WYSTAWA ROLNICZA, 1924

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

WYSTAWA ROLNICZA (Landwirtschaftliche Ausstellung) 16–19 V 1924. Zorganizowana przez Senat II Wolnego Miasta Gdańska i branżowe organizacje rolnicze na terenie byłych koszar brygady huzarów przy Hochstrieß (ul. Słowackiego). Otwarcia dokonał prezydent Senatu Heinrich Sahm.

W dawnych stajniach, magazynie sprzętu oraz na placu apelowym zaprezentowano możliwości wytwórcze gdańskiego przemysłu w wielu branżach, okazy hodowlane specjalistycznych stacji, ferm oraz gospodarstw rolniczych, wyroby przemysłu chemicznego: nawozy sztuczne, preparaty weterynaryjne. Muzeum Przyrodnicze ( Muzeum Prowincji Zachodniopruskiej) pokazało okazy miejscowej, gdańskiej flory i fauny. W dziale przemysłowym, obok wyrobów gdańskich fabryk maszyn rolniczych (H.A. Muscate, Hodam und Ressler, Witt und Svendsen, Max Balzerowitz, Danziger Werft; przedsiębiorstwa i zakłady przemysłowe) przystosowanych do trakcji konnej, pokazano maszyny przetwórcze: młockarnie, sieczkarnie, mieszalniki pasz, mechaniczne dojarki, centryfugi, kaszowniki o napędzie mechanicznym, kieraty konne, jak i napędzane silnikami elektrycznymi, parowymi (lokomobile), gazowymi, spalinowymi.

Pokazano cały asortyment silników o różnej mocy i różnym napędzie, przydatnych w gospodarstwach rolniczych. Swoje wyroby pokazały mleczarnie, młyny i serownie, kaszarnie. Prezentowały się wytwórnie materiałów budowlanych i konstrukcji metalowych, fabryki mebli gospodarczych i użytkowych. W dziale hodowlanym osobne pawilony posiadali hodowcy świń, bydła mlecznego i mięsnego, owiec, kóz oraz koni roboczych, cugowych i do jazdy wierzchem. Na specjalnym wybiegu z trybunami hodowcy prezentowali swoje okazy kandydujące do medali i wyróżnień.

Wstęp na wystawę prowadził wejściem z Hauptstraße (al. Grunwaldzka) i był płatny. Na wystawie znajdowały się stoiska z jedzeniem i napojami. Patronat medialny sprawowała gdańska gazeta „Danziger Neueste Nachrichten”, wydając codzienny dodatek z wiadomościami o wystawie. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania