POMNIK ZAŁOGI JACHTU „POŚWIST”

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Jacht „Poświst” w Gdyni, 1935-1939
Miejsce tragedii jachtu „Poświst” i jego załogi (zaznaczone na mapce Śpiewowo to obecne Świbno)
Pomnik z kotwicą i łańcuchami, około 1980
Pomnik, widok ogólny, 2018
Tablica na pomniku, 2018

POMNIK ZAŁOGI JACHTU „POŚWIST”, przed wjazdem do twierdzy w Wisłoujściu. Upamiętnia tragedię jachtu „Poświst” z Akademickiego Związku Morskiego (Akademicki Klub Morski) z 3 VIII 1948 roku. Jacht (slup), zbudowany w 1919 roku w Skandynawii ( żeglarstwo), jednomasztowy (37 m² żagla), remontowany w 1946, wyszedł z bazy w Wisłoujściu z przypadkowo dobraną załogą żeńsko-męską z kolejnego turnusu obozu żeglarskiego pod dowództwem sternika Jerzego Kawałkowskiego (studenta Politechniki Gdańskiej). Około godziny 20.00, 8–9 mil od brzegu, jacht przewrócił się w czasie silnego wiatru z powodu utraty falszkilu z balastem. Młodzi żeglarze, w obawie, aby wiatr nie zniósł jednostki na pełne morze, postanowili w kamizelkach ratunkowych oraz z kołami ratunkowymi dopłynąć wpław w ciemnościach do brzegu (odległość około 15 km), udało się to tylko dwóm osobom (Wanda Biernacka zmarła w drodze do szpitala), śmierć poniósł dowódca i trzy żeglarki (studentki Uniwersytetu Warszawskiego). Przyczyną ich śmierci była deszczowa pogoda, wychłodzenie organizmu i wyczerpanie fizyczne. Prasa gdańska pominęła wydarzenie milczeniem, przebieg znany jest z relacji ocalałego dwudziestodwuletniego Bolesława Trochimowicza, wówczas studenta Akademii Handlowej w Szczecinie. Dopłynął on do brzegu w rejonie Górki Zachodnie-Stogi, dotarł do siedzib ludzkich, skąd został odwieziony do szpitala (relacja w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Gdańska).

Dryfujący jacht po kilku dniach odnaleziono na plaży na Mierzei Wiślanej, już po stronie ZSRR, uszczelniony i przeholowany do lat 80. XX wieku składowany był w hangarze na terenie przystani klubowej w Wisłoujściu. Następnie wystawiony na zewnątrz, w latach 90. XX wieku został stopniowo rozebrany przez klubowiczów na opał (zabezpieczono jedynie fragment burty).

Władze klubu upamiętniły wydarzenie kamiennym obeliskiem z tablicą pamiątkową z napisem: KOLEGOM Z AZM / ZAŁODZE JACHTU POŚWIST / KAWAŁKOWSKIEMU JERZEMU / BIERNACKIEJ WANDZIE / POTULICKIEJ ANNIE / ZAKRZEWSKIEJ MAGDALENIE / KTÓRZY DNIA 3 VIII 48 / ZGINĘLI ŚMIERCIĄ / ŻEGLARZY. Przed obeliskiem złożono kotwicę, całość otoczono kotwicznymi łańcuchami, elementy te szybko zaginęły. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania