FUNDACJA GDAŃSKA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Znak Fundacji Gdańskiej
Archiwalny znak Fundacji Gdańskiej
Koncert Jeana Michela Jarre’a zorganizowany przez Fundację Gdańską, 2005
Rod Stewart w Stoczni Gdańskiej na koncercie Przestrzeń Wolności
28 VII 2007
Jacht realizowanego przez Fundację Gdańską Programu Edukacji Morskiej
Program Edukacji Morskiej, 2019

FUNDACJA GDAŃSKA, ustanowiona przez Gminę Miasta Gdańsk i Pomorską Izbę Przemysłowo-Handlową 7 IX 1998, pierwotnie jako kontynuatorka Komitetu Obchodów Tysiąclecia Miasta Gdańsk. Wkład finansowy do funduszu założycielskiego wniosła jedynie Gmina Miasta Gdańsk, pozostając do dziś jej wyłącznym fundatorem. Celem statutowym Fundacji Gdańskiej jest popieranie rozwoju społeczności lokalnej, działalności społecznej, informacyjnej, kulturalnej, naukowej i oświatowej na rzecz rozwoju demokracji lokalnej, zbliżenia społeczności lokalnych państw Europy, w szczególności regionu Morza Bałtyckiego i miast hanzeatyckich. Fundacja tworzy płaszczyznę współpracy obywatelskiej na rzecz rozwoju Gdańska poprzez realizację wielu projektów misyjnych i promocyjnych, do których należą między innymi (2012): Ambasador Miasta Gdańska do spraw Morskich, Baltic Sail Gdańsk, Encyklopedia Gdańska, Olimpiada wiedzy o Gdańsku, Paszport Bursztynowy, Rejs Roku, Szanty pod Żurawiem, Westerplatte 1939.

W 2005 dla uczczenia 25. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych ( porozumienie gdańskie) Fundacja zorganizowała w Stoczni Gdańskiej pierwszy koncert pod hasłem Przestrzeń Wolności – wystąpił francuski mistrz muzyki elektronicznej Jean Michel Jarre, który zgromadził 120-tysięczną publiczność, największą w historii koncertów muzyki popularnej w Gdańsku. W następnych koncertach z tego cyklu wystąpili David Gilmour (2006) i Rod Stewart (2007). Kolejne koncerty Przestrzeń Wolności organizowane były przy współpracy Fundacji Gdańskiej w ramach festiwalu Solidarity of Arts: Przestrzeń Wolności – Dziwny jest ten świat, podczas którego wystąpili Ian Gillan, Nina Hagen, Lech Janerka, Myslovitz i Tosh Meets Marley (2009), Widowisko Jazzowe Możdżer+ z udziałem m.in. Leszka Możdżera (2010), Widowisko Jazzowe Marcus+ z udziałem między innymi Marcusa Millera (2011) oraz Widowisko Jazzowe Stańko+ z udziałem m.in. Tomasza Stańki i Quincy Jonesa (2012).

Od 2010 Fundacja Gdańska na zlecenie Gminy Miasta Gdańsk realizuje Program Edukacji Morskiej w Gdańsku, obejmujący corocznie około 3,500 uczniów klas pierwszych gdańskich szkół gimnazjalnych. Celem programu, którego założenia zostały opracowane przy współpracy Mateusza Kusznierewicza – Ambasadora Miasta Gdańska do spraw Morskich, jest zapoznanie młodzieży z podstawami żeglarstwa i dziedzictwem morskim Gdańska. Uczestnicy, podzieleni na kilkuosobowe załogi, po odbyciu krótkiego szkolenia żeglarskiego i ratowniczego odbywają około sześciogodzinny rejs wodami Motławy, Martwej Wisły ( Wisła), Kanału Kaszubskiego i Kanału Portowego z wypłynięciem na Zatokę Gdańską na pokładach pięciu kabinowych jachtów żaglowych o długości od 7 do 10 m, biorąc udział w obsłudze osprzętu żaglowego i w sterowaniu jachtem.

W 2010 z inicjatywy Fundacji Gdańskiej zawiązała się Ława Morska – obywatelskie gremium skupiające autorytety w dziedzinach związanych z morzem i gospodarką morską oraz żeglugą i żeglarstwem. Ława Morska odwołuje się do tradycji dawnej Ławy Szyprów, a jej członkowie, gromadząc się kilka razy do roku w Dworze Artusa, zasiadają w tym samym miejscu co ich poprzednicy przed wiekami. Ława Morska zabiera publicznie głos w sprawach istotnych dla interesów morskich Gdańska; jej stanowiska przyjmują formę rezolucji i kierowane są do właściwych organów i instytucji gdańskich i polskiego życia publicznego.

Od 2005 Fundacja Gdańska prowadzi, jako nakładca, obliczony na wiele lat program wydawniczy pod nazwą „Biblioteka Gdańska”, który realizowany jest przy współpracy wydawców gdańskich i pomorskich. W 2009 staraniem Fundacji ukazała się pierwsza część nowej monografii historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej autorstwa Andrzeja Drzycimskiego pt. Westerplatte 1939. Przed szturmem. Decyzją władz Gdańska ogółem ponad tysiąc egzemplarzy dzieła ofiarowanych zostało gościom obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się 1 IX 2009 w Gdańsku na Westerplatte i relacjonującym je dziennikarzom z całego świata. Od 2009 Fundacja wydaje książkowy Kalendarz Gdański. Almanach. Edycja 2010 poświęcona została bohaterom Sierpnia ’80, wydanie 2011 zadedykowane zostało Janowi Heweliuszowi. Na rok 2012 przygotowano dwie edycje tematyczne: Historia Mistrzostw Europy w piłce nożnej i Gwiazdy gdańskiego sportu. Wersji książkowej towarzyszą kalendarze komplementarne: ścienny trójdzielny i biurkowy.

W 2004 Fundacja Gdańska zapoczątkowała uroczyste obchody rocznicy urodzin Jana Heweliusza. Ich stałym elementem jest Koncert Noworoczny im. Jana Heweliusza, w którym wystąpili dotąd Leszek Możdżer i Olo Walicki (2004), Adam Makowicz i Leszek Możdżer (2005), Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (Planety G. Holsta) (2006), Stanisław Soyka (2007), Waldemar Malicki (2008), Lura (2009), Mor Karbasi (2010), Cassandra Wilson (2011) i Laika Fatien (2012). W latach 2009 i 2010 obchody miały charakter bardziej uroczysty, przyjmując formę odpowiednio: Tygodnia i Miesiąca Heweliusza, co stanowiło wprowadzenie do kulminacji w postaci obchodów Roku Jana Heweliusza 2011 w Gdańsku z okazji 400-lecia urodzin wielkiego astronoma. W jego ramach Fundacja zrealizowała ponadto następujące przedsięwzięcia: Program Edukacji Kulturalnej Heweliusz 2011, Olimpiada wiedzy o Gdańsku – Edycja obywatelska 2011 na 400-lecie urodzin Jana Heweliusza, Imieniny Janów. Fundacja Gdańska ufundowała także nagrodę 10 tysięcy zł w konkursie na komiks o Janie Heweliuszu oraz przekazała darowizny w łącznej kwocie 60 tysięcy zł na organizację konferencji Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, międzynarodowej konferencji „Hevelius 2011” oraz projektu „Wirtualny Heweliusz”. Wyprodukowała również film dokumentalno-edukacyjny według scenariusza i w reżyserii Michała Juszczakiewicza, pt. Johannes Hevelius Dantiscanus, poświęcony życiu i osiągnięciom gdańskiego astronoma, z zamiarem przekazania go na płytach DVD wraz z dodatkowym materiałem edukacyjnym szkołom województwa pomorskiego. Autorem zdjęć jest Sławomir Pultyn, muzykę skomponował Marek Kuczyński, kostiumy i scenografię przygotowała Elwira Twardowska. W roli Jana Heweliusza wystąpili Florian Staniewski, Przemysław Jurewicz i Konrad Motowidło. Film powstał z wykorzystaniem wizualnych technik komputerowych i bogatej oryginalnej ikonografii. Film zrealizowano ze środków własnych Fundacji oraz dzięki dotacjom Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Gminy Miasta Gdańsk. Premiera z udziałem twórców i publiczności odbyła się 27 I 2012 w kinie Neptun. W październiku 2012 film otrzymał nagrodę Srebrnego Smoka w konkursie China Dragon Awards w kategorii Stories of Scientists w ramach China International Conference of Science and Education Producers (CICSEP).

Fundacja wsparła remont kapitalny Gdańskiej Ruchomej Szopki Bożonarodzeniowej w kościele św. Trójcy oo. franciszkanów, przekazując na ten cel darowiznę 65 000 zł; obiekt uruchomiono 16 XII 2011. Fundacja Gdańska znalazła się w czołówce firm i instytucji zaangażowanych w realizację programu budowy ogółem 16 nowych boisk szkolnych Junior Gdańsk 2012, ( Społeczny Komitet Wsparcia Euro 2012) podjętego z okazji EURO 2012 w Gdańsku. Dzięki darowiznom Fundacji w wysokości ogółem 550 000 zł wybudowano i oddano do użytku dwa nowe boiska: przy Szkole Podstawowej nr 21, ul. Na Stoku 43 (2011), i przy Szkole Podstawowej nr 4, ul. Łąkowa 61 (2012). W latach 1998–2012 funkcję prezesa Zarządu Fundacji Gdańskiej pełnili kolejno: Maria Kowalewska-Koska, Stanisław Plakwicz, Ryszard Bongowski i Cezary Windorbski. W 2013 stanowisko to objął Mateusz Kusznierewicz, 4 VII 2016 prezesem został Jacek Bendykowski. Przewodniczącym Rady Fundacji od początku jest prof. Edmund Wittbrodt. MST

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania