KOBIETY, zespół pop-rockowy

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

KOBIETY, alternatywny zespół pop-rockowy, powstały wiosną 1999 z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Grzegorza Nawrockiego. W grudniu 2000 grupa nagrała debiutancką płytę Kobiety, wydaną przez Biodro Records Tymona Tymańskiego. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno krytyków, jak i słuchaczy, a singiel Marcello stał się przebojem wielu stacji radiowych. Na przełomie 2003/2004 zespół zarejestrował drugi album, zatytułowany Pozwól sobie. Obydwie płyty wyprodukował muzyk sopockiej Ścianki Maciek Cieślak. W maju 2007 ukazała się Amnestia, której producentem był inny trójmiejski muzyk, gitarzysta Piotr Pawlak. Trzeci krążek przyniósł zespołowi nominację do Paszportów Polityki 2007 w kategorii muzyka popularna. W 2009, z okazji dziesięciolecia istnienia zespołu, ukazała się płyta DVD 3City Big Beat z koncertem zarejestrowanym w gdańskim klubie Żak. Kolejny album zespołu, Mutanty z 2011, został uznany przez magazyn muzyczny „Machina” polską płytą roku. Piąta płyta, Podarte sukienki, ukazała się w 2015, zdobywając bardzo pozytywne recenzje, między innymi w „Polityce” (tygodnik uznał ją za jedną z pięciu najlepszych polskich płyt 2015), „Newsweeku” i „Gazecie Wyborczej”.

Zespół zagrał kilkaset koncertów w kraju i za granicą, występując między innymi kilka razy w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Programie 3 Polskiego Radia (Trójka), na festiwalu artystów miast nadbałtyckich ArtGenda2002 w Hamburgu, w ramach Dni Polskiej Kultury „Nowa Polska” w Paryżu (2004), na festiwalach w Holandii (Festivalhart Hoorn 2007) i Bremie (Viertelfest 2008) oraz na gdyńskim Openerze (2008). W 2014 wystąpił podczas katowickiego Off Festivalu, grając repertuar ze swej pierwszej płyty. Ostatni koncert zagrali w 2016.

Przez grupę przewinęło się wielu znanych muzyków, między innymi: Ania Lasocka (wokalistka, basistka i autorka kilku utworów zespołu), Przemek Momot (perkusja), Jacek Lachowicz (klawisze), Krzysztof Topolski (perkusja), Nela Gzowska (gitara basowa). Ostatni skład, oprócz Grzegorza Nawrockiego, tworzyli: Marta Handschke (śpiew), Paweł Nowicki (wibrafon, instrumenty klawiszowe), Karol Pawłowski (perkusja) i Pat Stawiński (gitara basowa). CR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania