SCHAUB JOHANN CHRISTIAN, dyrektor Gimnazjum Miejskiego

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Johann Christian Schaub, litografia Friedricha Gustava Bussego, według fotografii Eduarda Flottwella, 1858

JOHANN CHRISTIAN FRIEDRICH SCHAUB (21 IX 1786 Lindow koło Ruppina (Brandenburgia) – 12 IX 1855 Magdeburg), dyrektor Gimnazjum Miejskiego, filolog. Syn burmistrza rodzinnego miasta. Edukację rozpoczął w domu, w 1806 ukończył Gimnazjum Joachima w Berlinie. Studiował teologię i filozofię na uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą u Davida Schulza i Johanna Gottloba Schneidera. Interesował się szczególnie greką, wniósł krytyczne uwag do słownika autorstwa Schneidera, uwzględnionych następnie w Handwörterbuch der griechischen Sprache (Podręczny słownik języka greckiego) przez Franza Passowa, w latach 1810–1814 wicedyrektora gdańskiego Conradinum.

Od 1810 nauczyciel domowy w Löwenbergu (Brandenburgia), od 1811 nauczyciel w Friedrichschule we Wrocławiu, przekształconego w Friedrichs–Gymnasium. Utrzymywał kontakty naukowe z historykiem i teologiem Ludwigiem Wachlerem, filozofem Heinrichem Steffensem, historykiem Johannem Kasparem Friedrichem Manso oraz wspomnianym filologiem greckim Franzem Passowem. W 1826 mianowany profesorem szkolnym i dyrektorem gdańskiego Gimnazjum Miejskiego, obowiązki objął 30 października tego roku. We wrześniu 1832 mianowany rządowym i prowincjonalnym radcą szkolnym w Królewcu; od 1838 pracował w Prowincjonalnym Kolegium Szkolnym w Magdeburgu. W 1838 doktor honoris causa uniwersytetu w Królewcu.

Autor publikacji oświatowych, wydanych pośmiertnie w formie pism zebranych (Johann Christian Friedrich Schaub's gesammelte Schriften: Herausgegeben von Dr Friedrich August Eckstein, Halle 1858). W dowód jego pobożności w dniu pogrzebu 16 IX 1855 na jego grobie umieszczono marmurowy krzyż. MrGlBibliografia:
Hoche Richard, Schaub Johann Christian Friedrich, w: Allgemeine Deutsche Biographie, t. 30, 1890, s. 618-619.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania