MUZEUM DOM UPHAGENA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Portal Domu Uphagena, 1920–1940
Wnętrze Domu Uphagena, przed 1945

MUZEUM DOM UPHAGENA. Muzeum wnętrz mieszczańskich, utworzone po zawarciu 17 XII 1909 umowy między rodziną Uphagenów a magistratem miasta Gdańska o wynajęcie na cele muzealne kamienicy należącej do Związku Rodzinnego Uphagenów przy Langgasse 12 (ul. Długa). W latach 1910–1911 prowadzono prace rewaloryzacyjne w kamienicy. Przedsięwzięcie sfinansowano dzięki darowiźnie Carla Fürstenberga, który podarował nieruchomość przy Brotbänkengasse 36 (ul. Chlebnicka) i przekazał łącznie 72 000 marek. Pracami mającymi na celu przywrócenie dawnego stanu pomieszczeń kierował miejski inspektor budowlany Richard Dähne. W trakcie prac usunięto przemalowanie boazerii i drzwi oraz pobiały z dekoracji sztukatorskiej, wymieniono tkaniny ścienne. Pomieszczenia wyposażono w meble i sprzęty należące do rodziny Uphagenów, uzupełniając przedmiotami muzealnymi. Niektóre przedmioty zakupiono w 1912 na berlińskiej aukcji kolekcji Lessera Giełdzińskiego.

Od 1 XI 1911 otwarte dla zwiedzających; początkowo zwiedzać można było sień, herbaciarnię i pokoje na I piętrze. W okresie I wojny światowej udostępniono kolejne: kuchnię, spiżarnię i kantor oraz pokoje na II piętrze. Fasada powróciła do pierwotnej ceglastoczerwonej kolorystyki. W latach 30. XX wieku ponownie wykonano konserwację wystroju i wyposażenia (m.in. wymiana tkanin ściennych, konserwacja boazerii). W okresie II Wolnego Miasta Gdańska jedno z najpopularniejszych miejsc w Gdańsku. W 1944 roku zrobiono inwentaryzację i zdemontowano wystrój oraz wywieziono wyposażenie; pracami kierował Jacob Deurer.

Kamienica znacznie zniszczona w 1945, wystrój (boazerie i drzwi, piece) częściowo zachowane. W latach 1949–1950 kamienicę odbudowano; do 1993 wnętrza pozostały w stanie surowym. W 1981 przekazana przez władze miasta Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska jako oddział. W okresie 1985–1989 rozpoczęto odbudowę oficyn. W latach 1993–1998 przeprowadzono rewaloryzację i prace konserwatorskie w całej kamienicy; wtedy zrekonstruowano dekorację sztukatorską oraz tkaniny ścienne, wykonano prace posadzkarskie, zamontowano zachowane elementy wystroju i zrekonstruowano brakujące. Przedsięwzięcie sfinansowały władze Gdańska wraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. Muzeum otwarto 7 VI 1998. Gromadzi muzealia artystyczne z XVIII i początku XIX wieku, dokumentujące kulturę materialną Gdańska i muzealia historyczne, przede wszystkim związane z rodziną Uphagenów i Domem Uphagena. Od 1990 działa Towarzystwo Dom Uphagena, wspierające prace muzeum i zajmujące się działalnością popularyzatorską z zakresu kultury Gdańska i regionu. EBSZ WS

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania