OBCHODY GDAŃSKIE 20. ROCZNICY WYBORÓW PARLAMENTARNYCH Z 4 VI 1989

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >


OBCHODY GDAŃSKIE 20. ROCZNICY WYBORÓW PARLAMENTARNYCH Z 4 VI 1989. Odbyły się 4 VI 2009 z okazji 20-lecia pierwszych w historii Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) częściowo wolnych wyborów z 1989 do sejmu kontraktowego. Rozpoczęły się w Gdańsku o godzinie 9:30 od złożenia pod pomnikiem Poległych Stoczniowców kwiatów przez prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, przedstawicieli rządu i pomorskich samorządowców. W tej części uroczystości wzięli udział również parlamentarzyści pomorscy, przedstawiciele służb mundurowych, lokalnych instytucji i uczelni. Jednocześnie w Europejskim Centrum Solidarności (ECS) otwarta została przez prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza wystawa „Odyseja ku demokracji”.

O godzinie 10:30 w siedzibie NSZZ „Solidarność” prezydent Lech Kaczyński wręczył zasłużonym związku (ponad 40 osób) odznaczenia państwowe. Wyróżniony został m.in. pośmiertnie Adam Kinaszewski, odznaczenia nie przyjął Jan Hałas. O godzinie 11:00 pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 odbył się happening nawiązujący do pierwszych wolnych wyborów z czerwca 1989. Ponadto na Placu Solidarności można było obejrzeć wystawę fotograficzną ukazującą drogę od wydarzeń w Poznaniu w 1956 do wyborów 4 VI 1989. Pokazano też: fragment Okrągłego Stołu, manekina przebranego za członka Służby Bezpieczeństwa oraz auto Fiat-126p symbolicznie przebijające mur berliński.

O godzinie 12: 00 na Placu Solidarności odbyła się msza celebrowana przez prymasa Polski kardynała Józefa Glempa, homilię wygłosił arcybiskup gdański Sławoj Leszek Głódź. Po mszy głos zabrali prezydent Lech Kaczyński i przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Janusz Śniadek. Z polityków obecni byli m.in.: Paweł Adamowicz, Joachim Brudziński, Tadeusz Cymański, Jan Kozłowski, Jacek Kurski, Waldemar Pawlak i Krzysztof Putra.

O godzinie 15:00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance odbyła się druga część międzynarodowej konferencji „Solidarność i upadek komunizmu”, którą otworzył marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz (pierwsza część miała miejsce 3 VI 2009 na Zamku Królewskim w Warszawie). Z gości zagranicznych w tym spotkaniu uczestniczyli m.in.: były prezydent Republiki Czeskiej Václav Havel, były premier Słowacji Ján Čarnogurský, były minister spraw zagranicznych RFN Hans Dietrich Genscher, były szef brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Lord Douglas Hurd of Westwell, były prezydent Bułgarii Żelu Żelew. Były prezydent USA George Bush senior przesłał nagranie video, w którym podziękował za zasługi Polski na rzecz wolności. Ze strony polskiej udział wzięli m.in.: były prezydent Lech Wałęsa, premier Donald Tusk i były premier Jan Krzysztof Bielecki.

O godzinie 18:30 w Dworze Artusa odbyła się uroczysta kolacja, w której udział wzięli goście przybyli na konferencję. Jej gospodarzami byli: premier Donald Tusk oraz dyrektor ECS Maciej Zięba. O godzinie 19:00 na terenie Stoczni Gdańskiej odbył się jubileuszowy, pięciogodzinny koncert „Zaczęło się w Polsce”. Wzięły w nim udział gwiazdy i zespoły światowej oraz rodzimej sceny m.in. Kylie Minogue (po raz pierwszy odwiedziła Polskę), a także Scorpions, Kora, Lombard, Kombi, Tomek Lipiński i Tilt. Przed występami polskich artystów na telebimach zaprezentowano fragmenty filmów dokumentalnych z czasów PRL. Przed występem grupy Scorpions odbył się happening z udziałem byłego prezydenta Lecha Wałęsy, w ramach którego przewróconych zostało 20 wielkich czerwonych bloków z nazwami krajów, które uzyskały wolność po upadku komunizmu, tworząc tzw. efekt domina.

Część obchodów z okazji 20. rocznicy 4 VI 1989 odbyła się poza Gdańskiem ze względu na obawy premiera Donalda Tuska dotyczące antyrządowej manifestacji zaplanowanej na 4 czerwca pod pomnikiem Poległych Stoczniowców przez stoczniową część związków zawodowych „Solidarność”. Ta część obchodów odbyła się w Krakowie, gdzie miał m.in. miejsce szczyt Grupy Wyszehradzkiej i gdzie w rocznicowym spotkaniu na Wawelu wzięli udział Donald Tusk, Lech Wałęsa, Václav Havel (ta trójka później udała się do Gdańska na opisane powyżej obchody), kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz szefowie rządów: Czech, Rumuni, Węgier, Litwy oraz Ukrainy. AKP PP










Bibliografia:
Fąfara Paweł, Siennicki Paweł, Świetlik Wiktor, Tydzień wolności. Czwarty czerwca był pierwszym klockiem domina, który spowodował upadek komunizmu w Europie, „Polska Dziennik Bałtycki” 3 VI 2009, s. 12–13.
Kiewlicz Robert, Wałęsa na Zieleniaku, „Polska Dziennik Bałtycki” 2 VI 2009, s. 8.
Mindykowski Marcin, Niech się świeci 4 czerwca!, „Polska Dziennik Bałtycki” 1 VI 2009, s. 20.
Wołodźko Dariusz, Gdańskie obchody 4 czerwca, „Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta Gdańska Herold” 2009, nr 167, s. 3.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania