RADA KULTURY GDAŃSKIEJ
< Poprzednie | Następne > |
RADA KULTURY GDAŃSKIEJ, organ doradczo-opiniodawczy w zakresie wspierania istotnych dla miasta przedsięwzięć promujących i integrujących działalność kulturalną. Ustanowiona w ramach realizacji założeń programu operacyjnego Gdańsk Europejskie Centrum Kultury, zawartego w Strategii Rozwoju Gdańska do 2015, następnie w Strategii 2030. Została powołana z inicjatywy ► Pawła Adamowicza, oficjalnie zarządzeniem Prezydenta Miasta Gdańska z 1 XII 2009.
Zebranie inauguracyjne odbyła 3 XI 2009 w sali konferencyjnej ► hotelu Radisson w Gdańsku. W jej skład wchodzą osoby nominowane przez prezydenta: artyści, animatorzy, przedstawiciele środowisk twórczych i osoby związane z kulturą Gdańska. Przewodniczącym obrad jest prezydent Gdańska. Rada prowadzi dyskusje na temat przyszłości polityki kulturalnej miasta, edukacji kulturalnej, działalności muzeów i bibliotek, badań w obszarze kultury, inwestycji kulturalnych, aktywności kulturalnej w poszczególnych dzielnicach, uczestnictwa mieszkańców w kulturze. Rada zajmuje się poszukiwaniem niskobudżetowych rozwiązań mających upowszechnić informacje o wydarzeniach kulturalnych w mieście.
Zgodnie z postulatami Rady Paweł Adamowicz powołał (zarządzeniem z 11 VI 2012) Radę Interesariuszy w zakresie kształtowania i funkcjonowania przestrzeni publicznych terenów ► Młodego Miasta, która skupia wszystkie podmioty funkcjonujące na dawnych terenach stoczniowych; zlecono również inwentaryzację zabytków architektury oraz obiektów reprezentujących wartość artystyczną lub historyczną w celu ich późniejszego zagospodarowania oraz ochrony przed degradacją (zawarte w obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Gdańska). 11 IX 2012 odbyło się specjalne posiedzenie Rady połączone ze zwiedzaniem wystawy podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa w hali ► B90 na terenach postoczniowych.