BJÖRN SÖREN

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Sören Björn, Bemerkungen über die vormahlige und gegenwärtige Lage und Beschaffenheit der preußischen und danziger südbaltischen Ufer..., 1808

SÖREN BJÖRN (18 IX 1744 Astruphof, Dania – 26 X 1819 Gdańsk), kapitan żeglugi, syn kupca z Kopenhagi. W Gdańsku od roku 1768, nabył 21 lipca obywatelstwo miasta, ożenił się z Susanną Konstancją Gebhardt, córką pastora kościoła w Wisłoujściu. W roku 1778 gospodarz w Juszkowie pod Gdańskiem, od 1784 przedstawiciel władz Gdańska w pozostającym pod pruskimi rządami Nowym Porcie. Od roku 1791 do śmierci inspektor ochrony wybrzeża.

Zajmował się pionierskimi doświadczeniami nad wyborem roślin do obsadzania nadbrzeżnych wydm, publikował ich wyniki oraz apele o ochronę brzegu morskiego. Wydał w gdańskiej firmie wydawniczo-księgarskiej Adolpha Heinricha Ferdinanda Troschela Über die vortheilhafteste Behandlungs-Methode bei Besamung und Bepflanzung der Kiefern (1807), Bemerkungen über die vormahlige und gegenwärtige Lage und Beschaffenheit der preußischen und danziger südbaltischen Ufer... (1804) i w języku polskim, w tłumaczeniu Krzysztofa Mrongowiusza, Rzut oka na pożytki z przyzwoitego traktowania wierzb pruskich wynikające (1807). Obsadzał przez wiele lat wybranymi roślinami wydmy na brzegu Zatoki Gdańskiej przy wsi Stogi.

W latach 1791, 1797 i 1817 inspektor (Kraninspektor) nadzorujący z ramienia władz Gdańska pracę dźwigu portowego w bramie ul. Szerokiej (Krantor, Żuraw), gdzie mieszkał. Od roku 1805 radca państwowy.

Od 1799 właściciel posiadłości we wschodniej części Stogów, włącznie z Pustym Stawem, gdzie założył ogólnodostępny ogród, składający się ze zwierzyńca, ogrodu botanicznego z cieplarnią, szklarni z ogrzewanym kanałem, w którym pływały pancerniki, ptaszarni z ptakami egzotycznymi. Znajdował się w nim zbiór korali i minerałów oraz eksponaty etnograficzne (między innymi chata eskimoska oraz dwa ubrane w skóry drewniane posągi jej mieszkańców), ława z żeber wieloryba i grota z dużą kolekcją muszli. Przed śmiercią eksponaty przekazał Towarzystwu Przyrodniczemu. Syn, także Sören (1777–1846), zajmował się handlem, był po ojcu właścicielem ogrodu i gospody nad Pustym Stawem, między innymi na zachodnim brzegu urządził przystań dla łodzi. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania