ZIESMER CURT, artysta plastyk

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Georg Curt Eduard Ziesmer
Reklama firmy Ericha Karkutscha z rysunkiem Georga Curta Ziesmera
Reklama stoczni Klawittera, autorstwa Georga Curta Ziesmera, 1929
Reklama firmy Kabelfabrik Mechanische Draht- und Hanfseilerei z rysunkiem Curta Ziesmera, 1930

GEORG CURT EDUARD ZIESMER (19 III 1890 Gdańsk – 19 III 1966 Buxtehude, Niemcy), artysta plastyk. Syn Georga Eduarda. Uczył się w Gimnazjum Miejskim i w realnym gimnazjum św. Piotra i Pawła (zob. szkoła św. Piotra i Pawła). Naukę zawodu artystycznego rozpoczął prywatnie w 1906 u gdańskiego rzeźbiarza Emila Friedricha Wilhelma Fentzloffa. Ukończył szkołę rzemiosł artystycznych w Berlinie i Akademię Sztuk Pięknych w Dreźnie na wydziale rzeźby. W 1914 został na krótki czas zmobilizowany, potem zwolniono go do cywila.

Od 1919 w Gdańsku, grafik i malarz (zwolennik nurtu naturalistycznego). Ulubionym tematem jego obrazów były widoki Gdańska i okolic, Motława, Długie Pobrzeże z Żurawiem, Wyspa Spichlerzy (zob. Spichlerze). Malował także portrety. Współpracował z przemysłem jako projektant etykiet i druków reklamowych, w tym dla browaru w Kuźniczkach i Międzynarodowych Targów Gdańskich, Opery Leśnej w Sopocie.

Po 1945 w Niemczech, mieszkał i tworzył w Buxtehude (Dolna Saksonia), miasteczku w pobliżu Hamburga. W 1948 brał udział w wystawie gdańskich malarzy w galerii Kunstrunde w Hamburgu, także w pokazach Bezirksgruppe Stade-Cuxhaven w Dolnej Saksonii. Od 1914 był żonaty, związek małżeński zawarł przed przybyciem do Gdańska. W 1966 był wdowcem, umierając pozostawił w Niemczech dwie zamężne córki: Ursule Senger i Charlotę Möller. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania