KOCH JULIUS AUGUST, lekarz

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

JULIUS AUGUST KOCH (15 VI 1752 Osnabrück – 21 VII 1817 Gdańsk), lekarz. Syn prawnika Ernsta Augusta Kocha. Po ukończeniu szkoły w Osnabrück studiował medycynę i nauki matematyczne na uniwersytetach w Getyndze, Strasburgu i Bazylei, gdzie uzyskał doktorat z medycyny. W latach 1776–1792 pracował jako lekarz w Osnabrück.

W 1792, po śmierci Nathanaela Matthaeusa Wolfa, wybrany przez komisję gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego pod kierunkiem jego dyrektora, Nathanaela Berendta, na stanowisko astronoma w obserwatorium na Biskupiej Górce, zbudowanym przez poprzednika. Z legatu Nathanaela Matthaeusa Wolfa pochodziły też fundusze na jego zatrudnienie. W latach 1792–1794 prowadził prywatne kursy nawigacji morskiej. W niezrealizowanym projekcie pruskiej Kamery Wojen i Domen w Kwidzynie i Kolegium Admiralicji w Gdańsku z 1802 w sprawie utworzenia w Gdańsku szkoły nawigacyjnej, przewidywany był na nauczyciela astronomii i geografii matematycznej, znajomością działania kompasu, znajomością map morskich.

Tuż przed oblężeniem Gdańska przez wojska napoleońskie, w listopadzie 1806, udało mu się przenieść instrumenty astronomiczne z Biskupiej Górki do miasta i prowadzić dalej obserwacje z Bramy Zielonej. Wobec zniszczenia obserwatorium na Biskupiej Górce i kryzysu finansowego Towarzystwa Przyrodniczego w okresie I Wolnego Miasta Gdańska i zaraz po nim, utrzymywał się z praktyki lekarskiej. W 1815 powołany został przez gdańskie Prezydium Policji, m.in. z budowniczym statków Johannem Jacobem Klawitterem (ojcem Johanna Wilhelma Klawittera), w skład komisji egzaminacyjnej nadającej prawo wykonywania zawodu sternikom i kapitanom morskim.

W 1817 mieszkał przy Schwarzes Meer 61 (ul. Stawki). Żonaty z Louisą Renatą Unroth (1762 – 7 XII 1832 Gdańsk). MrGl

Bibliografia:
Gierszewski Stanisław, Sztuka nawigacji w Gdańsku w drugiej połowie XVIII wieku i na początku XIX wieku, „Kwartalnik Historii Nauki i Techniki”, t. 12, 1967, nr 2, s. 295–312.
Schumann Eduard, Geschichte der Naturforschenden Gesellschaft in Danzig 1743–1892, „Schriften der Naturforschenden Gesellschaft in Danzig”, NF, Bd. 8, Danzig 1893, nr 2, s. 36-37, 88.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania