PAWLAK PIOTR, muzyk, kompozytor, producent

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

PIOTR PAWLAK (ur. 19 VI 1966 Gdańsk), gitarzysta, kompozytor, producent związany z trójmiejską sceną muzyczną. Uczęszczał do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego I stopnia, której nie ukończył. W 1989 dołączył do grupy Bielizna. W 1992 razem z Tymonem Tymańskim i Jackiem Olterem dopełnił skład zespołu Kury. W 1995 nawiązał współpracę z Jerzym Mazzollem i jego formacją Arhythmic Memory. Od 1996 wszedł w skład zespołu Mikołaja Trzaski Łoskot.

W 1997 jako muzyk i producent współtworzył płyty P.O.L.O.V.I.R.U.S. (drugi i najsłynniejszy album Kur), Amariuch Łoskotu i Statek kosmiczny Ścianki. Płyty te zdobyły łącznie dziesięć nominacji do Fryderyków – nagród przemysłu fonograficznego. Ostatecznie Fryderyka za Alternatywny Album Roku oraz Machinera (nagrodę pisma „Machina”) za popkulturalny album roku otrzymał P.O.L.O.V.I.R.U.S.

Był pomysłodawcą i producentem muzycznym multimedialnego wydawnictwa poświęconego Jackowi Olterowi. W przedsięwzięciu – zrealizowanym przy udziale Polskiego Radia i Telewizji Polskiej – uczestniczyło pięćdziesięciu artystów. W 2004 podczas Warsaw Summer Jazz Days brał udział w projekcie Johna Zorna Cobra. Koncertuje i nagrywa również z zespołami Yass Big Band, YesShe, Gym Society, Kaszëbë Ola Walickiego, Rito, tworzy muzykę teatralną i filmową. Jest producentem płyt między innymi zespołów Kobiety, Tymon & Transistors, Pulsarus, 100nka i The Shipyard. W sierpniu 2006 był jednym z założycieli Stowarzyszenia A KuKu Sztuka, do którego również należy. Brał udział w trasach koncertowych Męskie Granie: 2017 – projekt Obywatel G.C. 2.0, 2019 – Męskie Granie Orkiestra.

Otrzymał stypendia marszałka województwa pomorskiego i prezydenta Gdańska i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018). Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2015) oraz Nagrody Specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury, przyznawane za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego (2015). CR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania