TRZASKA MIKOŁAJ, muzyk, kompozytor

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Mikołaj Trzaska (z prawej)
i Ryszard „Tymon” Tymański
(z lewej)

MIKOŁAJ TRZASKA (ur. 7 IV 1966 Gdańsk), muzyk, kompozytor, saksofonista, klarnecista. Jeden z liderów zespołów: Miłość, Łoskot, The Users, NRD, Gdańskie Słoniki, Masło. Syn artysty malarza Andrzeja Bogumiła Trzaski (15 IV 1935 – 12 IX 2019 Gdańsk) oraz lekarza pediatry Krystyny Radatz-Trzaski (1 IV 1935 Poznań – 12 III 2015 Gdańsk) z rodziny niemiecko-żydowskiej. Od 1988 studiował na Wydziale Malarstwa (u Włodzimierza Łajminga) oraz w pracowni multimedialnej gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1991 porzucił uczelnię, poświęcając się muzyce. Stał się jednym z głównych przedstawicieli tzw. sceny yassowej ( yass). W latach 1990–2001 współzałożyciel i saksofonista grupy Miłość. Razem z zespołem nagrał pięć płyt, koncertował między innymi z Lesterem Bowiem i Tomaszem Stańką. Jednocześnie w 1993, próbując własnych sił jako kompozytor i lider, założył zespół Łoskot.

W 1995 nagrał pierwszą solową płytę Cześć, Cześć, Cześć. Po opuszczeniu zespołu Miłość grał między innymi w międzynarodowym kwartecie Inner Ear i w duńsko-polskim trio Volumen. Członek Resonance Kena Vandermarka i tria Shofar (razem z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim), próbującego odnaleźć wspólne elementy w tradycyjnej muzyce żydowskiej chasydzkiej i współczesnym jazzie.

W 2001 nawiązał współpracę z pisarzem Andrzejem Stasiukiem, w 2007 wydał z nim album Kantry. Podczas pobytu na Ukrainie (2003) zetknął się z ukraińskim pisarzem i poetą Jurijem Andruchowyczem, czego efektem była płyta Andruchoid (2005). W latach 2001–2004 grał z duetem instrumentalno-kompozytorskim Marcinem i Bartłomiejem Olesiami. W 2004, przy ich udziale, powstała płyta Danziger Straßenmusik, nagrana na ulicach Gdańska. W październiku 2007 inicjator powstania (z okazji 80. urodzin Güntera Grassa) orkiestry Mikołaj Trzaska Mottlau River Band w składzie: Johannes Bauer, Wacław Zimpel, Przemysław Dyakowski, Tomasz Ziętek, Christoph Winckel, Marcin Dymiter, Adam Witkowski, Olo Walicki, Kuba Staruszkiewicz, Michał Goss i Paweł Nowicki. Wykonał z nią w kościele św. Jana suitę poświęconą pisarzowi.

Autor muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów dokumentalnych i fabularnych, między innymi Wojciecha Smarzowskiego (Dom Zły oraz Róża), Łukasza Wylężałka (Muchy). Od 2015 do końca kadencji 2023 członek Rady Kultury Gdańskiej. Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za rok 2003, Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za rok 2012, Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2016, Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2010. Książka Mikołaja Trzaski, Tomasza Gregorczyka i Janusza Jabłońskiego Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska – autobiografia otrzymała nagrodę literacką "Wiatr od Morza" w kategorii Pomorskiej Książki Roku 2020.

Z żoną Aleksandrą Trzaską prowadzi wydawnictwo płytowe Kilogram Records. AF

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania