KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Kościół św. Jana Chrzciciela, 2010

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA, Kiełpino Górne, ul. Goplańska 20. Pierwotnie luterański, jednonawowy, w stylu tzw. bazylikowym, z drewnianym płaskim stropem i niewielką wieżyczką w dachu. Wybudowany w 1926 przez Ewangelicki Kościół Unii Staropruskiej dla mieszkańców Kiełpina Górnego i Otomina, przybyszów z włączonego do Polski Pomorza, obsługiwany przez pastora kościoła św. Jana.

W 1945 częściowo uszkodzony przez żołnierzy radzieckich, którzy drewniane elementy konstrukcji wykorzystali na opał. W 1948, w zmienionej sytuacji społeczno-politycznej, osiedlający się tu katolicy podjęli starania o przejęcie świątyni; powstał społeczny komitet odbudowy kościoła. W 1958 kościół odbudowano i utworzono przy nim samodzielny wikariat w ramach parafii przy kościele św. Franciszka z Asyżu w Emaus, obejmujący między innymi Jasień i Kiełpino Górne. Wtedy też nadano obecne wezwanie. W 1963 administrację wikariatu przeniesiono z Emaus do Kiełpina Górnego, a w 1970, po wybudowaniu w Jasieniu prowizorycznej kaplicy, wikariat trafił tamże, by w 1979 stać się ośrodkiem osobnej parafii przy kościele bł. Doroty z Mątów, której początkowo podporządkowano także Kiełpino Górne z kościołem św. Jana Chrzciciela jako filialnym. W latach 1980–1985 wybudowano przy tym ostatnim kostnicę. W 1994 ustanowiono osobną parafię dla tego osiedla pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. W okresie 2000–2005 na północ od poewangelickiej świątyni według projektu inżynierów architektów Marii Żurek i Macieja Abramskiego wybudowano przestronny i nowoczesny kościół docelowy, który przejął wezwanie parafii. Konsekrowany w 2005 przez abp. Tadeusza Gocłowskiego.

Stojący bezpośrednio przy ul. Goplańskiej stary kościół pełni obecnie funkcję świątyni pomocniczej. W ołtarzu stylizowany na gotyk tryptyk z centralnym malowidłem przedstawiającym chrzest Chrystusa w Jordanie. Zbudowany na planie krzyża łacińskiego z poprzecznym transeptem, trzynawowy kościół nowy, również nawiązujący do stylu bazylikowego, ale o znacznie większej kubaturze, wieńczy od fasady wysoka wieża dzwonnicy z trzema dzwonami, wzniesiona na planie kwadratu nad kruchtą i chórem. Na chórze wyjątkowej klasy 21-głosowe organy piszczałkowe zbudowała firma organmistrzowska Zdzisława Mollina w Odrach koło Chojnic. Nawy rozświetla zespół okien z witrażami przedstawiającymi popularnych, głównie polskich, świętych, jedynie witraż nad wyjątkowo oszczędnie zdobionym prezbiterium nawiązuje do wezwania świątyni. SK

Proboszczowie kościoła
św. Jana Chrzciciela
24 VI 1994 – 26 VI 1996 ks. Tadeusz Markiewicz (4 I 1945 Odrzywołek koło Grójca – 3 III 2011 Gdańsk)
1996– ks. Andrzej Rozmus
MrGl
⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania