PARK NADMORSKI IM. RONALDA REAGANA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Park Nadmorski im. Ronalda Reagana
Park Nadmorski im. Ronalda Reagana
Park Nadmorski im. Ronalda Reagana
Park Nadmorski im. Ronalda Reagana
Park Nadmorski im. Ronalda Reagana
Dziki w Parku Ronalda Reagana

PARK NADMORSKI IM. RONALDA REAGANA. Zlokalizowany w pasie nadmorskim, początkowo między ul. Piastowską na Przymorzu Wielkim a promenadą na przedłużeniu al. Jana Pawła II na Zaspie i al. Hallera w Brzeźnie, częściowo stanowiący strefę bezpośredniej ochrony ujęcia wodnego Czarny Dwór. Nazwa nadana uchwałą Rady Miasta Gdańska 28 X 2004 z inicjatywy Czesława Nowaka na cześć Ronalda Reagana (1911–2004), prezydenta USA i honorowego obywatela Gdańska ( honorowe obywatelstwo miasta Gdańska).

Pierwotnie park zajmował powierzchnię 85 ha, w tym dwa duże stawy i 1,7 ha lasu. Założony na miejscu tymczasowych ogródków działkowych (pierwsze nielegalne próby założenia ogródków między Droga Zieloną, ul. Dąbrowszczaków i nadmorskim lasem przez mieszkańców Przymorza miały miejsce wiosną 1972, zlikwidowane, pojawiły się ponownie od roku 1980), których funkcjonowanie podniosło poziom wód gruntowych, doprowadzając do licznych podtopień terenu.

Plan zagospodarowania zatwierdzono w 2001, w latach 2001–2002 zbudowano system rowów odwadniających (czyszcząc stare i tworząc nowe), dwa stawy (o wielkości 1,97 ha i 0,60 ha), drogi techniczne oraz oświetloną ścieżkę pieszo-rowerową na przedłużeniu ul. Jagiellońskiej. Do maja 2003 roku urządzono zieleń na terenach odwodnień i między ul. Piastowską a ścieżką na przedłużeniu ul. Jagiellońskiej, w okresie 2003–2004 wybudowano oświetloną ścieżkę pieszo-rowerową na przedłużeniu ul. Kołobrzeskiej, urządzono zieleń między promenadą mola w Brzeźnie a ścieżką na przedłużeniu ul. Kołobrzeskiej oraz oświetloną ścieżkę pieszo-rowerową na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża (oddana do użytku 30 V 2004).

3 VI 2006 otwarto na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża i Jagiellońskiej (przy ul. Dąbrowszczaków) Krainę Zabawy, największy w Gdańsku plac zabaw dla dzieci, wraz z wielopoziomowym Skate Plaza (miejsce jazdy na rolkach i deskorolce). W sumie na 80 ha parku wybudowano 5,5 km ścieżek o szerokości 3 m, pięć placów zabaw o powierzchni 3 ha, dwa place rekreacyjne, cztery place wypoczynkowe, górkę saneczkową, cztery mosty nad rowami; na 5100 m² (zwłaszcza przy stawach) zasadzono tworzącą szuwary roślinność bagienną, trzciny i turzyce; brzegi rowów obsadzono kępami krzewów, zalesiono teren, ścieżki zaopatrzono w ławki, ozdobne kosze na śmieci, między przedłużeniem ul. Jagiellońskiej a Obrońców Wybrzeża ustawiono palisadę (miejsce na ognisko).

14 VII 2012 odsłonięto zlokalizowany między dwoma stawami na osi ul. Jagiellońskiej pomnik Jana Pawła II i prezydenta USA Ronalda Reagana. Od 31 V 2014 park powiększono o 17 ha między ulicami Piastowską i Pomorską; udostępniono tam między innymi 1,5 km oświetlonych ścieżek rowerowych, plac zabaw dla dzieci, stoły do ping-ponga i stoliki szachowe.

28 VI 2008 park Nadmorski został uznany przez Towarzystwo Urbanistów Polskich (w drugim organizowanym przez nie konkursie) za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w kraju. ZdK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania