CZAS ŚRODKOWOEUROPEJSKI

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Andreas Stech, Zimowa panorama Gdańska, 1678

CZAS ŚRODKOWOEUROPEJSKI (czas Greenwich + 1 godzina), zgodnie z przyjętą w 1884 zasadą podziału świata na strefy czasowe, wprowadzony 1 IV 1893 w Gdańsku i w całych Niemczech. Wcześniej ustawiano zegary według czasu miejscowego (lokalnego), mierzonego według średniego czasu słonecznego dla danego regionu (Danziger Ortszeit; gdański czas miejscowy). W nocy przesunięto w Gdańsku wskazówki wszystkich zegarów, w tym na wieży Ratusza Głównego Miasta, o 15 minut do tyłu w stosunku do czasu dotychczas obowiązującego. Do zmiany czasu dostosowano rozkład jazdy na niemieckiej kolei. W Królewcu zmianę czasu przeprowadzono o 7.00 rano 1 kwietnia.

Do 1940 obowiązywał on w Polsce, Niemczech i krajach sąsiednich. W 1940 hitlerowskie władze okupacyjne wprowadziły go we Francji i Holandii. Dziś przyjęty jest w całej środkowej, północnej i zachodniej Europie z wyjątkiem Anglii, Portugalii, Irlandii, Islandii oraz Finlandii. W nocy z 30 IV na 1 V 1915, jak uzasadniano – dla oszczędności prądu i opału w Niemczech, w tym i w Gdańsku, po raz pierwszy wprowadzony został czas letni (przez przesunięcie wskazówek zegara o godzinę do przodu: czas środkowoeuropejski + 1 godzina). Czas letni obowiązywał także przez wiele lat w Gdańsku, Niemczech i Polsce w okresie międzywojennym oraz w czasie II wojny światowej.

Po wojnie w Polsce czas letni wprowadzany był w latach 1946–1949, 1957–1964 i corocznie od 1977. Okres jego obowiązywania był różny w poszczególnych latach. Od 1996 w całej Unii Europejskiej, w tym w Polsce, wprowadzany jest w ostatnią niedzielę marca, czas zimowy (środkowoeuropejski) przywracany zaś w ostatnią niedzielę października. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania