TOWER PRESS, wydawnictwo

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

TOWER PRESS. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, działająca w latach 1996–2008 jako wydawnictwo książkowo-prasowe z siedzibą w Gdańsku przy ul. Leszczyńskich. Wydawnictwo specjalizowało się w tematyce literackiej i medyczno-zdrowotnej. Ów drugi zakres działalności stanowił mechanizm wypracowujący środki finansowe na publikacje artystyczno-intelektualne, z definicji często deficytowe i rzadko przynoszące dochody.

W wydawnictwie ukazywała się ambitna proza, eseistyka, poezja, wspomnienia i książki popularnonaukowe, a także książki z zakresu starożytnej medycyny i magii. Publikowano utwory takich twórców jak: Ernest Bryll, Marta Fox, Krzysztof Gąsiorowski, Zbigniew Joachimiak, Jacek Kaczmarski, Katarzyna Krenz, Jerzy Limon, Antoni Pawlak, Grzegorz Polak, Ludwik Stomma, Zbigniew Szczepanek, Andrzej Żurowski. Wydawano serię „Młoda Proza” pod redakcją Marty Fox oraz serię prezentującą nową prozę rosyjską „Nowa Rosja” pod redakcją Antoniego Pawlaka.

7 XII 2000 wydawnictwo reprezentowane przez prezesa Zbigniewa Joachimiaka i redaktora naczelnego Antoniego Pawlaka utworzyło serwis Port Wydawniczy – Literatura.net.pl, który oferował internautom dostęp do bazy początkowo nieco ponad tysiąca tytułów za ryczałtową opłatą w wysokości 20 zł. W ciągu roku od powstania serwisu co dzień dodawano przynajmniej jeden tytuł, co spowodowało, że w 2002 baza liczyła około 1600 książek.

Wraz ze wzrostem liczby publikacji rosło grono wydawnictw współpracujących z portalem, jednak nie przekładało się to na korzyści ekonomiczne. Ze względu na coraz liczniej powstające na rynku biblioteki elektroniczne Literatura.net.pl nie osiągała zysków.

W kwietniu 2005, dobę po zakończeniu konklawe, nakładem wydawnictwa opublikowano książkę dziennikarza i watykanisty Grzegorza Polaka Benedykt XVI. Historia wyboru. Na przełomie 2005 i 2006 ukazywały się audiobooki zawierające Biblię – Pismo Starego i Nowego Testamentu wraz z wszystkimi dodatkowymi tekstami, nagrane na zlecenie wydawnictwa, a czytane przez aktora Teatru Wybrzeże Krzysztofa Gordona. Zbiór jeszcze w 2014 stanowił najbardziej kompletne wydanie Pisma Świętego w wersji dźwiękowej. Poza książkami, wydawnictwami audio i e-książkami wydawano tytuły prasowe, na przykład pismo prozdrowotne „Żyj Długo” (następnie ukazujące się w innym wydawnictwie). Od 2008 nie było aktywnym podmiotem gospodarczym. Niektóre przedsięwzięcia kontynuowało i rozwijało założone przez Zbigniewa Joachimiaka, do 2008 prezesa Tower Pressu, wydawnictwo Literatura Net Pl oraz Fundacja Światło Literatury, będąca wydawcą m.in. pisma literackiego „Migotania”. JAK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania