BAUMBACH KARL ADOLF, nadburmistrz Gdańska

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Karl Adolf Baumbach

KARL ADOLF BAUMBACH (9 II 1844 Meiningen, Turyngia – 21 I 1896 Gdańsk), nadburmistrz Gdańska. Był synem lekarza Juliusa Baumbacha i Louisy Zenning. Po uzyskaniu matury studiował prawo na uniwersytetach w Jenie, Lipsku, Heidelbergu i Berlinie, gdzie uzyskał doktorat. Po studiach był radcą w Meiningen, w latach 1878–1890 landratem w Sonnenburgu w Brandenburgii (dziś Słońsk w województwie lubuskim). Działał w narodowo-liberalnej Deutsche Freisinnige Partei (Niemiecka Partia Wolnomyślnych), w latach 1884–1893 był z jej ramienia posłem w parlamencie Niemiec (Reichstag) z okręgu wyborczego w Meiningen. Od 1890 do 1893 pełnił funkcję wiceprezydenta Reichstagu.

18 X 1890 został wybrany na nadburmistrza Gdańska. Stanowisko pierwszego burmistrza objął 8 I 1891 po zatwierdzeniu wyboru przez władze państwowe. Został wprowadzony na urząd przez prezydenta gdańskiej rejencji Friedricha Heinricha Holwede, na którego ręce złożył stosowną przysięgę. Tytuł nadburmistrza Gdańska, nadany przez cesarza, otrzymał po kilku miesiącach. Od 1891 do 1896 był przedstawicielem Gdańska w pruskiej Izbie Panów (Herrenhaus), izbie wyższej pruskiego parlamentu (Landtag).

Z chwilą objęcia stanowiska nadburmistrza nie znał wszystkich bieżących problemów miasta, ani też istniejących już planów na najbliższe lata. Wprowadzali go w tę problematykę najbliżsi współpracownicy: burmistrz Albrecht Hagemann i członkowie Zarządu Miasta. Wsparcia udzieliła też Rada Miejska z jej przewodniczącym Carlem Ottonem Steffensem i wiceprzewodniczącym Richardem Dammem.

W 1892 mieszkał przy Lastadii 35B. Był żonaty z Agnes Schneider. Pozostawił córkę Margarette i syna Karla, kapitana armii niemieckiej w Nadrenii. Wdowa w 1897 mieszkała we Wrzeszczu przy Brunshofer Weg 11 (ul. Waryńskiego).

Zmarł po krótkiej, ciężkiej chorobie w czasie trwania dwunastoletniej kadencji. Ceremonie pogrzebowe odprawiono 24 stycznia. W Ratuszu Głównego Miasta odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej. Przemówienia pożegnalne wygłosili: przewodniczący Rady Otto Steffens i burmistrz Otto Trampe. Kondukt przeszedł do Muzeum Miejskiego na Starym Przedmieściu, gdzie w refektarzu byłego klasztoru franciszkanów odbyło się oficjalne pożegnanie zmarłego z udziałem władz państwowych z nadprezydentem prowincji Prusy Zachodnie Gustavem Gosslerem na czele, władz miejskich, młodzieży. Śpiewały chóry. Stosowną modlitwą żegnał go pastor kościoła Najświętszej Marii Panny Carl Friedrich Franck (1833–1902). Następnie trumna w asyście rodziny została przewieziona na Dworzec Brama Nizinna, skąd o godzinie 13.30 odjechała pociągiem przez Tczew, Bydgoszcz do Gothy w Turyngii, gdzie został pochowany w rodzinnym grobie. Jego imię, Baumbachallee, do 1945 nosiła obecna ul. Konopnickiej. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania