STADION LETNI

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Stadion Letni boisko główne
Lokal „Moloteka”

STADION LETNI, ul. Jantarowa 21. Kompleks dwóch niezadaszonych boisk plażowych oraz lokalu gastronomicznego „Moloteka” zlokalizowanych przy molo w Brzeźnie). Obiekt uruchomiony po raz pierwszy w lipcu 2015 i każdego roku dostępny wyłącznie w sezonie letnim (maj/czerwiec – wrzesień). Pomysłodawcą, organizatorem i zarządcą przedsięwzięcia jest Artur Siódmiak. Sponsorem tytularnym stadionu w latach 2015–2017 była spółka PGE, w 2018–2022 grupa LOTOS, od 2023 grupa Energa. Koszt budowy obiektu wyniósł milion złotych.

Na boisku głównym co roku organizowane są zawody piłki ręcznej, piłki nożnej oraz siatkówki w formie plażowej na każdym poziomie rozgrywek: krajowe, pucharowe, mistrzowskie oraz mecze międzynarodowe. Rozgrywane są na stadionie również inne wydarzenia sportowe: rugby, ultimate frisbee, badminton, palant, spikeball, sporty walki, zawody strongman, Plażowy Puchar Polski Polskiego Stowarzyszenia Palantowego. Do 2022 boisko główne było otoczone trybunami z trzech stron, o łącznej pojemności 600 miejsc. Od 2023 ustawiono dodatkową trybunę północną, dzięki czemu zwiększono łączną liczbę miejsc do 972. Pomocnicze, boczne boisko zlokalizowane jest dalej od mola i posiada jedną trybunę południową, o pojemności 126 miejsc. Na boiskach jest możliwość skorzystania z aktywności organizowanych przez zarządcę (zajęcia jogi, fitness, crossfit). Obiekty stadionu są ogólnodostępne po wcześniejszej rezerwacji jednego z boisk, a wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane na stadionie jest darmowy.

Strefa gastronomiczna beach baru „Moloteka” znajduje się między boiskami stadionu. Na jej terenie odbywają się wydarzenia kulturalne (koncerty, wydarzenia muzyczne, pokazy filmowe, strefy kibica). W 2022 miejsce pełniło funkcję klubu festiwalowego XXIV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. AKS
Bibliografia:
O projekcie, Energa Stadion Letni Gdańsk, Gdańsk 2023.
https://stadionletni.eu/index.html#content5-g.
Plażowy stadion działa już w Brzeźnie, Trójmiasto.pl, 17 VII 2015.
https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Plazowy-stadion-dziala-juz-w-Brzeznie-n92592.html.
Esport wraca na plażę, Sport Trójmiasto.pl, 19 VI 2023.
Zajrzyj na plażę do „Króla Artura”. Króluje tam sport i dobra zabawa, SportoweFakty.wp.pl.
Artur Siódmiak organizuje PGE Stadion Letni w Gdańsku, SportoweFakty.wp.pl.
XXIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA 2022 Program, Feta 2022.
Energa Stadion Letni Gdańsk, https://www.facebook.com/stadionletni.
https://infowire.pl/generic/release/810287/energa-i-stadion-letni-w-gdansku-w-wakacje-graja-razem.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania