieja, diakon
SCHNAASE KARL JULIUS, prawnik, historyk sztuki
SCHNAASE PAUL HEINRICH WILHELM, kupiec, radny
SCHNELLER JOHANN JULIUS MORITZ, lekarz, radny
SCHNIBBE GEORG WILHELM, inżynier, ogrodnik
SCHNÄCKENBURG BERNHARD, nadprezydent prowincji Prusy Zachodnie
SCHOEMANN GEORG FRIEDRICH, pedagog
SCHOLTIS ERICH, artysta plastyk, malarz, grafik
SCHOLTZ HEINRICH, nadburmistrz Gdańska
SCHONDORF JOHANN GEORG, ogrodnik
SCHOPENHAUER ARTHUR, filozof, patron gdańskiej ulicy
SCHOPENHAUER JOHANNA HENRIETTE, literatka
SCHOTTLER FRIEDRICH HEINRICH ALBERT OTTO, finansista, radny
SCHREY CARL OTTO, przedsiębiorca, były patron gdańskiej ulicy
SCHROTH CARL RICHARD, drukarz, wydawca
SCHROTH JOHANN AUGUST GUSTAV, drukarz, wydawca
SCHRÖDER CHRISTIAN GOTTLIEB von, prawnik, ławnik
SCHRÖDER ELIASCH CONSTANTIUS, prawnik, sekretarz królewski
SCHRÖDER JOHANN, jubiler
SCHRÖTER PAUL ROBERT, lekarz
SCHUBERT CARL GOTTLIEB, jubiler
SCHUBERT CHRISTIAN GOTTLIEB, jubiler, złotnik
SCHUCHT ARTUR, lekarz
SCHULEMANN KURT, lekarz
SCHULTZ CARL BENJAMIN, złotnik
SCHULTZ JOHANN
SCHULTZ JOHANN CARL, artysta malarz, pedagog
SCHULTZ THEODOR GOTTLIEB, jubiler
SCHULZE FRIEDRICH WILHELM OTTO, rektor Technische Hochschule Danzig
SCHULZ (SCHULTZ) KARL LUDWIG, prawnik, ławnik
SCHUMACHER WILHELM, dziennikarz, literat
SCHUMANN EDUARD, pedagog
SCHUMANN SAMUEL FRIEDRICH, burmistrz Gdańska
SCHUSTER FERDINAND WILHELM, kupiec
SCHWALM WILLI RUDOLF, malarz, grafik
SCHWANDT FRIEDRICH WILHELM, pastor kościóła św. Jana
SCHWARZ FRIEDRICH, dyrektor Biblioteki Miejskiej
SCHWEMINSKI JOHANN, proboszcz kościoła Trójcy Świętej
SCHÄPE ADOLPH GUSTAV, jubiler
SCHÖLER CARL WILHELM, kupiec
SCHÖNBECK FRIEDRICH WILHELM, kupiec, radny
SCHÖNICKE BERNHARD GEORG, architekt
SCHÖNICKE JOHANN AUGUST, mistrz stolarski, radny
SCHÖN HEINRICH THEODOR von, nadprezydent prowincji Prusy Zachodnie
SCHÜTTE HEINRICH WILHELM HERMANN, pedagog
SCZERSPUTOWSKI, rodzina
SEBASTIANI JOHANN, cukiernik
SECKER HANS FRIEDRICH, historyk sztuki, muzealnik
SEEGER GUSTAV HERMANN, jubiler
SEEGER JOHANN RUDOLPH, kupiec, armator, radny
SEIDEMANN KARL WILHELM, jubiler, złotnik
SELLMANN-LYZEUM, szkoła
SELONKE FRANZ JOSEPH, restaurator
SELONKE THEATER
SELONKE’S VARIETÉ-THEATER
SEMON JULIUS, lekarz, radny
SEMRAU ALFRED, pastor kościoła Chrystusa Króla
SEMRAU PAUL FRANZ GERHARD, lekarz
SENDEL CHRISTIAN, profesor Gimnazjum Akademickiego
SICHTAU CHRISTIAN LUDWIG ADOLPH, kupiec
SIEBENFREUND KURT EDUARD RICHARD, radny, poseł, senator
SIEBER JOHANN BENJAMIN, armator, radca
SIEBOLD CARL THEODOR, lekarz
SIEDLCE
SIEG FRIEDRICH WALDEMAR, przedsiębiorca, radny
SIEWERT FRIEDRICH GOTTHOLD, burmistrz Gdańska
SIEŃ GDAŃSKA
SIMPSON HENRY, kupiec
SIMPSON JOHN, kolekcjoner dzieł sztuki
SINOGOWITZ HEINRICH SIGISMUND, lekarz
SKERLE GOTTLIEB WILHELM, prawnik
SLAWIK WALDEMAR, redaktor naczelny „Wieczoru Wybrzeża”
SOERMANNS WILHELM ERNST FRIEDRICH, kupiec, senator
SOHR ALBERT FERDINAND, stolarz, przedsiębiorca
SOHR CARL FRIEDRICH, jubiler
SOMMERFELDT DANIEL, adwokat, notariusz
SOMMER JULIUS, rektor Technische Hochschule Danzig
SPIEGELBERG HANS EMIL PAUL, lekarz, radny
SPIESS HEINRICH, dyrektor Gimnazjum Miejskiego
SPILL FRIEDRICH, radny, poseł
SPORS ALBERT, proboszcz kościoła św. Mikołaja
STADION MIEJSKIEGO OŚRODKA SPORTU I REKREACJI (tzw. stadion GKS Wybrzeże)
STADION SCHUPO
STAHL SALOMON CONRAD, prawnik
STANTIEN UND BECKER, firma bursztynnicza
STARCK KARL GEORG, lekarz
STARE PRZEDMIEŚCIE
STARSZY OBYWATEL
STEFFENS CARL GOTTLIEB, kupiec
STEFFENS CARL OTTO, kupiec, radny
STEFFENS CARL WILHELM GUSTAV, kupiec, radca
STEFFENS EDUARD LUDWIG FERDINAND, kupiec, radny
STEFFENS FRANZ WILHELM, artysta plastyk
STEFFENS KURT, urzędnik
STEFFEN FRANZ, dziennikarz, przywódca partii Centrum
STEFFEN JOHANN GOTTFRIED, pastor kościoła Bożego Ciała, radny
STEIMMIG CARL EDUARD GEORG, przedsiębiorca, radny
STEIMMIG FRANZ RUDOLF, przedsiębiorca
STEIMMIG RUDOLF, inżynier, przedsiębiorca
STEIN ABRAHAM, rabin
STEIN WALTER, prezydent policji
STENGEL ALBERT HUGO, pastor
STICH ADOLPH ERNST, lekarz
STOBBE FRIEDRICH EDUARD, kupiec, radny
STOBBE PETER FRIEDRICH, kupiec
STOBOY JOHANN HEINRICH, pastor kościoła św. Jerzego
STOCZNIA DEVRIENTA
STOCZNIA GDAŃSKA
STOCZNIA WOJANA
STODDART FRANCIS BLAIR, kupiec, armator, radny
STODDART JOHANN SPROTT, kupiec, radny
STORP JOHANNES, lekarz
STOWARZYSZENIE ŚPIEWACZE
STRAUCH AEGIDIUS, rektor Gimnazjum Akademickiego
STRAUSS OTTO REINHOLD, urzędnik, były patron gdańskiej ulicy
STRAŻ POŻARNA
STREHLAU KARL HERMANN, pastor kościoła św. Barbary
STREHLKE FRIEDRICH SAMUEL, pedagog
STUMPF CARL, złotnik
STUMPF CARL MORITZ, złotnik
STUMPF ERICH ALBERT MORITZ
STUMPF KARL RICHARD
STURMHÖFEL BERNHARD MAXIMILIAN
STYPENDIUM HUMBOLDTA
STÖRMER FRIEDRICH GUSTAV, kupiec, armator
STÖVESANDT FRIEDRICH ADOLPH, artysta plastyk
SUCHANINO
SUHR PAUL
SY LOUIS FRIEDRICH RUDOLF, artysta plastyk
SZCZODROWSKA-PEPLIŃSKA ELŻBIETA
SZEDROWICZ WŁADYSŁAW
SZEROKA, ulica
SZKOLNICTWO
SZKOŁA NAWIGACYJNA
SZKOŁA ŚREDNIA DLA DZIEWCZĄT
SZKOŁA ŚW. BARTŁOMIEJA
SZKOŁA ŚW. KATARZYNY
SZPITAL NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
SZPITAL POŁOŻNICTWA I CHORÓB KOBIECYCH
SZPITAL SWISSMED
SŁOJEWSKA-KOŁODZIEJ HALINA, aktorka
TARGOWSKI MICHAŁ, dyrektor Ogrodu Zoologicznego
TARG POZIOMKOWY
TAUBE EMIL HEINRICH, pastor, superintendent Prus Zachodnich
TEATR TIVOLI
TEATR VICTORIA
TEATR WILHELMA
TELEFONY
TELEWIZJA W GDAŃSKU. DO 1945
TENNSTAEDT JOHANN GOTTLIEB, kupiec, kolekcjoner
TENNSTAEDT KARL GUSTAV ADOLPH, pastor kościoła Wniebowstąpienia
THUN MAX RUDOLF, lekarz, radny
TOEPLITZ BENEDICT, kupiec
TOEPLITZ HELENA DOROTHEA, nauczycielka
TORNWALDT GUSTAV LUDWIG, lekarz, radny
TORNWALD CARL AUGUST OLOF, pastor kościoła Bożego Ciała
TOWARZYSTWO BIBLIJNE
TOWARZYSTWO POKOJU
TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ SZTUKI
TOŁKIN WIKTOR, architekt, artysta rzeźbiarz
TRAMPE OTTO WILHELM CHRISTOPH, burmistrz Gdańska
TRAUSCHKE JOHANN EMANNUEL
TREICHEL ADOLF OTTO, pedagog, prezydent Volkstagu
TRENDELENBURG JOHANN GEORG, pedagog, senator
TROJAN CARL GOTTFRIED, kupiec, armator, radny
TROSCHEL ADOLF EUGEN, artysta plastyk, pedagog
TROSCHEL ADOLPH HEINRICH FERDINAND, drukarz, księgarz, ławnik
TRZOSKA JERZY, historyk, profesor
TRZY LIPY
TWERDOCHLIB ANDRZEJ, prozaik, scenarzysta filmowy
TYTOŃ
UHL TOBIAS CHRISTIAN, dyrektor urzędu pocztowego
UJEŻDŻALNIA
ULICE
ULRICH JOHANN GOTTLIEB, jubiler
UNRUH EDUARD EMIL, kupiec
UNRUH WILHELM ADOLF, kupiec
UPHAGEN CARL HEINRICH, kupiec, armator
UPHAGEN CARL WILHELM, radny
UPHAGEN HEINRICH, kupiec, armator, radny
UPHAGEN JOHANN CARL ERNST, kupiec, armator
URSZULANKI
VALENTINI GUSTAV EMIL, lekarz
VEGESACK DAGOBERT RODERICH ACHILLES von, prezydent policji
VENEDIGER GÜNTHER KARL AUGUST, szef gdańskiego Gestapo
VERCH CARL GOTTLIEB, artysta plastyk
VOIGT THEODOR WILHELM JOHANNES, pastor kościoła Zbawiciela
VORBEREITUNGSSCHULE FÜR KNABEN UND MÄDCHEN, szkoła
VORDERBRÜGGE PAUL, lekarz, właściciel kliniki
VOSSBERG FRIEDRICH AUGUST, urzędnik, numizmatyk
VÖLKEL OTTO ADALBERT, pedagog, radny
VÖLTZ KARL HEINRICH
WALICKA MIROSŁAWA, dziennikarka
WALLENBERG ADOLF, lekarz
WALTER RUDOLF, prawnik, radny
WANFRIED OTTO FRIEDRICH ADOLF, przedsiębiorca, radny
WARNECK CARL EDUARD, artysta plastyk
WARSCHAUER ADOLF, dyrektor Archiwum Państwowego w Gdańsku
WEDECKE JOHANN CHRISTOPH, kupiec, ławnik
WEDEL DANIEL LUDWIG, księgarz
WEICHBRODT DAVID, armator, ławnik
WEICKHMANN JOACHIM HEINRICH, nadburmistrz Gdańska
WEICKHMANN JOHANN WILHELM, ławnik
WEIHE ANDREAS ERNST GOTTLIEB, pastor kościoła św. Jerzego
WEINBERG HIRSCH HERMANN, kupiec, radny
WEINLIG FRIEDRICH OSCAR, pastor
WENDLAND ULRICH, dyrektor Archiwum Państwowego
WENDRICH MAX, artysta plastyk
WENDT ERNST DANIEL, kupiec, armator
WENDT RUDOLPH BENIAMIN, kupiec, radny
WERNSDORFF JOHANN WILHELM, burmistrz Gdańska
WESSEL-STORP-HAUS, zakład leczniczo-rehabilitacyjny
WESSEL JACOB, artysta malarz
WESSEL MAX, prezydent policji
WESTERPLATTE
WIEBE EDUARD FRIEDRICH, inżynier, honorowy obywatel Gdańska
WIEDEMANN CARL JACOB, lekarz
WIELKI MŁYN
WIELOCH ROMAN, docent Politechniki Gdańskiej
WIENSKOWSKI WILHELM RUDOLF von, prezydent rejencji gdańskiej
WILCZEWSKI IGNACY, działacz gdańskiej Polonii
WILDESCHE MÄDCHENSCHULE, szkoła
WILLENBERG SAMUEL FRIEDRICH, profesor Gimnazjum Akademickiego
WINDERLICH ALFRED, pedagog, senator
WINKELMANN CARL AUGUST, złotnik, jubiler
WINKELMANN EDUARD AUGUST, historyk, profesor
WINTER LEOPOLD von, nadburmistrz Gdańska
WINTER VALENTIN von, dowódca wojsk gdańskich
WISCHKE WILHELM LUDWIG, artysta plastyk
WISZNIEWSKI JACOB BERNHARD, budowniczy organów i fortepianów
WISŁOUJŚCIE
WITTING JEREMIAS ERICH, kupiec, armator
WITT JACOB, kupiec
WIZYTY W GDAŃSKU
WOHLER WALTER, prawnik
WOHL ALFRED, rektor Technische Hochschule Danzig
WOJNARSKI JAN, działacz polityczno-społeczny, patron gdańskiej ulicy
WOJSKOWE PLACE ĆWICZEŃ
WOTH ALFRED AGATHON WILHELM, pastor kościoła Zbawiciela
WOYTHALER JULIUS, bursztynnik
WULCKOW ERNST RICHARD, pedagog
WULSTEN GOTTLIEB EPHRAIM, jubiler
WUNDSCH PAUL MATTHIAS, urzędnik, honorowy obywatel Gdańska
WYBICKI JÓZEF, działacz gdańskiej Polonii
WYDAWNICTWO OSKAR
WYSIEDLENIE LUDNOŚCI NIEMIECKIEJ 1945–1947
WYSTAWA DOROBKU GOSPODARKI ROLNEJ I SPOŻYWCZEJ PROWINCJI PRUSY ZACHODNIE
WYSTAWA ROLNICZA
WYSTAWY DZIEŁ SZTUKI W GDAŃSKU W XIX I POCZĄTKACH XX WIEKU
WĄSOWICZ JANUSZ HENRYK, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku
WŁAŚCICIELE DOMÓW I LOKALI UŻYTKOWYCH PRZY DŁUGIM TARGU (1800–1945)
WŁAŚCICIELE DOMÓW I LOKALI UŻYTKOWYCH PRZY UL. CHLEBNICKIEJ (1800–1945)
WŁAŚCICIELE DOMÓW I LOKALI UŻYTKOWYCH PRZY UL. DŁUGIEJ (1800–1945)
WŁAŚCICIELE DOMÓW I LOKALI UŻYTKOWYCH PRZY UL. GARBARY (1800–1945)
WŁAŚCICIELE DOMÓW I LOKALI UŻYTKOWYCH PRZY UL. MARIACKIEJ (1800–1945)
WŁAŚCICIELE DOMÓW I LOKALI UŻYTKOWYCH PRZY UL. OGARNEJ (1800–1945)
WŁAŚCICIELE DOMÓW I LOKALI UŻYTKOWYCH PRZY UL. PIWNEJ (1800–1945)
WŁAŚCICIELE DOMÓW I LOKALI UŻYTKOWYCH PRZY UL. TKACKIEJ (1800–1945)
ZACHARIAS JOHANN DAVID, złotnik, radny
ZACHARIAS PAUL OTTO, prawnik
ZACHODNIOPRUSKIE TOWARZYSTWO BOTANICZNO-ZOOLOGICZNE
ZAJEWSKI WŁADYSŁAW, historyk, profesor PAN
ZANDER GUSTAV, prawnik, radny
ZERNECKE HEINRICH WILHELM, miejski radca budowlany
ZERNECKE JOHANN SAMUEL, przedsiębiorca, radny
ZERNECKE PAUL HEINRICH, prawnik, sędzia
ZERNECKE WILHELMINE, artystka plastyk
ZERNECKE WILHELM FERDINAND, radca, kamlarz
ZEUNER BRACIA, firma edytorska
ZEUNER ROBERT CARL GUSTAV, artysta plastyk
ZGROMADZENIE KONSTYTUCYJNE II WOLNEGO MIASTA GDAŃSKA
ZIEGLER WILHELM OTTO THEODOR, architekt
ZIELKE JULIUS CARL GOTTFRIED, artysta plastyk
ZIEMSSEN CONSTANTIN FRIEDRICH, księgarz, fortepianmistrz
ZIESMER CURT, artysta plastyk
ZIMMERMANN HEINRICH WILHELM, artysta plastyk
ZWERG GUSTAV, pedagog
ZWIĄZEK PRZEMYSŁOWCÓW WSCHODNIONIEMIECKICH
ŁAŹNIE PUBLICZNE
ŁUSZCZEWSKA JADWIGA, poetka, pisarka
ŚWIETLICKI PAUL, pastor kościoła św. Jana
ŚWIĘCICKI BOLESŁAW WIT, edaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”
ŚWIĘCICKI WOJCIECH, dziennikarz
ŚWIĘTEGO DUCHA, ulica
ŻUKOWSKI STANISŁAW, artysta plastyk
SPIS TABEL:
Abonenci radiowi w II WMG
Apteki do 1945 roku*
Apteki państwowe w latach 1951–1990*
Apteki prywatne i społeczne (państwowe) w latach 1945–1950
Autobusy w Gdańsku po 1945 roku – statystyka
Burmistrzowie Gdańska w latach 1814–1921
Chirurdzy medyczni w Gdańsku
Członkowie Dzielnicowej Rady Narodowej Gdańsk-Portowa (1954–1973)
Członkowie Dzielnicowej Rady Narodowej Gdańsk-Śródmieście (1954–1973)
Członkowie Dzielnicowej Rady Narodowej Gdańsk-Wrzeszcz (1954–1973)
Członkowie Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku wybrani w wyborach powszechnych 17 VI 1984*
Członkowie Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku wybrani w wyborach powszechnych 19 VI 1988*
Członkowie Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku wybrani w wyborach powszechnych z list Frontu Jedności Narodu 16 IV 1961*
Członkowie Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku wybrani w wyborach powszechnych z list Frontu Jedności Narodu 2 II 1958*
Członkowie Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku wybrani w wyborach powszechnych z list Frontu Jedności Narodu 5 II 1978*
Członkowie Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku wybrani w wyborach powszechnych z list Frontu Jedności Narodu 9 XII 1973*
Członkowie Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku wybrani w wyborach powszechnych z list Frontu Narodowego 5 XII 1954*
Członkowie Stowarzyszenia Śpiewaczego
Członkowie Towarzystwa Biblijnego
Członkowie Zgromadzenia Konstytucyjnego II Wolnego Miasta Gdańska (skład według stanu na 16 V 1920 roku)
Dane porównawcze – rok 1985 i 1999
Dane statystyczne publicznych szpitali gdańskich w latach 1945–2008
Diakonisy w Gdańsku w latach 1861–1932 (statystyka)
Drukarnie i drukarze gdańscy w latach 1800–1945
Drukarnie w latach 1945–1990
Dyrektorzy Akademii Handlowej
Dyrektorzy Conradinum
Dyrektorzy Gimnazjum Królewskiego Realnego w Gdańsku
Dyrektorzy Gimnazjum Królewskiego Realnego we Wrzeszczu
Dyrektorzy Gimnazjum Miejskiego
Dyrektorzy Królewskiej Szkoły Sztuk Pięknych
Dyrektorzy Liceum w Oliwie
Dyrektorzy Muzeum Miejskiego
Dyrektorzy Państwowej Rzemieślniczej Szkoły Dokształcającej
Dyrektorzy Prowincjonalnego Zakładu Kształcenia Położnych
Dyrektorzy Straży Pożarnej w Gdańsku w latach 1859–1945
Dyrektorzy Szkoły Nawigacyjnej
Dyrektorzy szkoły średniej św. Piotra i Pawła (1818–1945)
Dyrektorzy szkoły średniej dla chłopców (po 1862 roku)
Dyrektorzy Szkoły Średniej dla Dziewcząt
Dyrektorzy Teatru Miejskiego (1801–1944)
Dyrektorzy Zakładu dla Niewidomych im. Wilhelma i Augusty
Dyrektorzy Zakładu Kształcenia Położnych i Kliniki Chorób Kobiecych w Gdańsku oraz Państwowej Kliniki Chorób Kobiecych we Wrzeszczu
Epidemie cholery w XIX wieku
Fizycy miejscy
Flota handlowa II Wolnego Miasta Gdańska (1920–1939)
Gdańskie browary w latach 1800–1945
Gdańskie firmy armatorskie w latach 1694–1849 (wybór)
Gdańskie firmy armatorskie w latach 1694–1849 (wybór)
Gdańskie firmy armatorskie w latach 1884–1914 (wybór)
Gdańszczanie uczestniczący w wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuki
Honorowi obywatele miasta Gdańska
Hurtownie i magazyny portowe browarów spoza Gdańska*
Kadencje Volkstagu
Kalwińscy pastorzy kościoła św. Elżbiety
Katoliccy proboszczowie Kaplicy Królewskiej*
Kaznodzieje (pastorzy) kaplicy św. Anny kościoła św. Trójcy (polskiego kościoła ewangelickiego)
Kaznodzieje kościoła św. Jakuba na Starym Mieście
Kierownictwo Muzeum Miejskiego
Kierownicy (rektorzy) szkoły św. Piotra i Pawła (1551–1817)
Kierownicy muzyczni Stowarzyszenia Śpiewaczego
Kierownicy (rektorzy) szkoły św. Katarzyny (do 1862 roku)
Komendanci wojsk miejskich Gdańska powoływani od 1573 przez Radę Miejską
Kremacje w latach 1914–1935
Kremacje w latach 2001–2009
Księgarnie Państwowego Przedsiębiorstwa Dom Książki w latach 1950–1990
Księgarnie prywatne, spółdzielcze i państwowe w latach 1945–1959
Księgarnie w latach 1800–1945
Ksieni brygidek w Gdańsku
Kursy i kursantki w Prowincjonalnym Zakładzie Kształcenia Położnych
Laureaci Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza
Lekarze asystenci Prowincjonalnego Zakładu Kształcenia Położnych
Lekarze w Gdańsku 1701-1850
Lekarze w Gdańsku od XVI wieku do 1700
Lektorzy języka polskiego w Gimnazjum Akademickim
Liczba chorych Szpitala Miejskiego przy Delbrückallee 7 (ul. Dębinki) w latach 1914–1919
Liczba członków Korporacji Kupców
Liczba członków i wpływy roczne Towarzystwa
Liczba położnych w Gdańsku w latach 1797–1998
Liczba uczennic Marienschule w wybranych latach
Liczba zarejestrowanych i zlikwidowanych firm
Liczebność i tonaż gdańskiej floty w latach 1870–1913
Liczebność i tonaż gdańskiej floty handlowej (połowa XV wieku – 1850)
Liczebność i tonaż gdańskiej floty handlowej (połowa XV wieku – 1850)
Linie autobusowe w Gdańsku – stan na 1 VI 2012 roku
Linie autobusowe w latach 1945–1955
Linie tramwajowe według stanu na 1 VI 2012
Ludność Gdańska w latach 1814–1920 na tle innych miast pruskich i niemieckich
Ludność Gdańska w latach 1817–1919
Ludność Gdańska w latach 1920–1939
Ludność Gdańska w okresie nowożytnym
Luterańscy pastorzy (tzw. pierwsi = primarii) kościoła Wniebowzięcia NMP
Luterańscy pastorzy kaplicy (potem kościoła) w Lazarecie przy Bramie Oliwskiej
Luterańscy pastorzy kościoła Bożego Ciała
Luterańscy pastorzy kościoła ewangelickiego na Stogach
Luterańscy pastorzy kościoła szpitalnego
Miejskie, podmiejskie i międzymiastowe linie autobusowe w 1929 roku
Nadburmistrzowie Gdańska w latach 1814–1920
Nauczyciele Gimnazjum Królewskiego w latach 1876–1945
Nauczyciele Gimnazjum Realnego we Wrzeszczu 1909–1945
Nauczyciele Liceum w Oliwie
Nauczyciele szkoły św. Piotra i Pawła 1818–1945
Nauczyciele Szkoły Średniej dla Dziewcząt im. Victorii 1818 –1945
Nauczyciele szkoły św. Jana w latach 1824–1945
Oddział chirurgiczny szpitala diakonis ewangelickich, ordynatorzy
Oddział internistyczny szpitala diakonis ewangelickich
Ordynatorzy Lazaretu (Szpitala Miejskiego) przy Bramie Oliwskiej
Ordynatorzy szpitala diakonis ewangelickich
Ordynatorzy Szpitala Miejskiego przy Delbrückallee 7 (ul. Dębinki) w latach 1911–1945
Ordynatorzy Szpitala Miejskiego przy Sandgrube
Ordynatorzy Szpitala Najświętszej Maryi Panny
Pacjenci Miejskiego Zakładu Opieki Społecznej w latach 1897–1925
Pacjenci oddziału chirurgiczno-ginekologicznego Szpitala Miejskiego przy Sandgrube – ruch chorych
Pacjenci szpitala diakonis ewangelickich w latach 1877–1928
Pacjenci szpitala diakonis ewangelickich w latach 1929–1935
Pacjenci Szpitala Miejskiego przy Delbrückallee 7 (ul. Dębinki) w latach 1911–1914 – ruch chorych
Pacjenci Szpitala Miejskiego przy Delbrückallee 7 (ul. Dębinki) w latach 1924–1935 – ruch chorych
Pacjenci Szpitala Najświętszej Maryi Panny w latach 1853–1935 – ruch chorych
Pacjenci Szpitala Najświętszej Maryi Panny według klasy obsługi (od 1890)
Pacjenci Szpitala Najświętszej Maryi Panny według wyznania
Pacjenci w latach 1828–1842 – choroby
Pacjenci w latach 1828–1844 – ruch chorych
Pacjenci w latach 1859–1910 – ruch chorych
Pacjenci według grup wiekowych
Pasażerowie (w tysiącach)
Pastorzy kościoła Chrystusa
Pastorzy kościoła ewangelickiego
Pastorzy kościoła garnizonowego św. Apostołów Piotra i Pawła
Pastorzy kościoła Garnizonowego św. Olafa
Pastorzy kościoła luterańskiego na Stogach
Pastorzy kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jana Bosko
Pastorzy kościoła Pojednania
Pastorzy kościoła św. Barbary
Pastorzy kościoła św. Bartłomieja i Opieki Najświętszej Bogurodzicy
Pastorzy kościoła św. Ducha
Pastorzy kościoła św. Jakuba w Oliwie
Pastorzy kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła
Pastorzy kościoła św. Jerzego
Pastorzy kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Pastorzy kościoła św. Piotra i Pawła
Pastorzy kościoła Zbawiciela na Siedlcach
Pastorzy kościoła Zbawiciela na Zaroślaku
Pastorzy luterańscy
Pastorzy menoniccy
Pastorzy* kościoła św. Trójcy
Pojemność gdańskich statków w łasztach w latach 1694–1849
Pojemność gdańskich statków w łasztach w latach 1694–1849
Porody w Prowincjonalnym Zakładzie Kształcenia Położnych
Posłowie do Volkstagu w latach 1920–1939*
Pracownicy Szpitala Najświętszej Maryi Panny
Pracownicy służby zdrowia 1748 – 1945
Pracownicy Wielkiego Młyna w latach 1894–1907
Prezesi
Prezesi Towarzystwa Pokoju
Prezesi zarządu Zakładu Pracy i Ubogich
Prezydenci Handelskammer w latach 1920–1933
Prezydenci Handelskammer w latach 1934–1945*
Prezydenci rejencji gdańskiej
Proboszczowie kościoła Opatrzności Bożej
Proboszczowie kościoła św. Brata Alberta
Proboszczowie kościoła św. Franciszka z Asyżu
Proboszczowie kościoła św. Kazimierza Królewicza
Proboszczowie kościoła św. Jadwigi Śląskiej
Proboszczowie kościoła św. Jakuba w Oliwie
Proboszczowie kościoła św. Jana Chrzciciela
Proboszczowie kościoła Najświętszego Serca Jezusowego
Proboszczowie kościoła Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Proboszczowie kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego
Proboszczowie kościoła św. Antoniego Padewskiego
Proboszczowie kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła
Proboszczowie kościoła św. Brygidy
Proboszczowie kościoła św. Ignacego
Proboszczowie kościoła św. Józefa na Starym Mieście
Proboszczowie kościoła św. Judy Tadeusza
Proboszczowie kościoła św. Mikołaja
Proboszczowie kościoła św. Piotra i Pawła
Proboszczowie kościoła św. Rafała Kalinowskiego
Proboszczowie kościoła św. Stanisława Biskupa Męczennika
Proboszczowie kościoła św. Wojciecha w Świętym Wojciechu
Proboszczowie parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego
Producenci wyrobów tytoniowych (wybór)
Protophysicus
Prowizorzy Domu Dobroczynności i Sierot na Osieku
Prowizorzy Domu Dobroczynności i Sierot przy Steffensweg 26 (ul. Batorego)
Prowizorzy Domu Dziecka i Sierot
Prowizorzy szpitala Bożego Ciała
Prowizorzy szpitala diakonis ewangelickich
Prowizorzy Szpitala Najświętszej Maryi Panny
Prowizorzy szpitala św. Barbary
Prowizorzy szpitala św. Gertrudy
Prowizorzy szpitala św. Jakuba
Prowizorzy szpitala Wszystkich Bożych Aniołów
Prowizorzy szpitali św. Ducha i św. Elżbiety
Przemysł chemiczny
Przemysł chemiczny
Przemysł cukierniczy
Przemysł cukierniczy
Przemysł cukrowniczy. Rafinerie trzciny cukrowej
Przemysł drzewny
Przemysł drzewny. Tartaki
Przemysł drzewny. Zakłady przeróbki drewna
Przemysł elektroniczny
Przemysł elektryczny i elektrotechniczny
Przemysł maszynowy
Przemysł maszynowy. Budowa maszyn i pojazdów
Przemysł materiałów budowlanych
Przemysł materiałów budowlanych. Cegielnie
Przemysł materiałów budowlanych. Inne
Przemysł materiałów budowlanych. Wytwórnie papy dachowej
Przemysł materiałów budowlanych. Wytwórnie pieców
Przemysł meblarski
Przemysł metalowy
Przemysł metalowy
Przemysł młynarsko-piekarniczy
Przemysł papierniczy
Przemysł papierniczy. Papiernie
Przemysł papierniczy. Wyroby papiernicze
Przemysł skórzany
Przemysł spożywczy
Przemysł spożywczy. Przetwórnie owocowo-warzywne
Przemysł spożywczy. Przetwórnie rybne
Przemysł spożywczy. Przetwory mięsne
Przemysł spożywczy. Wytwórnie drożdży, esencji, olejków zapachowych i proszków do pieczenia
Przemysł spożywczy. Wytwórnie octu, musztardy, żelatyny
Przemysł spożywczy. Wytwórnie wód mineralnych
Przemysł stoczniowy
Przemysł stoczniowy
Przemysł tłuszczowy
Przemysł włókienniczy
Przemysł włókienniczy. Worki, plandeki, sieci
Przemysł włókienniczy. Wyroby dziewiarskie
Przemysł zbrojeniowy
Przeorzy brygidianów w Gdańsku
Przewodniczący (prezesi) zarządu Korporacji Kupców (1822–1919)
Przewodniczący Dzielnicowych Rad Narodowych w Gdańsku (1954–1973)
Przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w latach 1950–1973
Przewodniczący Rady Miejskiej (Repräsentantenversammlung) w latach 1814–1817
Przewodniczący Rady Miejskiej (Stadtbürgerschaftsversammlung) w latach 1924–1939
Przewodniczący Rady Miejskiej (Stadtverordentenversammlung) w latach 1817–1924
Przyczyny zgonów ludności Gdańska w latach 1892–1938
Przyczyny zgonów ludności Gdańska w latach 1960–1998
Rada Miejska (Repräsentanten der Bürgerschaft) z nominacji pruskich władz administracyjnych w latach 1814–1817
Rada Miejska (Stadtbürgerschaft) w kadencji 11 II 1931 – 30 VI 1933
Rada Miejska (Stadtbürgerschaft) w kadencji 13 XI 1927 – 11 II 1931*
Rada Miejska (Stadtbürgerschaft) w kadencji 22 II 1928 – 10 II 1931*
Rada Miejska (Stadtbürgerschaft) w kadencji 25 VIII 1938 – 31 VIII 1939
Rada Miejska (Stadtbürgerschaft) w kadencji 30 IV 1935 – 28 V 1937*
Rada Miejska (Stadtbürgerschaft) w kadencji 30 VI 1933 – 30 IV 1935
Rada Miejska (Stadtbürgerschaft) w kadencji 6 II 1924 – 13 XI 1927
Rada Miejska (Stadtverordneten Versammlung) w 1827
Rada Miejska (Stadtverordneten Versammlung) w 1833
Rada Miejska (Stadtverordneten Versammlung) w 1844
Rada Miejska (Stadtverordneten Versammlung) w 1854
Rada Miejska (Stadtverordneten Versammlung) w 1865
Rada Miejska (Stadtverordneten Versammlung) w 1874
Rada Miejska (Stadtverordneten Versammlung) w 1884
Rada Miejska (Stadtverordneten Versammlung) w 1892
Rada Miejska (Stadtverordneten Versammlung) w 1897
Rada Miejska (Stadtverordneten Versammlung) w 1907
Rada Miejska (Stadtverordneten Versammlung) w 1914
Rada Miejska (Stadtverordnetenversammlung) w kadencji 19 XII 1919 – 5 II 1924. Skład w styczniu 1921*
Rada Miejska (Stadtverordnetenversammlung) wybrana w pierwszych powszechnych wyborach 14 XII 1919*
Radni Gdańska w latach 1990–2018 (wykaz alfabetyczny)
Radni i nieetatowi członkowie Zarządu Miasta w latach 1817–1919 (wykaz alfabetyczny)
Rajcowie Głównego Miasta Gdańska i Miasta Gdańska w latach 1526–1793 (wykaz alfabetyczny)*
Rajcowie Starego Miasta w latach 1526–1793 (wykaz alfabetyczny)*
Rejony zasiedlenia menonitów
Rektorzy Gimnazjum Akademickiego
Rektorzy Gimnazjum Gdańskiego
Rektorzy szkoły św. Barbary
Rektorzy szkoły św. Bartłomieja
Rozwody w latach 1975–1999
Rozwój gdańskiego węzła kolejowego w latach 1880–1945 (wybór)
Rozwój gdańskiego węzła kolejowego w latach 1880–1945 (wybór)
Rozwój gdańskiego węzła kolejowego w latach 1880–1945 (wybór)
Rozwój gdańskiego węzła kolejowego w latach 1880–1945 (wybór)
Rozwój gdańskiego węzła kolejowego w latach 1880–1945 (wybór)
Rozwój gdańskiego węzła kolejowego w latach 1880–1945 (wybór)
Rozwój gdańskiego węzła kolejowego w latach 1880–1945 (wybór)
Rozwój gdańskiego węzła kolejowego w latach 1880–1945 (wybór)
Rozwój przystanków kolejowych w latach 1863–1924
Senatorowie (rajcy) I Wolnego Miasta Gdańska (1807–1814)*
Sieć gdańskich browarów w latach 1800–1945
Stan osobowy cechu mistrzów bursztynnictwa w latach 1808–1933
Stan zatrudnienia w największych gdańskich zakładach na przełomie XIX i XX wieku
Starostowie powiatu gdańskiego
Starsi cechu mistrzów bursztynników*
Starsi cechu złotników 1378–1793 (Ältermann – Obermeister)
Starsi cechu złotników 1794–1945 (Ältermann – Obermeister)
Starsi gminy flamandzkiej
Starsi gminy fryzyjskiej
Szkoła w Zakładzie dla Niewidomych im. Wilhelma i Augusty
Telefony stacjonarne w latach 1884–1999 – statystyka
Terytorialny rozwój Gdańska
Tonaż taboru firmy F.G. Reinhold
Typy gdańskich statków (1. połowa XIX wieku)
Uczennice Marienschule w 1912 roku*
Urodzenia, małżeństwa, zgony w latach 1601–2010
Ważniejsze koncerty Stowarzyszenia Śpiewaczego
Wiek i liczba rodzących kobiet
Wiek zmarłych gdańszczan w latach 1894–1910
Wiek zmarłych gdańszczan w latach 1920–1939*
Wiek zmarłych gdańszczan w latach 1955–1999
Wizyty od XIII wieku do 1793*
Wizyty w latach 1793–1920
Wizyty w latach 1921–1945
Wizyty w latach 1945–2016
Wojewodowie gdańscy w latach 1945–1950
Wojewodowie gdańscy w latach 1973–1998
Wydawnictwa Towarzystwa Biblijnego
Wykaz prywatnych klinik do roku 1945
Wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Gdańsku
Wytwórnie likierów w latach 1800–1945 (wybór)
Wytwórnie sprzętu muzycznego. Organy*
Wytwórnie sprzętu muzycznego. Pianina*
Wytwórnie sprzętu optyczno-medycznego
Wytwórnie wyrobów z bursztynu
Władze administracyjne Gdańska w latach 1939–1945. Rada Miasta (Ratsherren der Stadt Danzig) od 1 IV 1940 do marca 1945 roku*
Władze administracyjne Gdańska w latach 1939–1945. Zarząd Miasta (Stadtrath)*
Właściciele Ogrodu Schahnasjana
Zakłady budownictwa morskiego
Zakłady różne
Zakłady użyteczności publicznej
Zarząd Miasta (Magistrat) w 1827
Zarząd Miasta (Magistrat) w 1833
Zarząd Miasta (Magistrat) w 1844
Zarząd Miasta (Magistrat) w 1854
Zarząd Miasta (Magistrat) w 1884
Zarząd Miasta (Magistrat) w 1907
Zarząd Miasta (Magistrat) w 1914
Zarząd Miasta (Magistrat) w 1919
Zarząd Miasta (Magistrat) w 1921*
Zarząd Miasta (Magistrat) z nominacji pruskich władz administracyjnych w latach 1814–1817
Zarząd Miejski (Magistrat) w 1865
Zarząd Miejski (Magistrat) w 1874
Zarząd Miejski (Magistrat) w 1892
Zarząd Miejski (Magistrat) w 1897
Zgony w domu starców w latach 1875–1940
Zmarli pacjenci Miejskiego Zakładu Opieki Społecznej w latach 1913–1920
⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania