WINKELMANN EDUARD AUGUST, historyk, profesor

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Eduard August Winkelmann

EDUARD AUGUST WINKELMANN (25 VI 1838 Gdańsk – 10 II 1896 Heidelberg), historyk. Syn złotnika Carla Augusta Winkelmanna. Po uzyskaniu matury w 1856 w Gimnazjum Miejskim studiował historię na uniwersytecie w Berlinie i Getyndze (Göttingen). Od 1859 doktor filozofii (Berlin).

Pracował jako nauczyciel historii w Rewlu (Tallin, Estonia), po habilitacji w 1865 na uniwersytecie w Dorpacie (Tartu, Estonia), od 1869 profesor historii uniwersytetu w Bernie (Szwajcaria). Od 1873 do śmierci profesor historii średniowiecznej na uniwersytecie w Heidelbergu.

Badał historię Niemiec i Anglii w czasach cesarzy Ottona IV i Fryderyka II Barbarossy. Autor między innymi: Geschichte der Angelsachsen bis zum Tode König Aelfreds (1883). Zajmował się przeszłością terenów obecnej Estonii i Łotwy, wydał wybór źródeł do ich dziejów: Bibliotheca Livoniae historica: systematisches Verzeichniss der Quellen und Hülfsmittel zur Geschichte Estlands, Livlands und Kurlands (St. Petersburg 1870 i Berlin 1878).

Córka Anna była żoną profesora zoologii na uniwersytetach w Roztoku (Rostock) i Tybindze (Tübingen) Friedricha Blochmanna (1858–1931). MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania