KOŚCIÓŁ OPATRZNOŚCI BOŻEJ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Kościół Opatrzności Bożej, 2007

KOŚCIÓŁ OPATRZNOŚCI BOŻEJ, Zaspa, al. Jana Pawła II 48. Dla powstającej od 1974 na dawnym lotnisku we Wrzeszczu nowej dzielnicy mieszkaniowej w 1979 (nie bez trudności czynionych przez ówczesne władze) powołano osobną parafię. Tymczasowa kaplica oraz budynek z prowizorycznymi mieszkaniami dla księży i salkami katechetycznymi stanęły przy dawnym pasie startowym (pod wyżej wymienionym adresem) w pobliżu obecnego Szpitala Specjalistycznego im. św. Wojciecha-Adalberta. Kaplicę poświęcono w 1980. W 1982 wzniesiono zespół budynków tworzących punkt katechetyczny.

Po wydzieleniu z obszaru parafii południowo-zachodniej części Zaspy ( kościół św. Kazimierza), od 1984 obejmuje tylko północno-wschodnią część, tzw. osiedla Rozstaje. Od tego roku przystąpiono do budowy docelowego dwupoziomowego kościoła Opatrzności Bożej, według projektu Leopolda Taraszkiewicza, autorem projektu wnętrza był inż. arch. Witold Forkiewicz. W 1986 w dolnym kościele odprawiono pierwszą mszę, w 1988 tę część świątyni poświęcił abp Tadeusz Gocłowski. W latach 1989–1992 w sąsiedztwie rozebranej tymczasowej kaplicy postawiono dom parafialny im. Jana Pawła II. W 1992 roku uruchomiono dzwonnicę. W 1991–2009 trwały prace nad górną częścią świątyni, a całość zwieńczyła wieża wybudowana w 1999. Górny kościół został poświęcony w 2009 przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Tarcisio Bertone.

Kościół na planie krzyża łacińskiego, opisanego prostokątem. W punkcie kulminacyjnym czterospadowego dachu wieża, a całość bryły świątyni (o powierzchni użytkowej 1760 m²) przypomina kształtem Namiot (Przymierza). Ozdobą kościoła górnego jest srebrno-bursztynowe tabernakulum w kształcie serca, autorstwa Mariusza Drapikowskiego (2004) oraz witraże nad wejściem głównym i w prezbiterium, przedstawiające sceny ze wszystkich papieskich pielgrzymek do ojczyzny. W dolnej kondygnacji urządzono osobną kaplicę pod wezwaniem bł. Jana Pawła II (z zamiarem umieszczenia tam jego relikwii). W domu parafialnym znajduje się ponadto kaplica pod wezwaniem św. Jana Vianneya.

Przy parafii działa szereg katolickich wspólnot religijnych, wydawane jest pismo „Na Rozstajach”. Od 1989 znajduje się tu ponadto dom zakonny Sióstr Wspólnej Pracy. Szczególnym wydarzeniem w życiu parafii była msza papieska w czerwcu 1987, odprawiona na dawnym pasie startowym przez Jana Pawła II ( papież Jan Paweł II w Gdańsku). W 1999 wydarzenie to upamiętnił ustawiony na dziedzińcu kościoła, na pl. Trzeciego Tysiąclecia, pomnik Jana Pawła II. W 2007 w pomieszczeniach przylegających do kościoła dolnego uruchomiono Gdański Ośrodek Dokumentacji Nauczania Papieża Jana Pawła II, mający za zadanie gromadzić publikacje i wszelkiego rodzaju materiały związane z jego pontyfikatem, a także organizować okolicznościowe wystawy i imprezy. SK

Proboszczowie kościoła
Opatrzności Bożej
1979–1984 ks. Julian Noga
1984 – 15 VIII 2022 ks. Kazimierz Wojciechowski
15 VIII 2022 – ks. Waldemar Waluk
MrGl
⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania