FETA, festiwal plenerowy

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Teatr Karnavires w spektaklu Nuit de Lumière, FETA 2009
Mural przy ul. Bajana 11, projekt Patryk Hardziej, wykonanie: Anna Jakubowska, Bogna Storma, Alicja Kostrzyńska, Olga Yatsechko, Basia Tymoszuk, odsłonięty 5 XI 2021

FETA. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, doroczna plenerowa impreza teatralna organizowana w Gdańsku od 1997. Pierwsza Feta, której pomysłodawcą był Zdzisław Górski, miała być jednorazowym wydarzeniem dla uczczenia 1000-lecia Gdańska. Uznana w plebiscycie publiczności za najważniejsze wydarzenie artystyczne obchodów milenijnych, została wpisana na stałe do programu kulturalnego miasta. Festiwal odbywa się w połowie lipca, goszcząc corocznie około 30 grup teatralnych z całego świata, które prezentują spektakle przez cztery dni i noce, przyciągając około 40 000 widzów; część spektakli przygotowywana jest specjalnie na Fetę.

Gośćmi festiwalu były m.in. teatry: Titanic (Niemcy), Xarxa i Senza Tempo (Hiszpania), Ilotopie (Francja), Continuo (Czechy), Teatr Ósmego Dnia, Biuro Podróży, KTO (Polska). Stałymi gośćmi są gdańskie teatry: Teatr Snów i Pinezka. Spektakle odbywają się nie tylko w reprezentacyjnej przestrzeni Głównego Miasta, ale także w dzielnicach peryferyjnych, w tym na zrekonstruowanych dawnych południowych fortyfikacjach Gdańska ( pl. Wałowy). Ambicją organizatorów jest odkrywanie zapomnianych dzielnic miasta i podnoszenie ich rangi przez działania artystyczne. Organizatorem festiwalu jest klub Plama – Gdański Archipelag Kultury na Zaspie.

Pieczę nad festiwalem sprawowała Elwira Twardowska (do 2011 kierowniczka Plamy), za organizację XII edycji wyróżniona Nagrodą Artystyczną Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, następnie Szymon Wróblewski (kierownik klubu w latach 2011–2018) i Tomasz Hildebrandt (od 1 III 2018). Impreza jest ogólnodostępna, bezpłatna, środki na jej organizację zapewnia budżet miasta. Festiwalowi towarzyszy FOTO FETA, pokonkursowa wystawa fotograficzna, której otwarcie inauguruje każdą kolejną edycję festiwalu.

Z powodu pandemii wirusa COVID-19 24.edycja (2020) i 25.edycja (2021) nie odbyły się, zamiast tej ostatniej przygotowano kilka wydarzeń wspominkowych: jubileuszową wystawę plakatu w przestrzeni miejskiej, w galerii Plamy GAK – pamiątki z początków FETY, spektakl "Once", który można było oglądać podczas pierwszej edycji festiwalu oraz wydanie albumu dokumentującego historię festiwalu, 5 XI 2021 przy ul. Bajana 11 (Gdańsk–Zaspa) odsłonięto pamiątkowy mural autorstwa Patryka Hardzieja z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2022 festiwal powrócił w nowej odsłonie, zmieniając swoją dotychczasową lokalizację. XXIV edycja festiwalu odbyła się w Parku im. Ronalda Reagana w Gdańsku–Przymorzu Wielkim, klub festiwalowy zlokalizowany był w strefie gastronomicznej beach baru „Moloteka” przy Stadionie Letnim. W 2023 festiwal trwał krócej niż poprzednio (7–9 lipca), ponownie w Parku im. Ronalda Reagana i w obiektach na Przymorzu, z otwarciem na Placu Zebrań Ludowych. DSZ

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania