KOŚCIÓŁ ŚW. BRATA ALBERTA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Kościół św. Brata Alberta, 2011

KOŚCIÓŁ ŚW. BRATA ALBERTA, Przymorze, ul. Olsztyńska 2. Parafia utworzona w 1987 po wydzieleniu z parafii Matki Bożej Królowej Różańca św. Objęła północno-wschodnią część Przymorza (kwartał między ul. Jagiellońską, Dąbrowszczaków, Kołobrzeską i Chłopską) oraz część Zaspy, osiedle Biały Dwór. W 1988 zbudowano prowizoryczną kaplicę oraz salki katechetyczne i bibliotekę im. ks. Jerzego Popiełuszki. W latach 1990–1997 zbudowano docelowy kościół według projektu inż. architekta Stefana Grochowskiego, przy współudziale prof. Jerzego Ziółki. W 1993 ukończono budowę domu parafialnego; konsekracji świątyni dokonał w 1997 roku abp Tadeusz Gocłowski.

Kościół na planie prostokąta, z charakterystycznymi harmonijkowymi ścianami bocznymi, imitującymi kaplice boczne, przykryty samonośnym płaskim dachem, wspartym jedynie na ścianach bocznych. Wnętrze jednonawowe; w ulokowanym od strony wschodniej prezbiterium znajduje się krzyż z figurą Jezusa Ukrzyżowanego w otoczeniu obrazów Matki Bożej Częstochowskiej i patrona kościoła, w północno-wschodniej ścianie jedyny w kościele ołtarz boczny, poświęcony Jezusowi Miłosiernemu. Witraże zaprojektował o. w Tomasz Jank, franciszkanin, rektor kościoła św. Trójcy. (wykonane w 2011). Jego autorstwa były również witraże w kształcie krzyża w kaplicy na plebanii tego kościoła (wykonane w 2021).

Przy parafii od 2003 działa Zgromadzenie Sióstr betanek, poza tym liczne katolickie stowarzyszenia, w tym Wspólnota Miłosierdzia Bożego, Rycerstwo św. Michała Archanioła, Wspólnota Jezusowej Łodzi i inne. SK

Proboszczowie kościoła
św. Brata Alberta
1987–2001 ks. Eugeniusz Stelmach
2001– ks. Grzegorz Stolczyk
MrGl
⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania