DRAPIKOWSKI MARIUSZ, rzeźbiarz, bursztynnik

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Mariusz Drapikowski

MARIUSZ DRAPIKOWSKI (ur. 5 VIII 1960 Dzierżoniów, Dolny Śląsk), rzeźbiarz, bursztynnik, jubiler. W 1983 ukończył studia rzeźbiarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W Gdańsku od 1984, prowadzi pracownię jubilersko-bursztyniarską. Rzeźby, kompozycje martwej natury, sztuka sakralna, biżuteria, powstają głównie z bursztynu i srebra. Wykonywał wiele prac konserwatorskich w częstochowskim sanktuarium na Jasnej Górze, między innymi odtworzył dwie srebrne figury świętych paulińskich, tabernakulum, przywracając tym samym pierwotny charakter ołtarza. Jest autorem sukni bursztynowo-brylantowej do obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która powstała jako wotum dziękczynne za życie i pontyfikat Jana Pawła II, oraz nastawy ołtarzowej „Niebiańska Jerozolima”, wykonanej za zgodą Katolickiego Patriarchatu Ormiańskiego na Bliskim Wschodzie do IV stacji drogi krzyżowej w Jerozolimie. Nastawa ma charakter tryptyku symbolizującego bramę, ukazującą przejście ze Starego Przymierza do Nowego, wraz z monstrancją, do adoracji Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Do jego wybitnych dzieł sakralnych należy zaliczyć krucyfiks ofiarowany papieżowi Janowi Pawłowi II podczas pielgrzymki do Polski w roku 1999, znajdujący się obecnie w Muzeum Watykańskim, oraz ważącą 30 kg bursztynową Monstrancję Milenijną dla kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Autor pastorałów, w tym dla prymasa Polski kard. Józefa Glempa, kard. Tarcisia Bertonego w Watykanie i Joachima Meisnera w Niemczech. Dla kościoła (archikatedry) Trójcy Świętej w Oliwie wykonał tabernakulum. W prezbiterium świątyni w 2001 rozpoczął z kilkoma bursztynnikami prace nad stworzeniem wielkiej nadstawy ołtarza głównego, sięgającej sklepienia oraz obejmującej łukiem tabernakulum i mensę ołtarzową. Powierzchnia dekoracji ostatecznie osiągnie 99 m², przewyższając tym samym Bursztynową Komnatę. Monumentalny bursztynowy ołtarz o wysokości 11 m i szerokości 9 m będzie miał formę tryptyku z obrazem Matki Boskiej Świata Pracy w centralnej części.

Jego prace (głównie z grupy profanów) znajdują się między innymi w muzeach Watykanu, Rygi, Malborka, w gdańskim Muzeum Bursztynu ( Muzeum Historyczne Miasta Gdańska). Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, złotym medalem "Primatiali Nomismate Aureo" prymasa Polski, Medalem 1000-lecia Miasta Gdańska, Krzyżem Komandorskim Orderu Św. Stanisława z Gwiazdą, Medalem Księcia Mściwoja II (2010), laureat Nagrody im. św. Brata Alberta. ROP

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania