KOŚCIÓŁ ŚW. BRATA ALBERTA CHMIELOWSKIEGO

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Kościół św. Brata Alberta Chmielowskiego w budowie, 2009
Kościół św. Brata Alberta Chmielowskiego w budowie, 2010

KOŚCIÓŁ ŚW. BRATA ALBERTA CHMIELOWSKIEGO, Kokoszki, ul. św. Brata Alberta 22. Parafię dla osiedla Kokoszki założono 1 I 1985, jeszcze w ramach diecezji chełmińskiej, dekretem bp. Mariana Przykuckiego. W latach 1986–1987 na gruncie ufundowanym przez parafian wybudowano dom parafialny z kaplicą według projektu inż. Marka Stępy. Kaplicę poświęcono w 1988. Od 1992 parafia należy do archidiecezji gdańskiej. Cennym elementem wyposażenia kaplicy jest obraz patrona kościoła, autorstwa Jana Rzepińskiego z 1994. Przy parafii od 1989 toku istnieje cmentarz.

Kościół docelowy, na wschód od domu parafialnego, rozpoczęto budowę w 2000, według projektu mgr. inż. architekta Romualda Cielucha, w 2022 ciągle jeszcze nieukończony, ale służący już wiernym. Między innymi w 2020 zainstalowano nowe nagłośnienie, wyremontowano kruchtę i rozpoczęto budowę Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, a w części gospodarczej otwarto kawiarenkę dla parafian, w 2021 zbudowano ukośne ściany w prezbiterium oraz zainstalowano nowe sedilie (siedzenia przy ołtarzu dla służby liturgicznej).

W dolnej kondygnacji kościoła pod prezbiterium mieszczą się kaplica pogrzebowa i kostnica. Świątynia na planie krzyża łacińskiego z wnętrzem podzielonym na nawę główną i boczne, przykryta dachem wielospadowym z punktem kulminacyjnym w części chórowej (od strony wschodniej). Masywna wieża na planie kwadratu od strony prezbiterium, betonowe imitacje przypór na zewnątrz naw bocznych nadają budowli charakter romański. Przy parafii działają między innymi Żywy Różaniec, Ruch Szensztacki, Domowy Kościół, chór parafialny, zespół muzyczny „Debemus Cantare” i Caritas. Od 1984 do 18 VI 2019 proboszczem był ks. Roman Januszewski, następnie ks. kanonik Maciej Sobczak. SK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania