GAMM KARL EGMONT, kupiec

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Reklama firmy „ E. G. Gamm”, 1939

KARL EGMONT GAMM (8 III 1890 Gdańsk – po 1945), kupiec, mydlarz. Syn Johanna Friedricha Oscara Gamma i jego drugiej żony Berty Winzer. Odbywał staże w firmach zajmujących się produkcją mydła w Berlinie i Nadrenii. Od 1 X 1915 właściciel ojcowskiej firmy „E.G. Gamm” przy Breitgasse 132 (ul. Szeroka), prokurentem w niej był brat Franz Kurt (1886 – po 1928), udziałowcem brat Rudolf Walter.

W firmie wprowadzał w cykl produkcyjny nowe wyroby, wykorzystując – obok tradycyjnych surowców – najnowsze osiągnięcia chemii podnoszące walory wizualne jak i praktyczne produkowanych mydeł, środków piorących i świec. Ze względu na wysoką jakość jak i cenę produkty nabywane były przez zamożniejszych gdańszczan. Wobec wprowadzenia elektryczności do oświetlenia mieszkań, popyt na świece po 1900 uległ znacznemu spadkowi, zmuszając firmę do ograniczenia produkcji tylko do wyrobów ozdobnych.

18 X 1925 uroczyście obchodzono stulecie założenia firmy, pojawiły się artykuły w gdańskiej prasie, sam był autorem okolicznościowej publikacji przedstawiającą jej dzieje Seifenfabrik E.G. Gamm. Hundert Jahre (Danzig 1925).

Mieszkał w 1942 przy Szerokiej 61. Od 25 VIII 1915 żonaty był z Ketty Clossmann z Nadrenii. Doczekał się córki i dwóch synów. Firmowa kamienica po 1945 nie została odbudowana, obecnie w jej miejscu znajduje się część skweru im. Dariusza Kobzdeja. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania