TARGOWSKI MICHAŁ, dyrektor Ogrodu Zoologicznego

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Michał Targowski

MICHAŁ TARGOWSKI (25 I 1955 Elbląg), biolog, dyrektor gdańskiego ZOO ( Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża). Od 1956 z rodziną w Gdańsku. W 1973 zdał maturę w I Liceum Ogólnokształcącym, w latach 1976–1980 studiował na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Gdańskiego, specjalista w zakresie ekologii zwierząt.

Od 3 X 1979 w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym Wybrzeża, początkowo jako asystent w dziale zwierząt drapieżnych, w latach 1982–1990 kierownik działu hodowlanego, od 1991 do przejścia na emeryturę 1 VII 2023 dyrektor naczelny. Członek zarządu Stowarzyszenia Rady Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych, zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i zarządu Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych. Systematycznie reorganizuje i modernizuje gdańskie ZOO, rozwija hodowlę m.in. andyjskiego kondora wielkiego i małp liściożernych. Organizator happeningów upowszechniających problematykę ochrony ginących gatunków zwierząt.

Autor książki (wspólnie z Adamem Hlebowiczem) Jaki, ptaki i kociaki o zwierzętach oliwskiego ZOO (Pelplin 2005). W 2007 wyróżniony Medalem Księcia Mściwoja II. W plebiscycie „Dziennika Bałtyckiego” wybrany osobowością roku 2015 w kategorii samorząd i społeczność lokalna. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania