FUNDACJA CENTRUM SOLIDARNOŚCI

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Bogdan Lis, prezes Fundacji Centrum Solidarności w latach 2000–2007
Danuta Kobzdej, prezes Fundacji Centrum Solidarności od 2008

FUNDACJA CENTRUM SOLIDARNOŚCI, ul. Wały Piastowskie 24. Powstała 29 XII 1999, założona przez Lecha Wałęsę, abp. Tadeusza Gocłowskiego, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” (NSZZ „Solidarność”), Gminę Miasto Gdańsk, Województwo Pomorskie, Instytutu Lecha Wałęsy, Region Gdański NSZZ „Solidarność”, Komisję Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej, Stocznię Gdańską z misją utworzenia Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) oraz w celu prowadzenia działalności oświatowej, naukowej i kulturalnej, dokumentującej i upowszechniającej wiedzę o Solidarności, dokonaniach środowisk opozycji antykomunistycznej, działaniach niepodległościowych w Polsce po 1945. Organizuje coroczne obchody rocznicy podpisania porozumienia gdańskiego. W chwili powstania otrzymała nieodpłatnie od Miasta Gdańska nieruchomość (wartą 1,5 mln zł) zajmowaną przez byłą stołówkę Stoczni Gdańskiej.

31 VIII 2000, w 20. rocznicę porozumienia gdańskiego, w byłej stoczniowej Sali BHP (miejscu jego podpisania) otworzyła stałą wystawę „Drogi do Wolności”, w 2007 przeniesioną do dawnego bunkra przy Wałach Piastowskich 24. 8 XI 2007, wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwem Pomorskim, Miastem Gdańsk i NSZZ „Solidarność”, powołała ECS. 14 V 2011 wmurowano kamień węgielny pod przyszłą siedzibę ECS. 30 V 2014 zamknięto wystawę „Drogi do Wolności”, a część jej eksponatów zostało przeniesionych do nowej siedziby ECS, gdzie na powierzchni 3000 m² oddano do zwiedzania rozbudowaną wersję wystawy.

W latach 2000–2014, oprócz prowadzenia działalności wystawienniczej, Fundacja zorganizowała kilkadziesiąt konferencji ogólnopolskich i międzynarodowych, kilkaset działań edukacyjnych, w tym: seminaria z udziałem historyków, przedstawicieli władz samorządowych i rządowych, spotkania ze świadkami historii, połączone z pokazami filmowymi kluby dyskusyjne (np. „Co ty wiesz o PRL”, „Młodzi w PRL”), konkursy tematyczne czy akcje społeczne (np. „30 000 kartek na XXX lecie Solidarności”). Fundacja jest też wydawcą kilkunastu historycznych pozycji książkowych i albumowych. Od 2014, we współpracy z ogólnopolskimi jednostkami samorządowymi i organizacjami pozarządowymi, kontynuuje działalność edukacyjną, kładąc szczególny nacisk na krzewienie postaw obywatelskich, prospołecznych, humanistycznych i patriotycznych.

Szczególnym powodzeniem cieszy się ogólnopolski konkurs dla uczniów ostatnich klas liceów i techników „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” (w 2024 X edycja). Nagradzani w nim są zarówno uczniowie (w tym indeksami na partnerujące konkursowi wyższe uczelnie), ich nauczyciele jak i szkoły, z których się wywodzą. W latach 2011–2019 popularnością cieszył się autorski projekt Fundacji „Akademia Letnia” – cykl zajęć, warsztatów i wykładów, skierowanych do nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie.

W latach 2000–2007 prezesem zarządu Fundacji był Bogdan Lis (zrezygnował po objęciu mandatu posła), od 2008 Danuta Kobzdej, żona Dariusza Kobzdeja, wcześniej dyrektor wystawy „Drogi do Wolności”. Od 2002 dyrektorem Fundacji jest Jerzy Borowczak. 21 I 2002 została powołana Rada Fundacji Centrum Solidarności. W jej skład weszli: Lech Wałęsa (przewodniczący), abp Tadeusz Gocłowski, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, Przewodniczący NSZZ „Solidarność”, Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Prezes Instytutu Lecha Wałęsy, Przewodniczący MK NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej SA, Prezes Zarządu Stoczni Gdańskiej SA. Po śmierci abp Tadeusza Gocłowskiego nie powołano nikogo w jego miejsce. JANSZ

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania