TARG RAKOWY

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Widok spod Bramy Wyżynnej na pomnik cesarza Wilhelma I i Mały Błędnik oraz po lewej na zabudowę obecnego Targu Rakowego, 1905
Targ Rakowy, siedziba banku Raiffeisena, 1922
W tle niezniszczony działaniami wojennymi były budynek banku Raiffeisena, Święto Morza, czerwiec 1945
Dyrekcja Okręgu Poczty Polskiej przy Targu Rakowym, 2021
Była siedziba banku Raiffeisena, obecnie Dyrekcja Okręgu Poczty Polskiej przy Targu Rakowym

TARG RAKOWY (1716 Sämischplatz, 1763 Krebsmarkt), obecny plac i ulica między: ul. Hucisko (od północy), Kanałem Raduni (od wschodu), Targiem Siennym (od południa) i linią kolejową (od zachodu); przez środek przepływa Kanał Raduni. Początkowo północno-wschodnia część dużego placu przed Bramą Wyżynną, na lewym, zachodnim brzegu Kanału Raduni (który wówczas przez niego nie przepływał), między Piaskownią (wylot ul. Rogaczewskiego) a ostatnim odcinkiem (wylotem) traktu wiodącego z zachodu (ul. Nowe Ogrody), zbiegającym się przed głównym wjazdem w mury miasta Gdańska z traktami z południa (obszar obecnego Targu Siennego). Notowana w początkach XVIII wieku nazwa Sämischplatz (pl. Zamszowy) pochodziła od foluszu (młyna do obróbki skór) nad Kanałem Raduni, w 1763 północny odcinek zwano już Krebsmarkt (Targ Rakowy), od miejsca na którym handlowano rakami. Obie nazwy używane były do połowy XIX wieku.

Oprócz folusza od około 1584 funkcjonował w najbliższej okolicy Kunszt Wodny, mieszkali zaś głównie farbiarze i kapelusznicy. W 1896 zbudowano tu pierwszą w Gdańsku elektrownię (o mocy 1,7 MW) do obsługi gdańskich linii tramwajowych (zob. tramwaje). W latach 1914–1916 powstała przy nim siedziba banku Raiffeisena (nr 7/8) i związanej z nim firmy zajmująca się handlem produktami rolniczymi, w 1945 siedziba Komendy MO Miasta Gdańska, następnie dyrekcji gdańskiego okręgu pocztowego.

W 1945 ulica otrzymała nazwę Bojowców, 16 X 1953 Mieczysława Kalinowskiego (działacz komunistyczny, oficer, poległy 12 X 1943 w bitwie pod Lenino). Nazwę Targ Rakowy przywrócono 25 IX 1990, rozciągając ją także na część dawnego zieleńca Mały Błędnik, po Skwer im. Harcerzy Polskich w byłym Wolnym Mieście Gdańsku. Oprócz budynku Dyrekcji Okręgu Poczty znajduje się tam m.in. Biblioteka Główna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania