ŚWIATOWE ARCHIWUM UŚMIECHU

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Uśmiechnięty autograf Güntera Grassa

ŚWIATOWE ARCHIWUM UŚMIECHU, ponadnarodowa akcja społeczna, kulturalna i promocyjna autorstwa Marka Wysoczyńskiego (ur. 8 IV 1963 Gdańsk), historyka, animatora kultury, dyrektora Biura Promocji Kultury w Gdańsku, właściciela pokaźnej kolekcji autografów. W 2000 w Centralnym Muzeum Morskim zorganizował on z wykorzystaniem własnych zbiorów wystawę 1000 autografów na 1000-lecie miasta Gdańska. Po sukcesie frekwencyjnym i pozytywnej reakcji zwiedzających postanowił namawiać autorów autografów, by dołączali do nich narysowany symbol uśmiechu.

Pierwszy „uśmiechnięty autograf” złożył w czerwcu 2002 Andrzej Wajda. Od tej pory „uśmiechnięte autografy” znanych osobistości polityki, kultury, sportu i innych dziedzin życia były sukcesywnie pozyskiwane, a następnie pokazywane, w ramach swoistej terapii, dzieciom w szpitalach i domach dziecka zarówno w kraju, jak i za granicą. Akcja obejmowała także dorosłych, w tym seniorów czy osoby z depresją. W jej ramach odbywają się między innymi „warsztaty z uśmiechem”, organizowane w szpitalach, domach dziecka, szkołach. Artyści, politycy i sportowcy odwiedzają pacjentów i pensjonariuszy i razem z nimi rysują uśmiechy, które następnie trafiają do kolejnych placówek na całym świecie. Tworzone przez dzieci uśmiechy były z jednej strony lekarstwem dla nich samych, z drugiej – pomocą dla kolejnych małych pacjentów.

„Uśmiechnięte autografy” napływały z całego świata. Były to prace nie tylko rysowane czy malowane na kartce, ale także tworzone w ceramice, szkle, metalu i drewnie. Łącznie akcja objęła około sześćdziesięciu krajów – tyle grup World Smile Archive istnieje na Facebooku. Wystawy uśmiechów i „warsztaty z uśmiechem” odbyły się niemal na wszystkich kontynentach, między innymi w Mołdawii, na Węgrzech, w Rumunii, Meksyku, Niemczech, Ukrainie, Turcji, Słowenii, Wietnamie, Iranie, Indiach, Stanach Zjednoczonych i Chinach. Wystawy i warsztaty zorganizowano w kilkudziesięciu miastach w Polsce i za granicą podczas najróżniejszych imprez kulturalnych. Autografy trafiły również do polskiego Sejmu i Pałacu Prezydenckiego, a także na przykład do dziecięcego hospicjum w Macedonii i domów dziecka w Hanoi.

W Gdańsku można je było oglądać w Nadbałtyckim Centrum Kultury, na Festiwalu Dobrego Humoru (odbywającego się w latach 2000–2014), w Szpitalu Dziecięcym i Generalnym Konsulacie Niemiec. Swoich „uśmiechniętych autografów” użyczyli między innymi Paweł Adamowicz, Jerzy Buzek, Hillary Clinton, Urszula Dudziak, Günter Grass, Vaclav Havel, Maria Kaczyńska, Anna i Bronisław Komorowscy, Irena Kwiatkowska, Tadeusz Mazowiecki, Angela Merkel, Liza Minelli, królowa Jordanii Noor, Krzysztof Penderecki, Roman Polański, Radosław Sikorski, Wisława Szymborska, Donald Tusk, Lech Wałęsa. Kolekcja uśmiechów pokazywana była kraju i na świecie jako promocja Gdańska, Polski, pozytywnego działania i współpracy międzynarodowej. Wsparcia projektowi udzielały między innymi resorty spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Austrii.CR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania