SZKOŁA GRAFOMANÓW

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Bogdan Justynowicz (pierwszy z lewej)

SZKOŁA GRAFOMANÓW, literacko-artystyczna grupa studencka utworzona w Gdańsku w 1957 przez Mirosława Stecewicza i Bolesława Faca, działająca do około 1960. Skupiała wokół siebie około 40 osób (należeli do niej m.in.: Jerzy Afanasjew, Bogdan Justynowicz i Andrzej Zaniewski (od 1958)). Grupa nie ogłosiła manifestu, uważając się nie tyle za grupę literacką, lecz raczej kabaret literacko-artystyczny z „ruchomą” widownią i miejscem spotkań. Główną formą jej działalności były dyskusje literackie i artystyczne, które odbywały się w siedzibie grupy – klubie Rudy Kot.

W latach 1958 i 1959 Szkoła przyznawała własną nagrodę (jej materialnym symbolem był pluszowy niedźwiadek ze skrzydełkami) jako wyróżnienie dla artystów, „których dorobek uznany został za szczególnie ciekawy, nowatorski i samodzielny, a przy tym odpowiadający wysokim wymaganiom artystycznym i ideowym”. Przyznawano ją w dziedzinach: plastyki, literatury, teatru, filmu, prasy, radia, telewizji, muzyki i choreografii. Wobec nacisków zewnętrznych (głównie władz miasta, które uważały nagrody za nazbyt kontrowersyjne), grupa zrezygnowała z dalszego ich przyznawania.

Szkoła rozpadła się, gdy część osób z nią związanych zbliżyła się do Gdańskiej Grupy Młodych, zaś jej założyciele wstąpili do Związku Literatów Polskich. Działalność grupy ożywiała i uatrakcyjniała życie literackie Gdańska, była ciekawym zjawiskiem drugiej połowy lat 50. AFL

Laureaci nagrody Szkoły Grafomanów
Kategoria 1958 1959
Plastyka Grupa Kadyny
Literatura Kiejstut Bereźnicki (poezja)

Jerzy Afanasjew (satyra)
Róża Ostrowska (Wyspa)
Teatr Ali Bunsch

Zbigniew Cybulski

Tadeusz Gwiazdowski

Zygmunt Hübner

Bogumił Kobiela

Janusz Adam Krassowski
Film Zbigniew Cybulski
Prasa
Radio
Telewizja
Muzyka Czerwone Gitary
Choreografia Hanna Tarnawska

Kazimierz Regliński
Janina Jarzynówna (choreografia do Cudownego Mandaryna)

Alicja Boniuszko (rola w Cudownym Mandarynie)
AFL


Bibliografia:
Głębicka Ewa, Grupy literackie w Polce 1945–1989, Warszawa 2000, s. 147–148.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania