RUDY KOT, klub muzyczno-rozrywkowy

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Tablica pamiątkowa w kształcie gitary, odsłonięta 24 III 2009, przeznaczona do wmurowania 24 czerwca tego roku w ścianę budynku byłego klubu Rudy Kot

RUDY KOT, klub muzyczno-rozrywkowy, funkcjonujący w latach 1957–2007 w kamienicy przy ul. Garncarskiej 18/20, powstałej w miejsce istniejącego do 1945 kompleksu hotelowo-restauracyjnego Deutscher Hof ( hotele). Kamienica została odbudowana w 1947 przez przedsiębiorcę Józefa Chmielewskiego, w 1948 odebrana mu przez państwo. 5 XI 1950 otwarto w niej Klub Drukarza pod zarządem związku zawodowego tej branży. W 1955 w sali na parterze (poprzednio restauracji) i w świetlicy na I piętrze rozpoczął działalność Klub Pracowników Kultury. Pod jego egidą działał tu krótko Klub Muzyki Mechanicznej, organizowany przez Józefa Balceraka cykl koncertów jazzowych odtwarzanych z płyt, który szybko przerodził się w pierwszy gdański klub jazzowy.

18 VI 1955 odbył się premierowy występ gdańskiego kabaretu Rudy Kot z programem Miniatury, w całości oparty na tekstach Tadeusza Boya-Żeleńskiego i nawiązujący do krakowskiego kabaretu Zielony Balonik. Program opracował Andrzej Pawluk, scenografię przygotował Wowo Bielicki, akompaniował Józef Zawadzki, wystąpili Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela, Ewa Totwen (zob. Maciej Kilarski), Wanda Karasińska, Irena Starkówna. Przedstawienia odbywały się do połowy lipca 1955; w nowym programie (Przy czarnej kawie) i nowej obsadzie (z poprzedniego zespołu pozostała Ewa Totwen) zostały wznowione w marcu 1956. Od 2 XII 1956 do 25 II 1957 kabaret występował z kolejnym programem, zatytułowanym … piosenka i zabawa… (w obsadzie dalej Ewa Totwen), w muzycznym opracowaniu m.in. Henryka H. Jabłońskiego. Działał tu też Teatr Łątek (zob. Miejski Teatr „Miniatura”). Do marca 1957 odbyło się 500 imprez dla około 50 000 widzów. W 1956 powstał tu miesięcznik „Jazz”, którego redakcja wkrótce przeniosła się do Klubu Studentów Wybrzeża Żak.

W związku z przekształceniem Klubu Pracowników Kultury w stowarzyszenie twórcze powstała – pozostająca pod administracją Zarządu Wojewódzkiego Związku Młodzieży Socjalistycznej w Gdańsku – sekcja młodzieżowa Rudy Kot. W czerwcu 1957 mieszczącą się na parterze salę przekształciła ona w ogólnodostępną kawiarnię pod taką samą nazwą, tworząc klub młodzieżowy o profilu muzycznym. Przez wiele lat kierował nim znany działacz kultury Jan Gawlik (Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w 1975). Na piętrze otwarto popularne kameralne kino Rudy Kot (od 1958 Drukarz; kina). Klub cieszył się dużą popularnością. W latach 1957–1960 odbywały się w nim między innymi dyskusje literackie i artystyczne literacko-artystycznej grupy studenckiej Szkoła Grafomanów. Występowały tu też gdańskie i odwiedzające miasto zespoły muzyczne. W 1958 z inicjatywy Franciszka Walickiego zorganizowano w nim konkurs młodych talentów, mający wyłonić muzyków do pierwszego polskiego zespołu rockandrollowego. Klub zapisał się w historii polskiej kultury pierwszym w kraju koncertem 24 III 1959 zespołu Rhythm and Blues. W latach 60. XX wieku w klubie grywały najważniejsze formacje bigbitowe, m.in. Czerwone Gitary i Trzy Korony oraz zespoły jazzowe, w tym grająca tu jazz tradycyjny grupa muzyków Przemysława Dyakowskiego (m.in. z Helmutem Nadolskim), co kilka tzw. setów przebiegająca z instrumentami przez ul. Wały Jagiellońskie do „Żaka”, gdzie tego samego wieczoru dawała koncerty jazzu awangardowego. Tu debiutowała piosenkarka i aktorka Izabella Trojanowska, w 2. połowie lat 80. odbyło się kilka wystąpień formacji Totart.

W latach 80. i następnych klub zmieniał kilkakrotnie profil działalności, aż po restaurację i kawiarenkę internetową w schyłkowym okresie istnienia. Po gruntownym remoncie budynku, 29 VI 2024 otwarto w nim klub „Kot”. MrGl TOR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania