SIKAŁA MACIEJ, kompozytor, pedagog

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Maciej Sikała
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

MACIEJ SIKAŁA (7 IX 1961 Gdańsk), saksofonista tenorowy i sopranowy, kompozytor, pedagog. Syn Andrzeja (ur. 1934) i Krystyny z domu Garbiec (ur. 1939). Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Grażyny Bacewicz w Gdańsku-Wrzeszczu (1979), następnie Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu (1983). W 1987 ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie saksofonu Jerzego Jarosika, uzyskując tytuł magisterski. W 2014 uzyskał doktorat na podstawie pracy Współczesne środki wyrazowo-interpretacyjne saksofonu tenorowego w kontekście rewolucji straight ahead jazz na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od 2003 pracownik gdańskiej Akademii Muzycznej, wykładowca klasy saksofonu na kierunku jazzowym Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu, od 2016 jako tzw. pedagog współpracujący. Jednocześnie w latach 2004–2007 pracował na uniwersytecie w Zielonej Górze. Od 2016 adiunkt Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (AMB), prowadzący podobne jak w Gdańsku zajęcia. Od 2019 doktor habilitowany, od 2021 profesor uczelniany w AMB.

W 1993 dołączył do zespołu Miłość, z którym nagrał pięć płyt. Koncertował i nagrywał z czołówką polskich jazzmanów, między innymi: Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Tomaszem Szukalskim, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Wojtasikiem, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Kułakowskim, Wojciechem Karolakiem. Współpracował również z czołowymi muzykami jazzowymi z zagranicy, na przykład Lesterem Bowie, Kennym Wheelerem, Eddie Hendersonem, Timem Haggansem, Billym Harperem, Billym Hartem, Joanne Brackeen, Davidem Liebmanem, Ronniem Burrage, Davidem Kikoski, Waynem Dockery, Johnem Betschem, Reggie Workmanem. Przez jedenaście lat, od 1998 do 2009, tworzył – wraz z kontrabasistą Piotrem Lemańczykiem i perkusistą Tomaszem Sowińskim – Maciej Sikała Trio. Grał także między innymi w kwartecie Piotra Wojtasika, kwartecie Piotra Rodowicza, kwintecie i sekstecie Leszka Możdżera, z Mateuszem Kurkiem, Jackiem Rodziewiczem, Bartoszem Staszkiewiczem, José, Tomaszem i Filipem Torresami w zespole Q Ya Vy, w duecie z pianistą Bogdanem Hołownią oraz w zespole Vintage Band.

Od 2007 współpracuje z Bogusławem Grabowskim (organistą, kompozytorem, profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku), tworząc bezprecedensowy duet instrumentów bardzo od siebie odległych brzmieniem i zastosowaniem. Regularnie koncertują, występują także w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku, nagrywają także płyty z muzyką, którą nie tylko grają, ale w której jednocześnie i improwizują. Nagrali dwie płyty: The Colours of Space (2009) i Mater Sanctissima (2017), obie w całości w kościele NMP w Gdańsku.

Koncertował w Niemczech, Rosji, Bułgarii, Czechach, Słowacji, Słowenii, na Białorusi, Litwie, we Francji, Szwecji, Mołdawii, Rumunii, Kanadzie, Izraelu, Austrii, Ukrainie, Belgii, Indiach, Anglii i we Włoszech.

Nagrał około pięćdziesięciu płyt jazzowych, w tym sześć autorskich – dwie z ich nominowane były do Muzycznej Nagrody Fryderyk (The Sheep Is Found (1999), Another One For (2004)), zaś on sam do tejże nagrody w kategorii Jazzowy Muzyk Roku (2001). W 1996 został laureatem Nagrody Muzycznej Programu Trzeciego „Mateusz”. W latach 1995–2005, 2010 oraz 2012-2019 zajmował pierwsze miejsce w ankiecie „Jazz Top” czasopisma „Jazz Forum” w kategorii saksofon tenorowy oraz w latach 2012, 2015-2016 i 2019 w kategorii saksofon sopranowy. W 2002 uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej, a w 2012 z okazji jubileuszu 30 lat aktywności scenicznej.

Prowadzi zajęcia na warsztatach jazzowych w Chodzieży, Puławach i w Nysie. Członek oraz przewodniczący jury konkursów i festiwali muzyki jazzowej, między innymi IV Bydgoszcz Big Band Festiwalu (2010), XIII Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2010), II Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Jazzowej w ramach RCK Pro Jazz Festiwal w Kołobrzegu (2011).

Mąż Marzeny Sikały, ojciec Mikołaja (ur. 9 VIII 1993 Gdańsk), oraz Karoliny (zm. 21 VIII 2023 Gdańsk) i Zuzanny (ur. 16 III 2000 Gdańsk). CR JANSZ

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania