JOACHIMIAK ZBIGNIEW, poeta, tłumacz, wydawca
< Poprzednie | Następne > |
ZBIGNIEW JOACHIMIAK (ur. 14 V 1950 Elbląg), poeta, tłumacz, wydawca, antykwariusz. Syn księgowych Zdzisława i Janiny z domu Kudło, od 1951 mieszkających w Szczecinie. W 1969 ukończył w tym mieście IV Liceum Ogólnokształcące. W Gdańsku studiował w Wyższej Szkole Nauczycielskiej i w latach 1974–1979 polonistykę na ► Uniwersytecie Gdańskim (UG). W marcu 1974 wyróżniony II nagrodą w konkursie poetyckim studentów UG „Kandelabr” za wiersze „Atletom polskim”, „Okazja do pytania” i „Uprawianie dziada” przez jury, w którym zasiadał m.in. ► Zbigniew Herbert. W tym samym roku zadebiutował w majowym numerze miesięcznika ► „Litery” utworem prozatorskim Organki, a także wydał arkusz poetycki Dedykacje (w opracowaniu graficznym Roberta Knutha) w nagrodzonej przez Ministerstwo Kultury i Sztuki tzw. serii Borosa (arkusze poetyckie młodych twórców gdańskich w niestandardowych formach edytorskich, zaprojektowanych przez studentów i absolwentów ► Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku.
W latach 70. XX wieku współtworzył zjawisko zwane „literackim boomem gdańskim”. Był jednym z założycieli grupy poetyckiej ► Wspólność, do której należeli m.in. Waldemar Chyliński, ► Anna Czekanowicz, Andrzej Grzyb, ► Jerzy Kamrowski, Grzegorz Musiał, ► Bronisław Tusk, ► Władysław Zawistowski, Waldemar Ziemnicki. Jeden z liderów formacji poetyckiej ► „Nowa Prywatność”.
W latach 1975–1978 redagował zeszyty literackie „Litteraria”, pismo formalnie wydawane przez UG, ale faktycznie będące w tym czasie w pełni niezależnym forum młodych intelektualistów i pisarzy, powiązanych z uczelnią oraz szeroko pojmowanym środowiskiem młodych twórców Wybrzeża, a poprzez udział różnych autorów – całej Polski. W piśmie działali także: Miłosława Bukowska, ► Stefan Chwin, Anna Czekanowicz, Andrzej Grzyb, ► Zbigniew Majchrowski, Aldona Mrozowska, Władysław Zawistowski, Waldemar Ziemnicki. W 1978 na podstawie doświadczeń „Litterariów” powstał ► „Punkt. Almanach gdańskich środowisk twórczych”. W piśmie tym prowadził dział poezji. W latach 70. i 80. XX wieku współredagował wydawane w Warszawie pismo „Integracje” oraz „Młodą Sztukę”, dodatek do „Nowego Medyka”.
W ► sierpniu 1980 znalazł się w ► Stoczni Gdańskiej. Wraz z Markiem Bieńkowskim zainicjował powstanie listu popierającego strajk i jego postulaty polityczne i społeczne. Był to pierwszy manifest intelektualistów, w tym wypadku młodych gdańskich pisarzy stowarzyszonych w ► Kole Młodych Związku Literatów Polskich, wspierający powstały właśnie ruch społeczny „Solidarność”.
W latach 1981–1984 przebywał na emigracji w USA. Po powrocie do Polski pracował jako tłumacz. W latach 1986-1989 członek nowego Związku Literatów Polskich, w 1987 sekretarz Oddziału Gdańskiego. W okresie 1988–1990 był członkiem redakcji miesięcznika ► „Autograf”, wydawanego przez ► Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki (GTPS). Założył firmę translatorską tłumaczącą filmy na potrzeby nowo powstających telewizji. Publikował przekłady poetów brytyjskich i amerykańskich. W latach 1996–2008 był prezesem wydawnictwa ► Tower Press. Właściciel wydawnictwa Literatura Net Pl oraz szef Fundacji
„Światło Literatury”. Prowadzi antykwariat LNP Antyki. Od 2002 wydaje pismo literackie ► „Migotania”, którego jest redaktorem naczelnym.
Wydał m.in. zbiory poezji Mam do powiedzenia (1978), Ja, sobowtór ... (1984), Cztery tematy (1991), Pestki, korale – słowa do nawlekania (1998), Migotania przejaśnienia, czerwone tunele (2002), dwujęzyczny, polsko-angielski tom wierszy Córka. Daughter (2021) czy wierszy napisanych wspólnie z Anną Czekanowicz (ze wstępem ► Marii Janion) Pełni róż obłędu (1983).
W 1977 otrzymał nagrodę główną w konkursie „Czerwonej Róży”. Trzykrotnie wyróżniony za twórczość poetycką Nagrodą Artystyczną ► Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1992, 2002, 2004). W 2013 został odznaczony przez Ministra Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. W latach 1979–1982 żonaty z Jolantą Rajz, od 1982 z Susan Elisabeth z domu Storie, z tego związku ojciec mieszkającej w Cincinnati (USA) Sybilki Storie-Joachimiak.