ŚWIATOWE ZJAZDY GDAŃSZCZAN
< Poprzednie | Następne > |
ŚWIATOWE ZJAZDY GDAŃSZCZAN, spotkania osób urodzonych w Gdańsku, jego mieszkańców (byłych i obecnych) czy odczuwających emocjonalne związki z miastem, różnych narodowości i z różnych państw, odbywające się co cztery lata z intencją wzmocnienia więzów i gdańskiej tożsamości oraz promocji Gdańska. Pomysłodawcą był ► prezydent Gdańska ► Paweł Adamowicz (zainspirowany Zjazdem Podhalan). Na termin zjazdów wybrano okres około 25 maja, nawiązujący do 25 V 1457, czyli daty wystawienia przywilejów króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka dla ► Głównego Miasta Gdańska (► wojna trzynastoletnia).
Pierwszy zjazd odbył się 24–26 V 2002, podczas niego m.in. odsłonięto pomnik ► Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy, zorganizowano wystawę grafik ► Güntera Grassa. Drugi zjazd (z powodu wizyty w Polsce papieża Benedykta XVI) odbył się 2–4 VI 2006, towarzyszyły mu: ogłoszenie wyników międzynarodowego studenckiego konkursu na zabudowę ► Targu Siennego i ► Targu Rakowego, otwarcie parku Kraina Zabawy i Skate Plaza (► Park im. Ronalda Reagana), wystawy („Wisła w dziejach Gdańska” w ► Centralnym Muzeum Morskim, „Ryciny Daniela Chodowieckiego w kolekcji Jacoba Kaburna” w ► Zielonej Bramie); zorganizowano międzynarodowe kryterium uliczne, przegląd ► filmów fabularnych związanych z Gdańskiem („Gdańsk na ekranie”; ► kina Neptun, ► Kameralne, ► Helikon).
Dwa pierwsze zjazdy potwierdziły zasadność przyświecającej im idei, czego dowodem było m.in. podarowanie w 2008 przez profesora medycyny uniwersytetu w Heidelbergu Hartmuta Kirchheima (niepochodzącego z Gdańska, ale odwołującego się do wspomnień matki z okresu międzywojennego, pamiętającej piękną gdańską szafę w sieni Domu Uphagena) barokowej szafy gdańskiej, przekazanej ► Muzeum Dom Uphagena. Trzeci zjazd, w 2010, przyniósł Gdańskowi m.in. darowiznę ponad 600 eksponatów ze zbioru sreber stołowych (z XVIII–XX wieku) – donatorem był Jurgen Gromka (ur. 1939 Gdańsk), kolekcjoner książek, grafiki, pocztówek, porcelany, numizmatów i złotnictwa, członek gdańskiego Bractwa Trzech Króli. W maju 2011 unikatową kolekcję znaczków z czasów ► II Wolnego Miasta Gdańska, zbiory ojca, przekazał ► Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska profesor ekonomii Wiktor Askanas, zamieszkały w Kanadzie.
Do najważniejszych wydawnictw, które ukazały się z okazji zjazdów, należą: tom zbiorowy Tożsamość miejsca i ludzi. Gdańszczanie w perspektywie historyczno-socjologicznej, opublikowany w 2003 przez Oficynę Naukową, oraz Gdański Fenomen, wydany pod redakcją Lesława Michałowskiego w 2011 przez Wydawnictwo Naukowe Scholar.