DR. OETKER, firma

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Biura firmy Dr. Oetker w Gdańsku-Oliwie, 1938
Reklama firmy Dr. Oetker, przed 1939
Siedziba firmy Dr. Oetker w Gdańsku-Oliwie

DR. OETKER, firma założona przez niemieckiego aptekarza, dr. farmacji Augusta Oetkera (6 I 1862 Obernkirchen – 10 I 1918 Bielefeld). W 1891 wraz z żoną opracował recepturę nowego proszku do pieczenia ciast, sprzedawanego w torebkach, nazwanego Backin. Po 1900, po rezygnacji z produkcji w aptece w Bielefeld, zakładał w Niemczech i poza granicą wytwórnie pod nazwą „Dr. August Oetker Nahrungsmittel KG (Kommanditgesellschaft)” („Dr. August Oetker Środki Spożywcze Sp.k. (Spółka Komandytowa)”), wytwarzające środki spożywcze według jego receptury: proszki do pieczenia, budynie, galaretki, cukry waniliowe i pokrewne. Firma obecnie w posiadaniu jego spadkobierców.

W Oliwie ( Gospódka) zakład powstał w 1921–1922 przy Oetkerstraße 15/16 (ul. Dickmanna; przedsiębiorstwa). Inicjatorem utworzenia gdańskiej filii był dr Richard Kaselowsky, który w 1920, po przejęciu kierownictwa firmy, rozszerzył produkcję i zbyt na rynki Francji, Belgii, Danii, Włoch i Polski. W gdańskiej fabryce produkowano wówczas między innymi Backin, cukier wanilinowy, żelatynę Regina oraz aromaty i desery w proszku z polskojęzycznymi etykietami.

Po 1945 upaństwowiony, działał początkowo jako Fabryka Środków Odżywczych (ul. Dickmanna 14/15), po 1960 Gdańskie Zakłady Środków Odżywczych o przedwojennym profilu. 17 IX 1991 rada Miasta podjęła uchwałę o wszczęciu likwidacji zakładu i wniesienie jego majątku do spółki jonit venture z niemiecką firmą Dr. August Oetker, która nabyła 51% udziałów w zakładzie. Akt notarialny podpisano 28 IX 1991 w Ratuszu Głównego Miasta i była to pierwsza w Polsce spółka gminy z kapitałem zagranicznym. Nową linię produkcyjną otwarto uroczyście we wrześniu 1992. Na mocy decyzji Rady Miasta z 29 III 1994 niemiecka firma za kwotę 7 mln marek (kontrakt podpisano 13 IV 1994) weszła w posiadanie dalszych 49% udziałów, stając się ponownie właścicielem zakładu (jako Dr. Oetker sp. z o.o.). W Gdańsku funkcjonuje fabryka koncentratów spożywczych i centrala dla dwu polskich oddziałów, w Łebczu (produkcja pizzy) i Płocku (słodkie dekoracje). MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania