MARZIAN HERMANN, burmistrz Gdańska

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Hermann Marzian

HERMANN MARZIAN (17 XI 1890 Adlig Wolla (Pańska Wola), powiat giżycki – 8 VI 1964 Niemcy), burmistrz Gdańska. Pochodził z rodziny chłopskiej. W latach 1896–1904 uczył się w szkole powszechnej w Giżycku. Od 1913 roku pracował jako kelner w Gdańsku. Lata I wojny światowej (1914–1918) spędził na froncie, za męstwo na polu walki otrzymał Krzyż Żelazny II klasy. Po demobilizacji pracował w biurze Danziger Werft ( Stocznia Królewska) jako kierownik działu. Od 1 V 1930 był członkiem Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei (NSDAP, Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników), mówcą (tzw. Gauredner) na jej wiecach i kierownikiem miejscowej (lokalnej) grupy partyjnej (Ortsgruppenführer), przypuszczalnie w rejonie swego zamieszkania we Wrzeszczu. Po przejęciu władzy w Gdańsku przez NSDAP od końca 1933 do 18 X 1934 był pracownikiem Senatu II Wolnego Miasta Gdańska (WMG) w wydziale zamówień (Beschaffungsstelle des Senats).

18 X 1934 gauleiter Gdańska Albert Forster powołał go do pracy w biurze gdańskiego okręgu partyjnego NSDAP, gdzie został kierownikiem wydziału organizacyjnego. Był odpowiedzialny za koordynowanie bieżących spraw partii oraz wystąpień antyżydowskich i antypolskich. Do ich przeprowadzania wykorzystywał bojówki rekrutowane spośród członków Die Schutzstaffel (SS) der NSDAP i Die Sturmabteilungen (SA) der NSDAP. Po wybuchu II wojny światowej, likwidacji II WMG i odwołaniu jego władz został z nominacji Alberta Forstera burmistrzem, zastępcą nadburmistrza Georga Lippkego. Piastował to stanowisko do końca wojny. Jako burmistrz z urzędu pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej.

Był zaliczany do starej gwardii partii. Za zasługi dla NSDAP otrzymał wiele wysokich wyróżnień. W 1939 miał Honorową Złotą Odznakę partii (Goldenes Ehrenzeichen der NSDAP) oraz Krzyż Gdański I klasy.

W 1914 mieszkał przy Elsenstraße 16 (ul. Grażyny), w 1928 przy Bärenweg 27 (ul. Mickiewicza), w latach 1935–1939 przy Posadowskyweg 64 (ul. Kochanowskiego). Brak dokumentów (spłonęły w 1945) nie pozwala na sprecyzowanie jego roli w wydarzeniach w Gdańsku w latach 1934–1939 i w zarządzaniu miastem w czasie wojny (1939–1945).

W marcu 1945 znalazł się Niemczech Zachodnich, gdzie mieszkał i pracował do śmierci. Data i miejsce jego zgonu nie są znane. W 2010 jego córka zwróciła się do prezydenta Gdańska o uhonorowanie ojca zdjęciem i biogramem w galerii gdańskich burmistrzów w Ratuszu Głównego Miasta; otrzymała odmowę po opinii autora niniejszego biogramu. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania