OLIMPIADA WIEDZY O GDAŃSKU

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Logo Olimpiady Wiedzy o Gdańsku

OLIMPIADA WIEDZY O GDAŃSKU, organizowana od 2009 rokrocznie przez Fundację Gdańską w dwóch edycjach: szkolnej i obywatelskiej. Projekt społeczny, wspierany przez przedstawicieli najważniejszych instytucji naukowych i kulturalnych Gdańska. Celem jest propagowanie historii Gdańska. Nadzór sprawują Komitet Główny z przewodniczącym dr. hab., prof. Uniwersytetu Gdańskiego Sławomirem Kościelakiem.

Edycja szkolna Olimpiady wiedzy o Gdańsku rozgrywana jest na poziomach szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w trzech etapach: eliminacji szkolnych, międzyszkolnych oraz finałowych, na poziomie szkół podstawowych rywalizacja ma charakter drużynowy. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymują nagrody finansowe, na poziomie gimnazjalnym, w zależności od decyzji władz oświatowych, mogą liczyć na uzyskanie dodatkowych punktów klasyfikacyjnych w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Do 2018 w edycjach szkolnych brali udział uczniowie z 20-25 szkół podstawowych, 16-20 gimnazjów, 14-16 szkół ponadgimnazjalnych.

Laureaci dwóch pierwszych miejsc na poziomie ponadgimnazjalnym uzyskiwali prawo wstępu bez egzaminu (do czas ich obowiązywania) na studia Wydziału Historycznego UG, zwycięzca startuje w finale edycji obywatelskiej bez udziału w eliminacjach (tzw. „dzika karta”). Edycja obywatelska jest otwarta dla wszystkich, bez względu na wiek i wykonywany zawód; ograniczeniem jest posiadanie stopnia naukowego doktora lub wyższego, wyłanianych jest ośmiu lub dziewięciu finalistów. Pojedynek finałowy odbywa się z reguły w trakcie majowych obchodów Święta Miasta w formie trójstopniowego kwizu. Finaliści rywalizują o złoty, srebrny i brązowy Gdański Klucz Olimpijski, także nagrody finansowe w wysokości 5-, 3- i 2 000 zł, sponsorowane przez Fundację Gdańską.

W 2020 finał odbył się na Stadionie w Gdańsku-Letnicy, dodatkowa atrakcją był drużynowy pojedynek pomiędzy reprezentacją władz samorządowych i Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz reprezentacją dziennikarzy. MST

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania