BIELIZNA, zespół rockandrollowy

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Jarosław Janiszewski i zespół "Bielizna"
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

BIELIZNA, zespół rockandrollowy, zaliczany do Gdańskiej Sceny Alternatywnej. Powstał w 1984 jako Matka Folusz, następnie Bielizna Göringa i Bielizna G. Jego założycielami byli wokalista i twórca ponurych, surrealistycznych i satyrycznych tekstów Jarosław Janiszewski oraz basista i gitarzysta Jarosław Figura.

Pierwszy koncert zespołu odbył się 16 III 1985 w gdańskim klubie Burdl. W następnym roku zespół zagrał między innymi na festiwalu w Jarocinie oraz festiwalach Poza Kontrolą w Warszawie i Nowa Scena w Sopocie. W 1988 dwie piosenki grupy znalazły się na składankach prezentujących najciekawsze ówczesne zespoły z Trójmiasta: Miłość w Jugosławii na płycie Gdynia oraz R.P.A. na albumie Fala II. W 1989 wyszła debiutancka płyta Taniec lekkich goryli, która przyniosła grupie popularność dzięki takim utworom jak Stefan, Prywatne życie kasjerki PKP czy Kołysanka dla narzeczonej tapicera, śpiewanych przez Jarosława Janiszewskiego charakterystycznym, nosowym głosem. Kolejne płyty to Wiara, nadzieja, miłość i inwigilacja (1990), Tag (1993, tylko na kasecie), Pani Jola (1996), Utwory wybrane 1987–1997 (1997), W dzikim kraju (2004), Obrazki z wystawki (2009). W 2001 wyszedł album Świadkowie rocka, wydany pod nazwą Doktor Granat – w składzie tego zespołu znaleźli się ówcześni muzycy Bielizny.

W zespole, oprócz Jarosława Janiszewskiego i Jarosława Figury, grali między innymi gitarzyści Jarosław Furman, Piotr Pawlak, Michał Kusz, perkusista Andrzej Jarmakowicz i basista Wojciech Hinz. CR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania