BANK RICHARD DAMME

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Siedziba (po lewej) banku R. Damme na Długim Targu 10, po 1925
Hol banku
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

BANK RICHARD DAMME, prywatna firma założona w 1896 przez Richarda Theodora Dammego, z siedzibą przy Vorstädtischer Graben 39 (ul. Podwale Przedmiejskie). Była częścią jego firmy handlowej działającej od 1859, specjalizującej się w hurtowym handlu zbożem i drewnem. W 1904 kantor firmy i biura banku przeniesiono na parter nowoczesnej kamiennicy Dammów przy Karrenwall 7 (ul. Okopowa), gdzie znajdował się również apartament mieszkalny właściciela.

Richard Damme interesował się bankowością jako działalnością biznesową od początku swej aktywności. W 1857 był jednym z założycieli, a potem wieloletnim członkiem rady nadzorczej spółki akcyjnej Danziger Privat-Aktien-Bank. W 1874 został głównym udziałowcem oraz dyrektorem innej instytucji bankowo-kredytowej: Danziger Bankverein, z siedzibą przy Hundegasse 27/28 (ul. Ogarna). Funkcjonowała ona tylko kilka lat, mając na celu, tak jak założony później Bank Richard Damme, ułatwiać gdańskim kupcom pozyskiwanie kredytów na bieżącą działalność handlową. Bank Richard Damme obsługiwał operacje handlowe właściciela oraz innych kupców i miał charakter instytucji lokalnej. Przyjmował depozyty klientów na ustalony procent, obrót nimi pozwalał na udzielanie pożyczek na określony okres spłaty. Nie zachowały się akta banku. Ze względu na wiek założyciela zarówno bankiem, jak i firmą handlową kierował w imieniu ojca Paul Friedrich Damme.

Po śmierci Richarda Dammego w 1916 współwłaścicielami zostali Paul Damme, zasiadający w kierownictwie banku od początku jego działalności, oraz Bruno Hornemann (ur. 14 I 1879 Gdańsk), od 1908 pełniący funkcję prokurenta banku. Po śmierci Paula Dammego w 1925 jedynym właścicielem został Bruno Hornemann, który przeniósł biura i kantor banku do wynajętych pomieszczeń na parterze kamienicy przy Langer Markt 9/10 (Długi Targ). Ustalił też zasady przejęcia i rozliczenia udziałów Paula Dammego w banku, a należących do jego spadkobierców. Po 1 IX 1939 bank został przejęty (wraz z będącymi jego własnością kamieniczkami przy Langer Markt 9/10) przez Bank der Deutschen Arbeit AG (Bank Niemieckiej Pracy SA, przed 1933 Bank der Arbeiter, Angestellten und Beamten AG (Bank Robotników, Pracowników (Umysłowych) i Urzędników SA)) z centralą w Berlinie. W rezultacie uległ likwidacji, a pomieszczenia po nim w kamieniczkach oddano pod wynajem innym kontrahentom. Gdańska filia berlińskiego banku mieściła się w 1942 przy Langgasse 32/33 (ul. Długa). Powody i zasady przejęcia banku Richard Damme nie są znane, tak samo jak dalsze losy jego właściciela, Brunona Hornemanna. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania