DRAPIKOWSKI MARIUSZ, rzeźbiarz, bursztynnik

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Mariusz Drapikowski, 2010
Miniaturka stadionu w Gdańsku-Letnicy z bursztynu i srebra autorstwa Mariusza Drapikowskiego, prezentowana na XV Międzynarodowych Targach Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif, 2008
Burszynowy ołtarz w kościele św. Brygidy
Burszynowy ołtarz, fragment

MARIUSZ DRAPIKOWSKI (ur. 5 VIII 1960 Dzierżoniów, Dolny Śląsk), rzeźbiarz, bursztynnik, jubiler. W 1983 ukończył studia rzeźbiarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W Gdańsku od 1984, prowadzi pracownię jubilersko-bursztyniarską „Drapikowski Studio”. Rzeźby, kompozycje martwej natury, sztuka sakralna, biżuteria, powstają głównie z bursztynu i srebra. Wykonywał wiele prac konserwatorskich w częstochowskim sanktuarium na Jasnej Górze, m.in. odtworzył dwie srebrne figury świętych paulińskich, tabernakulum, przywracając tym samym pierwotny charakter ołtarza (2005–2007).

Autor sukni bursztynowo-brylantowej do obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która powstała jako wotum dziękczynne za życie i pontyfikat Jana Pawła II (2005), oraz nastawy ołtarzowej „Niebiańska Jerozolima”, wykonanej za zgodą Katolickiego Patriarchatu Ormiańskiego na Bliskim Wschodzie do IV stacji drogi krzyżowej w Jerozolimie (2008). Nastawa ma charakter tryptyku symbolizującego bramę, ukazującą przejście ze Starego Przymierza do Nowego, wraz z monstrancją, do adoracji Chrystusa w Najświętszym Sakramencie i była pierwszą z realizowanego przez „Drapikowski Studio” cyklu dwunastu ołtarzy adoracji do różnych sanktuariów na wszystkich kontynentach, drugim był ołtarz „Gwiazda Kazachstanu” do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Ozornoje (2012), trzecim „Donum Caritas et Pax (Dar Miłości i Pokoju)” do sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej (2016).

Kolejnymi zrealizowanymi dziełami z tego cyklu są ołtarz "Światło Pojednania i Pokoju" w Międzynarodowym Centrum Modlitwy o Pokój w Kibeho w Rwandzie (2017), ołtarz „Adoratio Domini in Unitate et Pace” dla Międzynarodowego Centrum Modlitwy o Pokój w Namyang (Korea Południowa, 2017), sanktuarium św. Jana w Dagupan (Filipiny), Kaplicy Wieczystej Adoracji w Niepokalanowie oraz parafii św. Jakuba w Medjugorie (Bośnia i Hercegowina). Wykonał także ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu oraz relikwiarz św. Jana Pawła II dla kościoła Chrystusa Króla w rodzinnym Dzierżoniowie.

Do jego wybitnych dzieł sakralnych należy zaliczyć krucyfiks ofiarowany papieżowi Janowi Pawłowi II podczas pielgrzymki do Polski w 1999, znajdujący się obecnie w Muzeum Watykańskim, oraz ważącą 30 kg bursztynową Monstrancję Milenijną dla kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Autor pastorałów, w tym dla prymasa Polski kard. Józefa Glempa, kard. Tarcisia Bertonego w Watykanie i Joachima Meisnera w Niemczech. Dla kościoła (archikatedry) Trójcy Świętej w Oliwie wykonał tabernakulum. W prezbiterium kościo9ła św. Brygidy w 2001 rozpoczął z kilkoma bursztynnikami prace nad stworzeniem wielkiej nadstawy ołtarza głównego, sięgającej sklepienia oraz obejmującej łukiem tabernakulum i mensę ołtarzową. Powierzchnia dekoracji ostatecznie osiągnie 99 m², przewyższając tym samym Bursztynową Komnatę. Monumentalny bursztynowy ołtarz o wysokości 11 m i szerokości 9 m ma formę tryptyku z obrazem Matki Boskiej Świata Pracy w centralnej części (zob. bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy).

Jego prace (głównie z grupy profanów) znajdują się m.in. w muzeach Watykanu, Rygi, Malborka, w gdańskim Muzeum Bursztynu ( Muzeum Historyczne Miasta Gdańska). Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2000), złotym medalem "Primatiali Nomismate Aureo" prymasa Polski, Medalem 1000-lecia Miasta Gdańska, Krzyżem Komandorskim Orderu Św. Stanisława z Gwiazdą, Medalem Księcia Mściwoja II (2010), laureat Nagrody im. św. Brata Alberta. W 2011 przyjęty do Zakonu Rycerzy Grobu Bożego w Jerozolimie. Od października 2014 honorowy obywatel Dzierżoniowa.

Żonaty z Grażyną Anną, lekarką–anestezjolożką, ojciec dwóch synów, w tym Kamila (ur. 1983 Gdańsk), absolwenta Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Stanisława Radwańskiego, 2005), prowadzącym z ojcem pracownię. ROP

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania