TEATR WILHELMA
< Poprzednie | Następne > |
TEATR WILHELMA (właściwie Wilhelm-Theater), nazwę tę od kwietnia 1877 nosił dawny Selonke-Theater przy Langgarten 31A (ul. Długie Ogrody). Po bankructwie dotychczasowego właściciela, Franza Selonkego, 21 IX 1877 nabył go na przetargu (za 120 000 marek) działający wcześniej w Królewcu Carl Gustav Hermann Meyer. Oświetlenie początkowo zapewniały lampy gazowe, po 1900 elektryczne. W części parterowej znajdowały się stoliki restauracji, gdzie w czasie spektakli serwowano dania oraz napoje.
Teatr o charakterze rozrywkowym, z lekkim popularnym repertuarem, w którym przeważały opery kameralne, komedie, wodewile, przedstawienia baletowe, gościły zespoły objazdowe. Na przełomie XIX i XX wieku cieszył się opinią najlepszego niemieckiego
varieté na wschód od Berlina. W latach 1890–1920 właścicielem był brat poprzedniego właściciela, Hugo Meyer, 1920–1933 Paul Bansmann. Kierownictwem artystycznym zajmowali się ludzie ze świata teatru i muzyki.
Obok stałego zespołu na scenie występowało gościnnie wielu artystów i trup spoza Gdańska, m.in. reklamowana jako „złotowłosa dziewczyna” śpiewaczka Elsa Grassini, występująca w październiku 1902 na tle scenografii imitującej mroczne wnętrze katedry. Z powodu wykupu części ogrodowej posiadłości w grudniu 1878 przez władze wojskowe pod budowę koszar przy Herrengarten (ul. Sadowa) działalność została ograniczona do budynku teatru. W salach teatru – ze względu na istniejące zaplecze restauracyjne – organizowano bale sylwestrowe i karnawałowe. Tu 20 X 1896 odbył się kilkakrotnie powtarzany pierwszy w Gdańsku pokaz kinematograficzny. Objazdowa ekipa zaprezentowała zestaw filmów: sceny z ulicy paryskiej, jazdę rowerem i kabrioletem, przejażdżkę dorożką. 1–16 XII 1907 scena teatru była miejscem międzynarodowego turnieju bokserskiego. Odbywały się tu również inne komercyjne imprezy, m.in. walki bokserskie i zapaśnicze, pokazy mody.