OLTER JACEK, perkusista

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Grupa „Miłość”, Jacek Olter przy perkusji, po lewej Mikołaj Trzaska, od prawej Maciej Sikała i Ryszard „Tymon” Tymański

JACEK OLTER (19 I 1972 Piła – 6 I 2001 Gdańsk), perkusista, związany ze środowiskiem yassu. Szkołę muzyczną I stopnia ukończył w Pile. Od 1990 mieszkał w Gdańsku, gdzie rozpoczął naukę w szkole muzycznej II stopnia ( Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku). W 1990 został perkusistą grupy Miłość, z którą nagrał wszystkie jej płyty. Po otrzymaniu przez zespół nagrody na Jazz Juniors w Krakowie czołowy polski jazzman Jan „Ptaszyn” Wróblewski zaproponował mu grę w swoim big-bandzie Made in Poland. Wkrótce pojawiły się też propozycje współpracy od innych muzyków jazzowych: Janusza Muniaka, Piotra Barona, Macieja Sikały. Zagrał na kilkudziesięciu płytach różnych wykonawców.

W 1993 razem z Olgierdem (Olem) Walickim i Leszkiem Możdżerem nagrał muzykę Zbigniewa Preisnera do filmu Louisa Malle’a Skaza. Współtworzył też między innymi album zespołu Tymona Tymańskiego Kury P.O.L.O.V.I.R.U.S. Wziął również udział w nagraniu płyty Smacznego grupy Groovekojad.

Przez ostatnie cztery lata życia cierpiał na psychozę maniakalno-depresyjną, zginął śmiercią samobójczą (skok z okna mieszkania w falowcu przy ul. Obrońców Wybrzeża). Pochowany na pilskim cmentarzu komunalnym. W 2006 wydano płytę Jacek Olter, zawierającą utwory powstałe na podstawie zachowanych ścieżek perkusyjnych Oltera, wykonywane przez kilkudziesięciu różnych artystów, z którymi współpracował. Płyta DVD zawiera również film dokumentalny o muzyku. CR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania