ERNSTHAUSEN KARL ADOLF, urzędnik, honorowy obywatel Gdańska

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

KARL ADOLF AUGUST ERNST von ERNSTHAUSEN (14 III 1827 Gummersbach, Nadrenia – 19 VIII 1894 Bonn), urzędnik, honorowy obywatel Gdańska. Syn Karla Ernsta von Ernsthausena, starosty (Landrat) w Gummersbach. Po maturze we Friedrich-Wilhelm-Gymnasium w Kolonii studiował prawo na uniwersytetach w Heidelbergu i Bonn. Landrat w Mörs w Nadrenii, w latach 1865–1866 komisaryczny burmistrz Królewca, radca w prezydenturze rejencji w Królewcu, prefekt Strasburga. Od 1 IV 1879 nadprezydent prowincji Prusy Zachodnie w Gdańsku, w latach 1879–1880 łączył funkcję z prezydenturą rejencji gdańskiej.

Organizator życia administracyjnego w prowincji, zleceniodawca budowy biur nadprezydentury i sejmiku prowincji przy Neugarten (ul. Nowe Ogrody); wspierał budowę linii kolejowych, zakładów oświaty i opieki społecznej, np. „Wilhelm und Augusta Blindenanstalt” ( Zakład dla Niewidomych im. Wilhelma i Augusty), kamiennej śluzy w Płoni Wielkiej. Zmuszony do złożenia dymisji 20 VIII 1888 przez nowego cesarza niemieckiego Wilhelma II, przeszedł na emeryturę.

8 IX 1888 odebrał tytuł honorowego obywatela Elbląga, 15 września opuścił Gdańsk, nie przyjmując nadanego mu przez Radę Miejską 4 września honorowego obywatelstwa miasta, nie odebrał też dyplomu nadesłanego pocztą. Dopiero 6 XI 1889, po ponownej decyzji Rady Miejskiej, przyjął w Berlinie delegację władz Gdańska, która wręczyła mu dyplom ozdobiony przez architekta Ernsta Waldemara Ottona (1846–1904) widokami miasta. W 1894 ukazały się jego wspomnienia z pracy w administracji państwowej Erinnerungen eines preußischen Beamten (Wspomnienia pruskiego urzędnika).

Był żonaty z Caroliną (ur. 9 VIII 1829 Steinhöfel, Brandenburgia), miał syna Adolfa (ur. 25 IX 1851 Mörs). MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania