ŁOSKOT, zespół yassowy

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

ŁOSKOT, zespół yassowy powstały latem 1993 w Gdańsku. Jedna z najważniejszych grup sceny yassowej. Zadebiutował w 1993 na pierwszym festiwalu Gdynia Summer Jazz Days. Jego założycielem był Mikołaj Trzaska, który równolegle grał też w grupie Miłość.

Na pierwszym albumie (Koncert w Mózgu, 1995) oprócz Trzaski zagrali: kontrabasista Olgierd (Olo) Walicki, Szymon Rogiński na didgeridoo, Jacek Majewski na instrumentach perkusyjnych i Jacek Olter na perkusji. Następne trzy płyty zostały nagrane w składzie: Trzaska, Walicki, perkusista Tomasz Gwinciński (muzyk zespołów Tryton i Maestro Trytony) oraz gitarzysta Piotr Pawlak (były muzyk Bielizny). W 1998 ukazał się kolejny album zespołu, Amariuch (z gościnnym udziałem Rogińskiego), obwołany przez czasopismo „Jazz Forum” drugą najlepszą jazzową płytą roku i nominowany do nagrody Fryderyka. Trzecia płyta, Śmierdzące kwiatuszki, została wydana w 2000 i zawiera nagrania z koncertu w zakopiańskim klubie Pstrąg z czerwca 1999. Zespół występował na festiwalach Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Fair Poznań, I Yass Festiwal Kraków, Polens-Volens Berlin (1999), Jazz in Kiev (2000).

W 2005 ukazał się czwarty album, Sun, i w tymże roku grupa zawiesiła działalność. Reaktywowała się w 2017. Gwincińskiego na perkusji zastąpił Maciej Moruś vel Macio Moretii, warszawski muzyk, członek między innymi zespołów Starzy Singers i Mitch & Mitch. W odnowionym składzie zespół zagrał entuzjastycznie przyjęty koncert podczas OFF Festivalu 2017 z całkowicie improwizowanym repertuarem, którego zapis został wydany jako Official Bootleg (2017).

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania