OBCHODY TYSIĄCLECIA GDAŃSKA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Krzyż Milenijny wzniesiony na szczycie Góry Gradowej w 2000, proj. Jacek Łuczak

OBCHODY TYSIĄCLECIA GDAŃSKA. W 1997 miasto Gdańsk świętowało swoje milenium, związane z pierwszym odnotowaniem nazwy Gdańsk w pisanym źródle historycznym Żywocie I św. Wojciecha, opisującym między innymi chrzest wielu gdańszczan dokonany w kwietniu 997 przez św. Wojciecha.

Rok milenijny rozpoczęła msza św. w Watykanie, na którą przybyła reprezentacja gdańszczan. Papież Jan Paweł II odnotował tę okoliczność słowami: „Gdańsk to miasto, w którym zaczęła się wojna. Gdańsk to miasto, gdzie zaczął się pokój, tu zaczęła się Solidarność. Jak się zaczyna rok od Gdańska, to będzie dobry rok”. Oficjalne obchody zapoczątkowano 18 kwietnia w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie 20 tysięcy osób uczestniczyło w nabożeństwie koncelebrowanym przez prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa.

20 kwietnia otwarto, po trwającej pół wieku rekonstrukcji, Dwór Artusa, a przed Wielkim Żurawiem zacumowała replika średniowiecznej łodzi, jaką przypłynął Wisłą do Gdańska św. Wojciech. 2 maja w Muzeum Narodowym otwarto wystawę Aurea Porta Rzeczypospolitej, przedstawiającą złoty wiek grodu nad Motławą, którą w ciągu 4 miesięcy obejrzało 40 tysięcy osób. 26 czerwca na zjazd do Gdańska przybyli przedstawiciele 106 miast – członków Nowej Hanzy. Spotkali się z nimi prezydenci: Niemiec – Roman Herzog, i Polski – Aleksander Kwaśniewski. 30 czerwca przyjechali do Gdańska byli prezydenci: USA – George Bush, i Niemiec – Richard von Weizsaecker, którzy wraz z Lechem Wałęsą otrzymali w Dworze Artusa honorowe obywatelstwo miasta za „wspieranie zmian wolnościowych, zapoczątkowanych w Gdańsku”. 4 lipca gościła w Gdańsku królowa Holandii Beatrix z małżonkiem, która przy Długim Targu 32 otworzyła ośrodek kultury z restauracją Dom Holenderski. Bogaty program obchodów wypełniło kilkaset imprez, wśród nich: Bal Tysiąclecia, zlot (22 sierpnia) największych żaglowców świata „Sail Gdańsk ’97” ( Baltic Sail) i wielki festiwal teatrów ulicznych FETA.

Oficjalnym zamknięciem obchodów milenium był koncert w kościele (archikatedrze) Trójcy Świętej w Oliwie, w czasie którego odbyło się światowe prawykonanie Hymnu do św. Wojciecha Krzysztofa Pendereckiego. ALB

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania