JÜNCKE FRIEDRICH WILHELM, kupiec, radny

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Friedrich Wilhelm Jüncke

FRIEDRICH WILHELM JÜNCKE (28 XII 1842 Gdańsk – 20 II 1897 Berlin), kupiec, radny Gdańska. Syn Friedricha Antona Johanna Jünckego. Wspólnie z bratem Albertem Theodorem Heinrichem Jünckem prowadził ojcowską firmę handlu winem z dzierżawioną od miasta „Rathskeller” („Piwnicą Rajców”) pod Dworem Artusa. Od 10 X 1893 do śmierci był prowizorem kościoła Bożego Ciała i szpitala Bożego Ciała w Gdańsku. Przez wiele lat prezes resursy Concordia w Gdańsku. W latach 1891–1897 członek Rady Miejskiej. W testamencie, obok wcześniejszych donacji, zapisał 50 000 marek na rzecz Muzeum Miejskiego i 100 000 marek dla Towarzystwa Opieki nad Ubogimi.

W 1875 mieszkał przy Langgasse 13 (ul. Długa), w 1892 przy Jopengasse 11 (ul. Piwna). Żonaty z Agnes z domu Claassen (1845 Gdańsk – 16 V 1928 Sopot), bezdzietny, miał adoptowaną córkę Elsę Pauline. Zmarł podczas kuracji. Pochowany w Sopocie, gdzie mieszkał przed śmiercią w wybudowanej w 1894 (wedle projektu Karla Hofackera i wzniesionej przez Johanna Heinricha Prochnowa) willi przy Schefflerstrasse 1/3 (ul. Goyki), będącej częścią wznoszonej od 1877 rezydencji, składającej się m.in. z domu mieszkalnego z trzypiętrową wieżyczką, tzw. Domku Myśliwskiego (domku ogrodnika), dwuhektarowego parku, określanego Parkiem Grodowym, wraz z oczkiem wodnym, oranżerią i winiarnią oraz oficyny z wozownią z 1903, które zakończyły budowę.

Po jego śmierci kierownictwo rodzinnej firmy przejął Louis Eduard Jüncke, udziały miała też siostra, Marie Rovenhagen. Wdowa do śmierci mieszkała w willi przy Schefflerstrasse, zatrudniając kilkoro służby do opieki nad domem i dużym ogrodem. Po jej zgonie wolą jej testamentu nowym właścicielem willi został doktor prawa Hans Acker, syn Elsy Pauliny i Carla Ackera, który w latach 1922–1936 wynajmował willę za 500 guldenów miesięcznie na rezydencję konsula Danii w Gdańsku Haralda Kocha (1878–1936). Po śmierci Hansa Ackera (1940) wdowa po nim, Else Schlegel z domu Bertling, w 1942 przekazała willę na siedzibę urzędu Gauschutzamt der NSDAP (Regionalny Urząd Ochrony NSDAP). Po 1946 willa pełniła funkcję żłobka, w latach 50. XX wieku pomieszkiwali tam studenci, m.in. Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, należący do szkoły sopockiej, których fragmenty malowideł zachowały się dotąd na ścianach i stropie. Od stycznia 2021 w willi (ul. Goyki 3) mieści się ArtInkubator (instytucja kultury Miasta Sopotu), w domu ogrodnika (ul. Goyki 1) filia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Wybickiego w Sopocie dla dzieci – Miniteka, a otaczający ją park przeznaczono na plenerowe ekspozycje rzeźby i instalacji artystycznych. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania