DYMITER MARCIN, muzyk, producent

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Marcin Dymiter
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

MARCIN DYMITER (ur. 22 III 1971 Słupsk), muzyk, improwizator, wokalista, autor tekstów, producent. Absolwent filologii polskiej i edytorstwa na Uniwersytecie Gdańskim (UG) (1991–1996), słuchacz Studium Doktoranckiego Filologii Polskiej UG (1996–2002). Był gitarzystą, wokalistą i liderem działającej w latach 1990–2002 słupskiej grupy Ewa Braun, czołowego polskiego zespołu noise-rockowego. Za płytę Sea Sea zespół był nominowany do nagrody muzycznej Fryderyk w 1999 i do Machinera (nagrody magazynu „Machina”) w kategorii muzyka niezależna. Gazeta muzyczna „Brum” uznała Sea Sea za płytę roku 1999. Z Paulem Wirkusem, jako duet MAPA, wydał w 1998 roku płytę Fudo. W 2017 muzycy nagrali kolejny wspólny materiał: No automatu.

Od 2000 jako Emiter tworzy muzykę eksperymentalną, elektroniczną, nagrywa i przetwarza dźwięki towarzyszące codziennemu życiu. Jest twórcą instalacji dźwiękowych, słuchowisk radiowych, muzyki do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych, muzyki do filmów niemych. Związany również z formacjami: Mordy, Chlupot Mózgu, Ludzie oraz projektem emiter.arszyn (z Krzysztofem „Arszynem” Topolskim). Współpracował i grał z wieloma – polskimi i zagranicznymi – muzykami z obszaru muzyki elektronicznej, jazzu i awangardy oraz muzyki współczesnej, z artystami wizualnymi i tancerzami. Z pisarzem Danielem Odiją stworzył literacko-muzyczną formację Linie Północne oraz projekt „Słuchaj uchem” – cykl słuchowisk na żywo. Z Ludomirem Franczakiem jest współtwórcą i kuratorem festiwalu mikro_makro.

Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011). Stypendysta Uniwersytetu Sztuki w Berlinie, finalista konkursu Netmage International Multimedia Festival w Bolonii. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. CR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania