OBLACI

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Odbudowa klasztoru przy ul. Elżbietańskiej, 1957 – 1959
Odbudowa klasztoru przy ul. Elżbietańskiej, 1957 – 1959
Klasztor oblatów przy ul. Elżbietańskiej, 1960
Klasztor oblatów przy ul. Elżbietańskiej, 2020


OBLACI, Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Najświętszej i Niepokalanej Panny Maryi, założone w 1816 we Francji, zatwierdzone przez papieża w 1826. Pierwsze klasztory na ziemiach polskich w Piekarach Śląskich (1919) i Krotoszynie (1920). Zgodnie z nazwą (łac. oblatio – oznacza ofiarę, dar ofiarny) oblaci poświęcają się działalności misyjnej, pracy wśród młodzieży, głoszeniu rekolekcji i tzw. misji ludowych oraz szeroko pojętej działalności duszpasterskiej.

W Gdańsku od 1947, objęli zniszczony podczas działań wojennych kościół św. Józefa na Starym Mieście oraz znajdujące się w sąsiedztwie kościoła nieruchomości poklasztorne, dawniej należące do zakonu karmelitów przy ul. Elżbietańskiej 9/10 oraz Podbielańskiej 12/13. Po uzyskaniu w 1948 pozwolenia na odbudowę obiektów oblaci jeszcze w tym samym roku zorganizowali posługę duszpasterską, wykorzystując najmniej zniszczoną w kompleksie kaplicę północną, tzw. Spowiednią (obecnie Matki Boskiej Szkaplerznej), i tworząc prowizoryczny dom zakonny w pomieszczeniach wygospodarowanych z krużganka dawnego klasztoru. W 1949 odgruzowano piwnice i przykryto dachówką część klasztoru. Rok później wspólnota oblacka w Gdańsku powiększyła się i czterech zakonników zamieszkało na piętrze odbudowanego południowo-zachodniego skrzydła klasztoru (od strony ul. Elżbietańskiej). Pełna odbudowa klasztoru nastąpiła w 1970, po renowacji skrzydła północnego (od strony ul. Podbielańskiej).

W 1953 oblaci przenieśli sprawowanie kultu i sakramentów do odbudowanego kościoła św. Józefa. Od 1964, po ustanowieniu Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, zakonnicy pełnią stały, popularny w Gdańsku dyżur spowiedniczy w konfesjonale Kaplicy Matki Boskiej Szkaplerznej, w dni powszednie spowiadając od 500 do 1000 penitentów dziennie (w Roku Jubileuszowym 2000 obsłużyli w ten sposób 100 tysięcy osób). Do innych zadań oblatów gdańskich należy głoszenie rekolekcji i misji św. w innych parafiach archidiecezji, wspomaganie duszpasterzy podczas letnich urlopów, itp. W 2007 konwent oblatów w Gdańsku liczył 13 osób. SK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania