PARK NADMORSKI IM. RONALDA REAGANA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Park Nadmorski im. Ronalda Regana
Park Nadmorski im. Ronalda Regana
Park Nadmorski im. Ronalda Regana
Park Nadmorski im. Ronalda Regana
Park Nadmorski im. Ronalda Regana

PARK NADMORSKI IM. RONALDA REAGANA. Zlokalizowany w pasie nadmorskim, początkowo między ul. Piastowską na Przymorzu Wielkim a promenadą na przedłużeniu al. Jana Pawła II na Zaspie i al. Hallera w Brzeźnie, częściowo stanowiący strefę bezpośredniej ochrony ujęcia wodnego Czarny Dwór. Nazwa nadana uchwałą Rady Miasta Gdańska 28 X 2004 z inicjatywy Czesława Nowaka na cześć Ronalda Reagana (1911–2004), prezydenta USA i honorowego obywatela Gdańska ( honorowe obywatelstwo miasta Gdańska).

Pierwotnie park zajmował powierzchnię 85 ha, w tym dwa duże stawy i 1,7 ha lasu. Założony na miejscu tymczasowych ogródków działkowych (pierwsze nielegalne próby założenia ogródków między Droga Zieloną, ul. Dąbrowszczaków i nadmorskim lasem przez mieszkańców Przymorza miały miejsce wiosną 1972, zlikwidowane, pojawiły się ponownie od roku 1980), których funkcjonowanie podniosło poziom wód gruntowych, doprowadzając do licznych podtopień terenu.

Plan zagospodarowania zatwierdzono w roku 2001, w latach 2001–2002 zbudowano system rowów odwadniających (czyszcząc stare i tworząc nowe), dwa stawy (o wielkości 1,97 ha i 0,60 ha), drogi techniczne oraz oświetloną ścieżkę pieszo-rowerową na przedłużeniu ul. Jagiellońskiej. Do maja 2003 roku urządzono zieleń na terenach odwodnień i między ul. Piastowską a ścieżką na przedłużeniu ul. Jagiellońskiej, w okresie 2003–2004 wybudowano oświetloną ścieżkę pieszo-rowerową na przedłużeniu ul. Kołobrzeskiej, urządzono zieleń między promenadą mola w Brzeźnie a ścieżką na przedłużeniu ul. Kołobrzeskiej oraz oświetloną ścieżkę pieszo-rowerową na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża (oddana do użytku 30 V 2004).

3 VI 2006 otwarto na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża i Jagiellońskiej (przy ul. Dąbrowszczaków) Krainę Zabawy, największy w Gdańsku plac zabaw dla dzieci, wraz z wielopoziomowym Skate Plaza (miejsce jazdy na rolkach i deskorolce). W sumie na 80 ha parku wybudowano 5,5 km ścieżek o szerokości 3 m, pięć placów zabaw o powierzchni 3 ha, dwa place rekreacyjne, cztery place wypoczynkowe, górkę saneczkową, cztery mosty nad rowami; na 5100 m² (zwłaszcza przy stawach) zasadzono tworzącą szuwary roślinność bagienną, trzciny i turzyce; brzegi rowów obsadzono kępami krzewów, zalesiono teren, ścieżki zaopatrzono w ławki, ozdobne kosze na śmieci, między przedłużeniem ul. Jagiellońskiej a Obrońców Wybrzeża ustawiono palisadę (miejsce na ognisko).

14 VII 2012 odsłonięto zlokalizowany między dwoma stawami na osi ul. Jagiellońskiej pomnik Jana Pawła II i prezydenta USA Ronalda Raegana. Od 31 V 2014 roku park powiększono o 17 ha między ulicami Piastowską i Pomorską; udostępniono tam między innymi 1,5 km oświetlonych ścieżek rowerowych, plac zabaw dla dzieci, stoły do ping-ponga i stoliki szachowe.

28 VI 2008 park Nadmorski został uznany przez Towarzystwo Urbanistów Polskich (w drugim organizowanym przez nie konkursie) za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w kraju. ZdK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania