PIĘCIORACZKI GDAŃSKIE

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Gdańskie pięcioraczki
Gdańskie pięcioraczki
Gdańskie pięcioraczki
Gdańskie pięcioraczki

PIĘCIORACZKI GDAŃSKIE. Pierwsze w Polsce, nieliczne na świecie; Agnieszka, Ewa, Adam, Piotr, Roman Rychert urodziły się w południe 12 V 1971 w II Klinice Położnictwa i Chorób Kobiecych Akademii Medycznej w Gdańsku (AMG) przy ul. Klinicznej ( Szpital Chorób Kobiecych). Pierwsze Polsce (kolejne urodziły się dopiero w 1995 w Opolu), ósme na świecie. Dziewczęta ważyły w kolejności urodzin: 1800 g, 1460 g, chłopcy: 1780 g, 1380 g, 2000 g. Druga z dziewczynek wymagała transfuzji krwi. Poród odbierał ginekolog dr Janusz Rudziński.

Rodzicami byli: Leokadia, z zawodu ekspedientka, i Bronisław Rychert, zawodowy podoficer z lotniczej jednostki wojskowej w Pruszczu Gdańskim. Tam też mieszkali, mieli już dwóch synów w wieku 6 i 7 lat. Pierwsze tygodnie maluchy spędziły w inkubatorach. Ich narodziny były wielkim zaskoczeniem dla personelu szpitala, w tym czasie bowiem w Polsce nie prowadzono jeszcze specjalistycznych badań USG i prenatalnych kobiet w ciąży, mogących określić zarówno liczbę, jak i płeć dzieci. Matka przebywała w szpitalu pod opieką lekarzy już od lutego 1971. Urodzenie pięcioraczków było światową i medialną sensacją. Patronat nad noworodkami objęły władze państwowe, z premierem Piotrem Jaroszewiczem na czele, wojskowe (z racji zawodu ojca) oraz wojewódzkie i miejskie Gdańska. Władze Gdańska przydzieliły rodzinie odremontowane i odpowiednio wyposażone na przyjęcie noworodków piętro w domu willowym przy ul. Dębinki. Dom znajduje się obok szpitala klinicznego AMG, który czuwał nad stanem ich zdrowia (zob. Maria Kamińska, Stefan Metler), zapewniał nadzór lekarzy pediatrów, stały dyżur. Przedsiębiorstwa i firmy z całej Polski przekazywały rodzinie liczne dary w postaci mebli, ubranek, środków do pielęgnacji niemowląt, środki higieniczne i czystości, odpowiednią żywność. Jedna z polskich fabryk przez wiele lat zapewniała pięcioraczkom obuwie na różne pory roku, wytwórnia wózków dziecięcych w Poraju przekazała specjalnie skonstruowane pojazdy dla maluchów. Były maskotką Ogólnopolskiego Zjazdu Pediatrów w Gdańsku 27–29 IX 1973, opiece nad nimi poświęcono jeden z referatów.

Po ukończeniu trzech lat dzieci uczęszczały do znajdującego się przy ul. Dębinki 2 przedszkola zakładowego AMG, a następnie do szkoły podstawowej przy ul. Smoluchowskiego. Kontynuowały naukę w szkołach zapewniających im wybrany zawód. Ówczesne władze wojskowe źle odebrały fakt ochrzczenia dzieci, a po 1980 działalność ojca w Solidarności. Bronisław Rychert odszedł do rezerwy, a nad pięcioraczkami zapanowała trwająca i obecnie cisza medialna. Prasa odnotowała tylko fakt przekazania w 1986 (w 15. rocznicę ich urodzin) daru od gen. Wojciecha Jaruzelskiego: komputera ZX Spectrum, oraz udział całej piątki w pierwszych w życiu wyborach do parlamentu 4 VI 1989. Adam i Piotr zostali żołnierzami zawodowymi Marynarki Wojennej, Roman podoficerem policji, Agnieszka laborantką w szpitalu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Klinicznej, Ewa była początkowo terapeutką w gdańskiej szkole, następnie podjęła pracę w szkole na Podlasiu. Wszyscy założyli rodziny, mają potomstwo. W 2005 Elżbieta Lewandowska zrealizowała na zlecenie Telewizji Polskiej 46-minutowy film dokumentalny z serii Pokazowe dzieci PRL. Gdańskie pięcioraczki. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania